• 89/11/17 - 14:30
  • 5
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
پيرو درج مطلب سايت سلامتيران؛

ابهام در آمار ايدز ايران شايعه يا واقعيت

مدير مسئول محترم سايت سلامتيران
سلام عليكم
احتراماً پيرو درج مطلب آن خبرگزاري با عنوان: «ابهام در آمار ايدز ايران شايعه يا واقعيت» خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج توضيحات ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.
متن توضيحات
طبق پاسخ رئيس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي:
از زمان گزارش اولين مورد HIV‌ در كشور، وزارت بهداشت اقدام به تهيه گزارش سه ماهه به مردم و مسئولين نموده است. اين گزارش‌ها بصورت منظم هر سه ماه منتشر شده و با توجه به طيف گسترده رسانه‌هايي كه اين خبر را منتشر مي‌كنند، امكان پايش تغييرات براي كليه علاقمندان فراهم مي‌باشد كه در همين راستا تفكيك نسبت راه‌هاي انتقال در سال در گزارش‌هاي سه ماهه منعكس مي‌گردد.
با توجه به اينكه اطلاعات سه ماهه در پايان هر فصل از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي به مركز مديريت بيماري‌ها ارسال مي‌گردد، پروسه بازبيني، حذف موارد تكراري و جمع‌بندي نهايي در اين زمان آغاز مي‌شود.
علاوه بر آن تغييرات روند مبتلايان، نسبت‌هاي جنسي و نسبت راه‌هاي انتقال همواره از سوي مسئولين وزارت بهداشت به گوش مردم و ساير مسئولين رسيده است.
لازم به ذكر است كه گزارش‌هاي مورد اشاره براي استفاده عموم طراحي شده است و اطلاعات تفصيلي در وزارت بهداشت موجود بوده و در صورت نياز در اختيار محققين، مسئولين و سياستگزاران قرار خواهد گرفت.
قابل ذگر است كه تنها منبع جمع‌آوري اطلاعات براي كنترل اچ آي وي/ ايدز در كشور نظام ثبت نيست و وزارت بهداشت در كنار اين نظام، برنامه‌هاي جمع‌آوري اطلاعات ديگري را راه‌اندازي نموده كه مطالعات رفتاري، تخمين جمعيت‌هاي مبتلايان و افراد در معرض خطر و ارزيابي شيوع بيماري‌هاي آميزشي در گروه‌هاي خاص از نمونه‌هاي اين مطالعات است. اين مطالعات علاوه بر درك وضعيت كنوني امكان پيش‌بيني وضعيت در آينده را نيز فراهم مي‌كند و در تهيه برنامه‌هاي كشوري و گزارش شاخص‌هاي بين‌المللي از نتايج اين مطالعات استفاده مي‌شود.
  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 98968
کلمات کلیدی