• 94/07/28 - 11:47
  • 21
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان لرستان

نشست کمیته درمان مواد مخدر استان لرستان برگزار شد

نشست کمیته درمان مواد مخدر استان با حضور اعضا این کمیته روز سه شنبه 28 مهرماه 94 در سالن اجتماعات حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد. در این نشست دکتر ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان، برنامه ریزی کوتاه مدت

نشست کمیته درمان مواد مخدر استان با حضور اعضا این کمیته روز سه شنبه 28 مهرماه 94 در سالن اجتماعات حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

در این نشست دکتر ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان، برنامه ریزی کوتاه مدت برای ساماندهی کمپ های ترک اعتیاد را راه حلی مناسب دانست و گفت: در کنار برنامه های بلند مدت باید برنامه ریزی هایی کوتاه مدت نیز داشته باشیم تا فضایی مناسب و خارج از بیمارستان برای درمان بیماران عفونی فراهم شود و دانشگاه علوم پزشکی استان این آمادگی را دارد که متخصصان را برای درمان کسانی که از سوی کمپ ها معرفی می شوند بفرستد و در آن مکانی که به همین منظور در نظر گرفته می شود کار درمانی بیماران عفونی را انجام بدهند.

دکتر ساکی با اشاره به شیوع بیماری های هپاتیت و HIV در بین معتادان گفت:  باید بیماران HIV مثبت در خارج از مراکز بیمارستانی ما درمان شوند و اگر کمپ ها ساماندهی نشوند و نظارتی بر روی آنها صورت نگیرد و بدون حساب و کتاب به مراکز متادون داده شود در این صورت ما چگونه می توانیم ادعا کنیم که وضعیت مان بهتر شده است وقتی متادون رایگان بدهیم باید تعداد معتادان مشخص باشد و کنترل و نظارتی روی مراکز باشد تا سیکل معیوب متادون درمانی در کمپ تکراری نشود.

 وی گفت: باید گام هایی اساسی در این زمینه برداشته شود تا بتوانیم با نظارت بیشتر به سمت بخش خصوصی و اجرایی کردن ماده 16 برویم و به هرفردی اجازه اخذ مجوز داده نشود بلکه از افراد تست گرفته شود و هر کمپی علاوه بر پزشک باید دارای روانشناس، مددکار و جامعه شناس  باشد تا تمام جوانب امر سنجیده شود و یک اقدام مناسب در راستای مبارزه با مواد مخدر و ترک اعتیاد معتادان در کمپ ها برداشته شود.

در این نشست غلامرضا آقا میرزایی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز گزارشی از وضعیت مصوبات شش ماهه نخست سال 94 را ارائه داد و بیان داشت: در حوزه درمان همه مصوبات انجام شده است و تنها موردی که انجام نگرفته بحث بیماران عفونی است که ریاست و معاونین دانشگاه بطور جد پیگیری می کنند و امیدواریم این مشکل نیز رفع شود و هم اکنون در کل استان شرایط به نحوی است که در تمام شهرستان های استان کلینیک داریم و مشکل اساسی استان محدودیت ماده 16 است.

وی گفت: برای اولین بار مرکز نگهداری از زنان را در استان دائر کردیم و 96 زن به این مرکز ارجاع داده شدند که از این تعداد 60 نفر مرخص شدند و 36 نفر دیگر نیز متادون مصرف نمی کنند که لازم است کمیته ای برای ساماندهی بعد از ترخیص این دسته از معتادان تشکیل شود.

در پایان دکتر آسترکی و دکتر سپهوند گزارشی از حوزه کاری خود که مرتبط با بحث درمان و نحوه توزیع داروی متادون می باشد ارائه دادند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,لرستان
  • کد خبر : 134132
کلمات کلیدی