• 99/03/11 - 14:51
  • 1245
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون پرستاری وزارت بهداشت در اهواز:

تلاش پرستاران و کادر بهداشت و درمان در بحران کرونا باعث ارتقای جایگاه کشور در دنیا شد

معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به تلاش های شبانه روزی کادر درمانی بویژه پرستاران در کنترل و مقابله با کووید 19، گفت: این بیماری در کشورهای توسعه یافته و پر مدعای غرب، نظام سلامت را قفل کرد و علی رغم هجمه ها در روزهای شیوع این بیماری در کشور، با تلاش های همه جانبه مسئولین و کادر نظام سلامت این بیماری در کشور مدیریت شد.

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت درجلسه شورای هماهنگی پرستاری اهواز ضمن عرض خدا قوت و خسته نباشید به تلاش های کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به ویژه کادر پرستاری این دانشگاه و در راس آنها مدیر پرستاری دانشگاه در مقابله و مواجهه با بحران کووید 19 افزود: پرستاران همیشه در بحران ها خوش درخشیده اند که نمونه های آن را می توان در جنگ تحمیلی، سیل و زلزله و بحران کرونا دید.  

وی با اشاره به پاندمی کووید 19 درجهان افزود: معاونت پرستاری به کمک مدیران پرستاری در دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی کشور پیش از علایم اپیدمی در ایران با بازدیدهای مستمر ارزیابی وضعیت بیمارستان های ریفرال را  انجام داد و مسایل و مشکلات موجود در حوزه پرستاری و پرستاران احصا شد. همچنین از طریق ویدئو کنفرانس برای حدود 6 هزار نفر از سوپروایزرهای پرستاری دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی آموزش های لازم در خصوص نحوه مواجهه با کووید 19 آموزش ارائه شد.

دکتر حضرتی با اشاره به مشکلات کمبود نیروی پرستاری و لزوم جذب ۱٠٠ هزار پرستار در کشور، افزود: ۴۵٠٠ پرستار که در آزمون سال گذشته پذیرفته شدند خارج از روال بروکراتیک اداری جذب شده و مجوز استخدام برای ۳۰۰۰ نیروی پرستار نیز اخذ شد که منتظر اعلام نظر سازمان برنامه و بودجه برای تامین اعتبار آنها هستیم.
همچنین در راستای مدیریت بهتر کرونا ویروس در حوزه پرستاری، ۳سامانه تحت عنوان، سامانه ثبت نام داوطلبان در مدیریت و کنترل کرونا ویروس، سامانه ثبت نام آموزش و مشاوره جهت سامانه ۴٠۳٠ و همچنین سامانه ارتباط مستقیم پرستاران با معاون پرستاری، در وب سایت معاونت پرستاری وزارت بهداشت، راه اندازی شد که حدود ۵٠٠٠ پرستار داوطلب (دانشجو،بازنشسته و هیات علمی پرستاری) برای کمک به همکاران در بخش های درمانی اعلام آمادگی کردند که تعدادی از آنها به مراکز درمانی استان های اهواز، قم، گیلان و مرکزی اعزام شدند. همچنین برای سامانه ۴٠۳٠نیز حدود۷۳۴ نفر از اعضای هیات علمی و پرستاران داوطلب معرفی شدند.
دکتر حضرتی درباره تعدیل نیروهای پرستاری در برخی بیمارستان‌های خصوصی، گفت: ما اصلاً با این موضوع موافق نیستیم  که پرستاری که در دوره بحران تلاش کرده تعدیل نیرو شود و این موضوع در حال پیگیری است.
دکتر حضرتی در تشریح عملکرد معاونت پرستاری گفت: جداسازی کارانه از اضافه کار و اصلاح نظام پرداخت یکی از مهمترین مطالبات و خواسته پرستاران بود به همین منظور اواخر سال ۹۶ کارگروه تخصصی اصلاح نظام پرداخت با حضور نمایندگان پرستاری سراسر کشور، اقتصاد درمان و توسعه به منظور بررسی مسایل و مشکلات نظام پرداخت پرستاران با طرح قاصدک در معاونت پرستاری تشکیل شد و پس از ۱۲ جلسه مستمر نتایج آن در جلسه مشترک معاونت پرستاری با معاونت توسعه مدیریت و منابع و درمان وزارت بهداشت مطرح
و تصمیمات مهمی در حوزه پرداختی پرستاران اتخاذ شد که مهمترین آنها اصلاح شیوه پرداخت کارانه و اضافه‌کار کارکنان غیر پزشک بود که برای اجرا به دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی ابلاغ و براساس آن از ابتدای اسفند ۹۸ پرداخت اضافه کار و کارانه جداگانه محاسبه و پرداخت می شود.

وی تدوین استاندارد خدمات در منزل برای شش بیماری را از دیگر اقدامات مهم معاونت پرستاری عنوان کرد و گفت: برای شش گروه از بیماران مزمن شامل بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلبی، دیابت، سرطان، بیماران دچار سکته های مغزی، بیماران مبتلا به بیماری های انسدادی مزمن ریوی و بیماران در مراحل انتهای زندگی استاندارد خدمات در منزل تدوین و به دانشگاهها ابلاغ شد که در تلاش جهت پوشش بیمه ای این خدمات هستیم.

 دکتر حضرتی گفت: آیین نامه مراکز مراقبت طولانی (LTC) تدوین شده و برای بررسی نهایی به کمیته حقوقی وزارت بهداشت ارسال شده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اجرای طرح پرستار پیگیر، گفت: طرح "پرستار ترخیص" یا "پرستار پیگیری" به منظور ارائه خدمات در منزل است و اجرای آن سبب پیگیری وضعیت بیماران پس از ترخیص از بیمارستان می‌شود.
 وی در پایان  اعزام  نیروی پرستار به کشور اردن برای گذراندن دوره مراقبت های حمایتی و تسکینی، تصویب 18 دوره کوتاه مدت و تصویب 4 انجمن علمی پرستاری را از دیگر اقدامات معاونت پرستاری برشمرد.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 208855

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *