• 97/06/06 - 15:59
  • 739
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست خبری به مناسبت هفته دولت:

طرح تعهد خدمت پزشکان در برخی رشته ها کاهش پیدا کرده است

معاون آموشی وزارت بهداشت، گفت: مخالف دور زدن کنکور هستیم و مشاهده می کنیم که برخی موسسات انتقال دانشجو، به آنها اعلام می کنند که برای دور زدن کنکور و تحصیل در دانشگاه های علوم پزشکی ابتدا به خارج از کشور رفته و بعد از گذراندن واحدهای مورد نیاز، به داخل کشور منتقل شوند. 
 
به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت، با اعلام این مطلب، اظهار داشت: تسهیلات وزارت بهداشت برای بازگشت دانشجویان ایرانی خارج از کشور، مشمول دانشجویانی می شود که تا قبل از سال 97 در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، به خارج از کشور رفته اند و شورای ارزشیابی و نقل و انتقالات وزارت بهداشت در این زمینه تصمیماتی گرفته که به زودی اعلام می شود.
 
وی تصریح کرد: دانشگاه های علوم پزشکی کشور با ظرفیت بالا، دانشجویان ایرانی را که تا سال گذشته در خارج از کشور تحصیل می کرده و برای انتقال به داخل درخواست داده اند پذیرش می کنند و این دانشگاه ها با دریافت هزینه های معادل خارج از کشور، ظرفیت هایی را ایجاد و فضاهای آموزشی را تقویت و توسعه می دهند.
 
دکتر لاریجانی یادآور شد: به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اجازه داده شده که به ازای دریافت هزینه های دانشجویان در خارج از کشور و رعایت کف قیمت، ظرفیت ها را برای پذیرش این دانشجویان فراهم کنند.
 
وی درخصوص تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور، گفت: اطلاعات وزارت بهداشت در این مورد مربوط به افرادی است که برای گرفتن نامه یا درخواست انتقال به داخل به ما مراجعه کرده اند و برآورد و پیش بینی می شود که حدود 8 تا 10 هزار دانشجوی ایرانی در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های خارج از کشور تحصیل می کنند.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: سال گذشته 400 و امسال 2000 پرونده برای انتقال دانشجویان ایرانی به داخل و دانشگاه های علوم پزشکی تشکیل شده و بارها اعلام کرده ایم که دانشجویان ایرانی که در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور تحصیل می کنند، می توانند در صورت وجود ظرفیت در دانشگاه ها، به داخل کشور بیایند.
 
دکتر لاریجانی اظهار داشت: تاکنون 10 هزار دانشجوی پزشکی مشغول به تحصیل در خارج از کشور برای دریافت ارز به وزارت بهداشت مراجعه کرده اند که 7 هزار نفر از آنها در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کرده اند و معرفی نامه بانک مرکزی را گرفته اند و 3 هزار نفر نیز در دانشگاه هایی تحصیل کرده اند که مورد تایید وزارت بهداشت نیست و معرفی نامه ارزی به آنها اختصاص پیدا نکرده است.
 
وی با بیان اینکه وزارت بهداشت محاسبات نیروهای انسانی در حوزه تخصص و فوق تخصص مربوط به 5 تا 10 سال آینده را انجام داده است، گفت: این سند در شورای گسترش آموزش پزشکی نهایی شده و می دانیم که تا 10 سال آینده چه تعداد پزشک، دندانپزشک، داروساز و نیروی تخصصی و فوق تخصصی در رشته های مختلف نیاز داریم. برنامه وزارت بهداشت، گسترش و البته محدودیت در تربیت برخی رشته های علوم پزشکی است. 
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به گرایش بالای مردم به رشته های پزشکی، خاطرنشان کرد: در داخل کشور تقاضای زیادی برای ورود به رشته های پزشکی وجود دارد و از سویی برخی افراد فرزندان خود را برای تحصیل پزشکی به خارج از کشور می فرستند، اما شرایط انتقال به داخل کشور، برای افرادی فراهم شده که در سال های گذشته به خارج از کشور رفته اند و اجازه دور زدن کنکور را نمی دهیم تا افرادی با معدل های پایین به رشته های پزشکی وارد شوند.
 
وی اضافه کرد: افرادی که در سال های گذشته برای تحصیل پزشکی به خارج از کشور رفته اند پس از گذراندن آزمون های علمی می توانند در دانشگاه های علوم پزشکی کشور پذیرش شوند و تحصیل کنند. البته بیش از نیمی از آنها در این آزمون ها قبول نمی شوند، زیرا وضعیت آموزش پزشکی در ایران، از استانداردهای بالایی برخوردار است.
 
دکتر لاریجانی درخصوص وضعیت حذف کنکور در کشور و لزوم مصاحبه برای ورود به رشته های پزشکی، گفت: وزارت بهداشت تابع قوانین کشور است و در قوانین مجلس، چند سالی است که حذف کنکور مورد توجه است و وزارت بهداشت نیز در این زمینه تمهیداتی را در نظر گرفته البته استانداردهای دروس آموزش عالی نیز باید تقویت شوند.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت، تصریح کرد: رقابت برای ورود به رشته های علوم پزشکی، بسیار بالا است و یکی از برنامه های ما، آموزش دو مرحله ای است که در حال حاضر در 5 دانشگاه علوم پزشکی کشور به صورت آزمایشی آغاز شده و براساس وضعیت آموزشی فرد در دوره لیسانس، شرایط آنها برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر ارزیابی می شود.
 
