• 94/02/02 - 14:13
  • 11
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان لرستان

تشریح دستاوردهای برنامه تحول نظام سلامت در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیمای استانی افلاک لرستان

هوشنگ بادپي مدير پايگاه خبري و اطلاع رسانی وبدا در لرستان : در اولین روز از هفته سلامت، دکتر ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با حضور در برنامه زنده و پربیننده ی " گفتگوی ویژه خبری " شبکه استانی افلاک لرستان دست آوردهای برنامه تحول نظام سلامت در لرستان را تشریح کرد. رئیس دانشگاه که به مناسبت آغاز هفته سلامت در این برنامه حضور یافته بود گفت: قرار گرفتن سلامت بعنوان مهمترین اولویت در

هوشنگ بادپي مدير پايگاه خبري و اطلاع رسانی وبدا در لرستان : در اولین روز از هفته سلامت، دکتر ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با حضور در برنامه زنده و پربیننده ی " گفتگوی ویژه خبری " شبکه استانی افلاک لرستان دست آوردهای برنامه تحول نظام سلامت در لرستان را تشریح کرد.

رئیس دانشگاه که به مناسبت آغاز هفته سلامت در این برنامه حضور یافته بود گفت: قرار گرفتن سلامت بعنوان مهمترین اولویت در برنامه های دولت تدبیر و امید و تمرکز بر ارتقاء وضعیت سلامت جامعه یکی از اقدامات بسیار ارزنده ای بود که دولت در دستور کار خود قرار داد و بخوبی در حال اجراست و امروز به افتخاری برای نظام اسلامی مبدل شده و بسیاری از کشورهای جهان بدنبال سرمشق گرفتن از این برنامه مهم و تحول ساز و اجرای آن در کشورهای خود هستند.

دکتر ساکی گفت: بدنبال اجرای برنامه تحول نظام سلامت در سال گذشته، اقدامات وسیع و گسترده ای در حوزه سلامت لرستان انجام شده که کاهش پرداختی هزینه های درمان مردم به 6 درصد در ساکنین شهرها و سه درصد در ساکنین روستاها، بهسازی فضاهای درمانی، ارتقاء خدمات ویزیت، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم ، حذف پدیده شوم زیر میزی و راه اندازی اورژانس هوایی از جمله اقدامات ارزنده ای است که در حوزه سلامت لرستان صورت گرفته و بهداشت و درمان استان را متحول کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با اجرای برنامه تحول، کمبود اقلام داروئی از 270 قلم در قبل از اجرای برنامه به 30 قلم کاهش یافت که این رخداد مصداقی عینی از مدیریت جهادی در ساماندهی بحران داروئی در کشور و استان بود.

دکتر ساکی گفت: با اجرای برنامه تحول، کلیه دارو و ملزومات مورد نیاز بیماران بستری که قبلا" توسط بیماران تهیه می شد، توسط بیمارستانها تهیه و تأمین می گردد که با این روند دست دلالان و واسطه گران در این بین قطع و قیمت تجهیزات پزشکی که به شکل کاذبی افزایش یافته بود به میزان 42 درصد کاهش یافت.

رئیس دانشگاه در بحث ساماندهی وضعیت ظاهری ساختمانها و درمانگاههای بیمارستانهای دولتی نیز گفت: با تزریق منابع مالی مربوط به بسته حمایتی ارتقاء کیفیت هتلینگ بیمارستانی، همه بیمارستانهای استان در حال بهسازی با پیشرفت فیزیکی 70 درصدی هستند و در یک سال گذشته نیز با هدف تسهیل در دسترسی مردم به خدمات تخصصی سرپایی، 12 درمانگاه در مرکز و شهرهای استان دائر شده که بیش از 5/1 میلیون نفر توسط پزشکان در این درمانگاه ها ویزیت شده اند.

دکتر ساکی در خصوص بسته حمایتی ترویج زایمان طبیعی نیز افزود : بارایگان شدن زایمان طبیعی و توسعه تسهیلات زایمانی در مراکز بهداشتی درمانی روستایی بیش از 10000 زایمان طبیعی رایگان در استان صورت گرفته که این تعداد زایمان نشان دهنده ی رشدی 13 درصدی نسبت به بازه زمانی مشابه در سال قبل است.

وی با اشاره به گستردگی مناطق محروم و سخت گذر استان و دشواری ارائه خدمات بهداشتی درمانی به ساکنین محروم این مناطق، راه اندازی اورژانس هوایی را یکی از خدمات حیاتی و بسیارمهم برنامه تحول برشمرد و گفت: از زمان راه اندازی اورژانس هوایی در لرستان از مهرسال گذشته تا کنون 33 مأموریت اورژانسی انجام شده و جان 40 نفر از ساکنین مناطق محروم از خطر حتمی مرگ نجات پیدا کرده  و در این مأموریت ها سه مصدوم ترافیکی، یک بیمار سکته قلبی و ده زن باردار که دچار خونریزی شدید شده بودند مصادیقی از ارائه خدمات اورژانس هوایی است.

دکتر ساکی ساخت خانه های بهداشت، افزایش تعداد پزشکان خانواده ، ارائه 7 قلم مکمل برای 3 گروه نیازمند جامعه، اضافه شدن واکسن پنتاوالان به نظام واکسیناسیون و جذب ماماهای جدید را از جمله اقداماتی برشمرد که در گام دوم تحول نظام سلامت انجام شده است.

وی در خصوص گام سوم برنامه تحول نظام سلامت نیز گفت: تعیین تعرفه برای 1700 خدمت نوین پزشکی و تحت پوشش قرار گرفتن 300 خدمت جدید که سابق بر این هزینه آنها بطور کامل از جیب مردم پرداخت می شد و راه اندازی سامانه 1690 برای طرح شکایات مردمی در زمینه رعایت تعرفه ها را از جمله اقدامات اساسی برشمرد که صورت گرفته است.

 

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,لرستان
  • کد خبر : 124672
کلمات کلیدی