• 94/02/02 - 12:30
  • 15
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد:

آغاز برنامه گسترش مراقب های اولیه سلامت در مناطق نابسامان شهری از فردا، همزمان با سومین روز از هفته سلامت در مشهد و به طور همزمان در سراسر کشور

قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: سطح اول ارائه خدمات در مناطق نابسامان شهری شامل خدمات و مراقبت‌های اولیه سلامت فرد و جامعه است که نقطه آغازین ارائه این خدمات، در پایگاه های سلامت صورت می گیرد.


قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: سطح اول ارائه خدمات در مناطق نابسامان شهری شامل خدمات و مراقبت‌های اولیه سلامت فرد و جامعه است که نقطه آغازین ارائه این خدمات، در پایگاه های سلامت صورت می گیرد.

دکتر ناصر کلانتری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ گفت: مناطق نابسامان شهری بافت های فرسوده، تاریخی و کاربریهای غیرمعمول شهری مانند زندانها، پادگانها و مناطقی  هستند که بدون مجوز و خارج از برنامه ریزی رسمی و قانونی توسعه شهری در درون یا خارج از محدوده قانونی شهرها قرار دارند.

وی افزود: این اماکن که کمبود خدمات رفاهی، اجتماعی و فرهنگی دارند؛ عمدتا مهاجرین روستایی و تهیدستان شهری را در خود جای داده است.

قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برنامه های تامین مراقبت های اولیه سلامت در مناطق نابسامان شهری و شهرهای کمتراز 50 هزار نفر، دو برنامه اساسی وزارت بهداشت در طرح تحول سلامت حوزه بهداشت است، افزود: لازم است در اجرای این برنامه ها علاوه بر وزارت بهداشت، ساير دستگاه‌های اجرایی مرتبط و سازمان­هاي دولتي و غيردولتي مانند وزارت کار، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت كشور، وزارت آموزش و پرورش، شهرداري­ها، خيريه‌ها، و سازمان‌های مردم نهاد (NGO) با یکدیگر به منظور رفع مشکلات اصلی و تامین حداقل امکانات ضروری بهداشت و درمانی در این مناطق در تعامل باشند.

وی هدف اصلی از اجرای برنامه های تامین مراقبت های اولیه سلامت در مناطق نابسامان شهری و شهرهای کمتر از 50 هزار نفر را افزایش دسترسی تمامی ساکنین مناطق نابسامان شهری به خدمات بهداشتی درمانی ضروری، برقرای عدالت در سلامت و ارتقاء وضعیت سلامت جسمی، روانی و اجتماعی بیان کرد و گفت: اهداف اختصاصی این برنامه ها شامل افزایش پوشش خدمات جامع سلامت با محوریت عوامل تعیین کننده  اجتماعی، افزایش کیفیت خدمات ارائه شده در مناطق نابسامان شهری با محوریت خدمات قابل ارائه در مناطق روستایی، پایداری ارائه خدمات بهداشت و درمان در مناطق نابسامان شهری کشور با ایجاد همکاری بین بخشی و مشارکت مردمی و افزایش رضایتمندی مردم از ارائه خدمات سلامت در مناطق نابسامان شهری است.

به گفته دکتر کلانتری، کل جمعیت مناطق نابسامان شهری و ساکنین شهرهای 20 تا 50 هزار نفر حدود 14 میلیون و 588 هزار نفر است که تحت پوشش این برنامه قرار می­گیرند.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در ادامه، از شروع فعالیت گسترش شبکه بهداشت و درمان در مناطق نابسامان شهری از فردا (3 اردیبهشت)، همزمان با سومین روز از هفته سلامت در مشهد و همزمان در سراسر کشور خبر داد و گفت: سطح اول ارائه خدمات در این مناطق شامل خدمات و مراقبت‌های اولیه سلامت فرد و جامعه است که نقطه آغازین ارائه این خدمات در پایگاه های سلامت است.

دکتر کلانتری افزود: سایر خدمات سلامت مانند خدمات دارویی، پاراکلینیک (آزمایش­ها و تصویربرداری­های ‌پزشکی) نیز در مراکز و موسسات دولتی و غیردولتی مانند داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری ارائه می‌شوند.

دکتر کلانتری محل پایگاه های سلامت را در جايي نزديك به محل زندگي گروه هدف عنوان کرد و گفت: به ازای هر 6 هزار تا 15 هزار نفر، یک پایگاه سلامت در مناطق نابسامان شهری وجود دارد که اولین تماس افراد با نظام سلامت در این مناطق از طریق پایگاه های سلامت صورت می گیرد و در این پایگاه ها، کاردان یا کارشناس مراقبت سلامت خانواده به مراجعه کنندگان خدمات بهداشتی درمانی ارائه می کند.

وی با اشاره به این که اين دسته از خدمات با اولويت برون‌سپاري و خريد خدمت از بخش غيردولتي فراهم و ارائه می‌شود، افزود: لازم است در صورت نبود داوطلب برای واگذاري ارائه خدمات در بخش غیردولتی،  خدمات از طريق بخش دولتي ارائه شود.

به گفته قائم مقام معاون بهداشت، ارجاعات از سوی پایگاه های سلامت به مراکز بهداشتی درمانی موجود در منطقه داده خواهد شد و سایر خدمات از طریق ارجاع به سطح دوم و با پذیرش مسوولیت پیگیری و تداوم خدمات به بیمار توسط واحد ارائه دهنده خدمات سطح اول انجام می‌گیرد./203

  • گروه خبری : هفته سلامت
  • کد خبر : 124656
کلمات کلیدی