• 92/10/26 - 11:17
  • 26
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مطلب مندرج در روزنامه جام جم

انجام تست ايدز قبل از ازدواج

 

            پيرو درج مطلب با عنوان: «انجام تست ايدز قبل از ازدواج» مورخ 25/9/92 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

طبق پاسخ معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي؛

از آنجا كه به طور معمول تشخيص بيماري ايدز (اچ آي وي) با شناسايي آنتي‌بادي (پادتن) برعليه ويروس صورت مي‌گيرد، لذا در طول مدت نهفتگي يا پنجره (از زماني كه ويروس عامل بيماري ايدز وارد بدن فرد مي‌شود تا هنگامي كه پاسخ قابل اندازه‌گيري در سيستم ايمني در مقابل عفونت ايجاد گردد)، نتايج آزمايش فرد آلوده به اچ آي وي مي‌تواند منفي گزارش شود.

لازم به ذكر است با توجه به اينكه دوره نهفتگي در افراد مختلف و بسته به روش آزمايش، بين 2 هفته تا 3 ماه متغير است عليرغم ابتلاي فرد نتيجه آزمايش مي‌تواند منفي اعلام شود.

شايان ذكر است نتيجه آزمايش منفي قبل از ازدواج، صد در صد به معني عدم ابتلاي فرد به اچ آي وي نيست و آنچه اهميت دارد شناخت طرفين قبل از ازدواج است.

توصيه مي‌گردد افرادي كه سابقه رفتارهاي پرخطر از جمله سابقه اعتياد تزريقي با سرنگ و سوزن مشترك يا سابقه رفتارهاي جنسي پرخطر و محافظت نشده دارند براي كسب آگاهي و اطلاع از وضعيت ابتلاي خود به مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري مراجعه نمايند.

لازم به ذكر است خدمات ارائه شده در مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري رايگان بوده و در اين مراكز آزمايش رايگان اچ آي وي و مشاوره محرمانه حضوري و تلفني توسط مشاورين دوره ديده انجام مي‌پذيرد. مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري در سامانه تلفني 118 تحت عنوان «مراكز مشاوره ايدز» ثبت شده است و هموطنان گرامي در سراسر كشور مي‌توانند از طريق تماس با تلفن 118 نشاني و تلفن مراكز فوق را جويا شويد.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 101496
کلمات کلیدی