وی یادآور شد: یکی از مشکلات موجود این است که نمی توانیم افراد را برای ورود به رشته های علوم پزشکی ارزیابی کنیم و یکی از اشکالات کنکور نیز عدم امکان مصاحبه ساختارمند و بررسی روحیه ایثارگرانه و خدمت به مردم و هوش هوشمند افراد است. 
 
دکتر لاریجانی درخصوص برداشته شدن طرح تعهد خدمت پزشکان، گفت: وزارت بهداشت به دنبال برطرف کردن نیازهای مناطق مختلف کشور در حوزه بهداشت و درمان و البته استفاده از ظرفیت های قانونی است. در حال حاضر 30 درصد از پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی، مربوط به سهمیه بومی است و افرادی که در این قالب پذیرفته می شوند، برای خدمت ده ساله در استان و شهر خود، متعهد می شوند و اگر این طرح ادامه داشته باشد و با مجلس شورای اسلامی نیز هماهنگی های بیشتری داشته باشیم، می توانیم به حذف طرح تعهد خدمت، امیدوار باشیم.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت، اظهار داشت: طرح تعهد خدمت پزشکان در برخی رشته ها کاهش پیدا کرده و در آینده ای نزدیک در برخی رشته های PHD نیز، طرح، حذف می شود تا اگر فرد در شرکت دانش بنیان، دانشگاه و یا بخش کارآفرینی مشغول به خدمت است بتواند بعد از 4 سال، مدارک خود را دریافت کند و یا در صورتی که زودتر از زمان معین شده، تقاضای دریافت مدرک دارد، بتواند با پرداخت هزینه های مورد نیاز، مدرک خود را دریافت کند.
 
وی درخصوص وضعیت کیفیت آموزش پزشکی در ایران، گفت: بررسی های متفاوتی در مورد کیفیت آموزش پزشکی در ایران انجام شده و ما مسیر رو به رشدی را طی می کنیم و دانشگاه های علوم پزشکی را با برخی دانشگاه های داخلی و خارجی مقایسه کرده ایم و حتی دانشگاه های سطح پایین علوم پزشکی، وضعیت مناسبی داشته اند. 
 
دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: در سمیناری که با موضوع آموزش پزشکی هم اکنون در حال برگزاری است، پیام های امیدوارکننده ای از وضعیت آموزش پزشکی در ایران دریافت کرده ایم و ایران بعد از آمریکا و کانادا، توانسته بیشترین فعالیت را در این سمینار بین المللی داشته باشد و خوشبختانه کیفیت آموزش پزشکی در ایران، در سطح بالایی قرار داد.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به پیشرفت های بهداشتی و درمانی کشور در طول 40 سال گذشته، گفت: تعداد دانشگاه های کشور در 4 دهه گذشته، 4 برابر، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی 3 تا 4 برابر و تعداد اعضای هیات علمی 5 تا 7 برابر افزایش پیدا کرده و در حال حاضر 250 هزار دانشجو در حوزه علوم پزشکی در کشور تحصیل می کنند.
 
وی تاکید کرد: در حوزه آموزش پزشکی، سه اقدام مهم در طول سال های گذشته انجام شده؛ اول، طرح آمایش سرزمین در حوزه پزشکی که دارای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، اقدام دوم، تحول در آموزش پزشکی که محورهای بسیاری داشته و در حال توسعه است و دیگری هم ماموریت گرایی دانشگاه های علوم پزشکی است. 
 
دکتر لاریجانی یادآور شد: برنامه آموزش مهارتی و حرفه ای در حوزه پزشکی ساماندهی نشده بود و در این راستا، موسسه ای ایجاد شد تا مدرک گرایی کاهش پیدا کند و به سمت صلاحیت حرفه ای و کارآفرینی حرکت کنیم.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت، تصریح کرد: سال گذشته تمام موسسات آموزشی در حوزه علوم پزشکی اعتباربخشی شدند. در سال جاری نیز، موسساتی که مشکل داشته باشند مورد اعتبارسنجی قرار می گیرند.
 
وی از اجرایی شدن استریت در تابستان سال جاری در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه طول دوره آموزش پزشکی در کشور کاهش یافته و از مهر ماه سال جاری نیز برخی دروس دانشگاه ها با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مجازی به صورت مجازی ارائه می شوند.
 
دکتر لاریجانی در پایان با اشاره به تحصیل 3 هزار دانشجوی خارجی در 43 دانشگاه علوم پزشکی کشور، خاطرنشان کرد: به مناطق آمایشی کشور اختیار تام داده شده که دانشجویان خارجی را پذیرش کنند. همچنین سند فعالیت بخش خصوصی در حال نهایی شدن است تا بتوانیم از سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه آموزش پزشکی استفاده کنیم./206
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 180457
کلمات کلیدی