• 90/01/07 - 14:03
  • 5
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
مطلب مندرج در سايت خبری فارس

بهداشت شيراز در شأن مردم اين شهر نيست

مديرعامل محترم خبرگزاري فارس

 

 سلام عليكم

احتراماً پيرو درج مطلب آن خبرگزاري مورخ 27/11/89 تحت عنوان :« بهداشت شيراز در شأن مردم اين شهر نيست » خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي، نسبت به درج پاسخ ذيل اقدام و  همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

طبق پاسخ روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شيراز:

قبل از هرچيز درخصوص عملكرد كارگروه بهداشت و وظيفه‌اي كه جهت آن تدوين و اعلام شده، غير از راهبردي بودن آن، لزوم هماهنگي و همفكري و تفاهم دستگاه‌هاي اجرايي در حل يك معضل بهداشتي بسيار مهم است تا سلامت شهروندان عزيز تهديد و به مخاطره نيفتد از طرفي تاكنون هيچگونه اعتباري جهت ساماندهي اعلام نشده و تاكنون مركز بهداشت شهرستان شيراز يا شهرستان‌ها از اين رهگذر مبلغي دريافت نكرده است و آنچه انجام شده و خواهد شد صرفاً با اتكاء به احساس مسئوليت كاركنان متعهد و زحمتكش و بي‌ادعاي بهداشت محيط است كه جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه از هيچگونه كوششي دريغ ننموده‌اند و هميشه و همه جا آماده به خدمت و در حال پيگيري امور بهداشت شهرستان‌ها مي‌باشند.

درخصوص معضل دروازه كازرون و اطراف آن با يك نگاه دقيق متوجه خواهيم شد كه تمام مغازه‌ها بهسازي كامل شده يعني از كف تا سقف كاشيكاري شده و فصول مختلف آيين‌نامه اجرايي بهداشت محيط درباره آنان اعمال گرديده، كه متاسفانه كسبه ميوه و سبزي فروش ياد گرفته‌اند كه از فضاي داخل مغازه استفاده نكرده و در مقابل مغازه و در حريم بازار به عرضه و فروش محصولات خود اقدام نمايند كه در اين خصوص نيز دستگاه مسئول كه قانونگزار برايش وظيفه تعيين نموده واحد جلوگيري از سد معبر شهرداري مي‌باشد و با توجه به تجهيزات و امكانات و نيروهاي بالقوه در اختيار آنان بايستي عمل نمايند و با متخلفين كه در مقابل مغازه يا در معبر عمومي فعاليت مي‌نمايند برخورد نمايد زيرا پر واضح است كه غير از تجاوز به حريم عمومي با ريختن پسمانده محصولات خود يا رهاسازي فاضلاب حاصل از شستشوي ميوه و سبزي يا مرغ و ماهي به معابر تهديد جدي براي سلامتي عمومي ايجاد مي‌نمايند كه پرونده‌هاي موجود و مكاتبات عديده زيادي در اين خصوص توسط مركز بهداشت شيراز انجام شده و بارها و بارها براساس تقاضاي مركز بهداشت موضوع در كارگروه بهداشت شهرستان شيراز براي حل هميشگي و سر و سامان دادن به محل مطرح گرديده و آنچه از زبان معاون محترم فرمانداري اعلام گرديده براساس گزارشاتي است كه اين مركز ارسال نموده است.

درخصوص مواد غذايي عرضه شده در دروازه كازرون و دروازه اصفهان نظارت كافي و كلي انجام شده و مي‌شود و تلاش براين بوده كه موادي كه عرضه مي‌شود سلامت عموم را به مخاطره نيندازد منتهي در مورد دستفروشان و دوره گردان كه محل ثابت و مشخصي ندارند همانطور كه ذكر شد وظيفه به عهده ديگران است مع‌الوصف در صورت مشاهده اقدام لازم انجام خواهد شد.

درخصوص پرنده فروشي‌هاي واقع در كوچه زغالي‌ها و اقلامي كه در اين محل عرضه مي‌شود نيز مجمع محترم امور صنفي و اداره محترم بازرگاني بايستي ساماندهي لازم را انجام داده و شرح وظيفه و محدوده كاري براي هركدام را تعريف نمايند.

اين مركز بنا به رسالتي كه در قبال حفظ بهداشت و سلامت عمومي بعهده دارد هرسال از اول اسفند ماه لغايت 15 فروردين در قالب سه طرح مهم كليه اماكن تهيه و توزيع و عرضه مواد غذايي را كنترل و ضمن آموزش و هدايت متصديان به رعايت موازين بهداشتي با متخلفين نيز برخورد قانوني صورت مي‌پذيرد. اين سه طرح شامل: طرح ضربت از اماكن تهيه و توزيع مواد غذايي است كه اكيپ‌هاي دونفره صبح و بعد از ظهر براساس تقسيم‌بندي و مسيربندي شهر بازديدها را انجام داده و به مسوولين مربوطه گزارش كار را ارائه مي‌دهند. دوم طرح ضربت بازديد از اماكن بين راهي در محدوده شهرستان و طرح سوم نيز طرح فوريت‌هاي بهداشت محيط يا رسيدگي به شكايات واصله مي‌باشد و در سال گذشته 39 طرح ضربت را به انجام رسانده كه در جريان اجراي آنها 1747 متخلف از مقررات بهداشتي به دادگاه معرفي و 217 مركز تهيه و توزيع مواد غذايي و اماكن عمومي غيربهداشتي تعطيل گرديده است.

درخصوص محل بنكداران تيموري نيز بارها و بارها به مراجع ذيصلاح مشكلات و معضلات موجود، اعلام و به كرات گزارش گرديده كه در اين خيابان اكثر قريب به اتفاق كسبه با گرفتن پروانه كسب خواربار فروشي يا خواربار و لبنيات فروشي يا عطاري و سقط فروشي اقدام به عمده فروشي مواد غذايي مي‌نمايند كه در اين قسمت هم مجمع امور صنفي و اداره محترم اماكن نيروي انتظامي بايستي با متخلفين برخورد نموده و محل را تعطيل نمايند و متاسفانه اين مهم صورت نگرفته است.

درخصوص ارجاع پرونده‌هاي بهداشتي به دادسراي عمومي و انقلاب آنچه كه قانون در حيطه اختيارات اين مركز قرار داده به جد و كوشش دنبال مي‌شود. براي مثال در سال جاري تاكنون 1747 پرونده متخلف از مقررات بهداشتي به دادگاه ارسال گرديده است. در آخر اين مركز دست تمام كساني را كه جهت ارتقاء سطح سلامتي مردم برنامه يا طرحي را ارائه مي‌دهند مي‌فشارد و در اين راستا با كمال جديت و با كليه امكانات در خدمت مردم و تامين سلامتي آنان كوشا خواهند بود.

 

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 98953
کلمات کلیدی