• 98/02/27 - 09:25
  • 30
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در نشست خبری بسیج ملی کنترل فشار خون عنوان شد؛

53 درصد مرگ و میر سبزواری ها بر اثر بیماری های قلب و عروقی است

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: 53 درصد از مرگ و میرهای جمعیت شهری شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در غرب خراسان رضوی ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است.

به گرارش وبدا، دکتر علیرضا مسلم در نشست خبری بسیج ملی کنترل فشار خون اظهار کرد: میانگین مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی در کشور حدود 50 درصد است که این شاخص در حوزه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار سه درصد بیشتر از آن است.

وی افزود: از مهمترین علل بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالاست و سکته های قلبی و مغزی، عارضه های کلیوی و قلبی از عوارض این بیماری است.

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی سبزوار اضافه کرد: بسیج همگانی کنترل فشار خون در مناطق تحت پوشش این دانشگاه همزمان با دیگر نقاط کشور از 27 اردیبهشت روز جهانی فشار خون آغاز می شود و تا 15 تیر ماه ادامه دارد.

دکتر مسلم تصریح کرد: 240 هزار فرد بالای 30 سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه  وجود دارند که با برنامه ریزیهای لازم بیش از 50 درصد این جمعیت از نظر ابتلا به بیش فشاری خون غربالگری می شوند.

رییس ستاد اجرایی بسیج کنترل فشار خون ادامه داد: در اجرای طرح کشوری بسیج همگانی کنترل فشار خون، 195 خانه بهداشت، 28 پایگاه سلامت، 38 مرکز خدمات جامع سلامت، 16 ایستگاه سیار و 13 تیم سیار فشار خون افراد بالای 30 سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه را غربالگری می کنند.

 

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190435
کلمات کلیدی