• 98/11/03 - 11:39
  • 602
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

سفیران سلامت طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" در کاشان عمدتا جوان و میانسال هستندرییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: اجرای برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت" از هفته بسیج امسال آغاز شد و به صورت آزمایشی در دانشگاه های علوم پزشکی کاشان، سمنان و قزوین و پس از آن در دانشگاه علوم پزشکی همدان اجرا شد.

به گزارش وبدا، دکتر سید علیرضا مروجی در مراسم بررسی روند اجرای طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" که با حضور وزیر بهداشت در مرکز جامع خدمات سلامت زنده یاد مهرپرور کاشان برگزار شد، اظهار داشت: این برنامه در چند مرکز بهداشتی و درمانی از جمله مرکز جامع خدمات سلامت مهرپرور در حاشیه شهر کاشان با پوشش جمعیت بیش از 11 هزار نفر اجرا شد.

وی افزود: در این مرکز جامع خدمات سلامت، 24 درصد از جمعیت تحت پوشش، تحصیلات دانشگاهی دارند و در این مرکز، اولویت های آموزشی مشخص و بسته های آموزشی از جمله در زمینه پرفشاری خون، کم تحرکی، افسردگی، استرس و اضطراب و همچنین مهارت های زندگی به سفیران سلامت ارائه شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطرنشان کرد: خوشبختانه 26 درصد از سفیران سلامت جذب شده در مرکز جامع خدمات سلامت مهرپرور کاشان، تحصیلات کارشناسی دارند و از نظر سنی عمدتا در گروه سنی جوان و میانسال هستند. در مرکز جامع خدمات سلامت آران و بیدگل نیز 21 درصد از جمعیت سفیران سلامت جذب شده، تحصیلات دانشگاهی دارند.

دکتر مروجی افزود: برای اجرای بهتر برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت" در کاشان تا کنون 17 جلسه هماهنگی در سطح دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار و 5 کارگروه آموزش و اطلاع رسانی، پژوهش، سمن ها و خیرین، مستندسازی و نیز احصا و ارزیابی شاخص ها تشکیل شده است.

وی یادآور شد: طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" در کمیته سلامت و امنیت غذایی کاشان مطرح و تصویب شد تا تمام ارگان ها با تقویت همکاری های بین بخشی در سطح شهرستان به اجرای بهتر آن کمک کنند و یک برنامه برای تلفن های همراه تهیه شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: در این طرح آموزش های بسیار خوبی از جمله برای زخم پای دیابتی، درد قفسه سینه، مصرف قند، نمک و روغن، آمادگی خانوار در برابر بلایا، سردردهای ناگهانی، پیشگیری از مشکلات اسکلتی عضلانی و تروما به سفیران سلامت ارائه شده است.

دکتر مروجی اظهار داشت: در بررسی ها و ارزیابی ها مشخص شد که 42 درصد از سفیران سلامت روش آموزش چهره به چهره، 33 درصد از سفیران سلامت روش آموزش با کتاب و 25 درصد از آنها نیز روش آموزش با استفاده از اینترنت را ترجیح می دهند./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,هر خانه یک پایگاه سلامت,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 199053
کلمات کلیدی