• 98/05/26 - 11:39
  • 62
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
پاسخ مطلب مندرج در روزنامه جوان:

تبلیغات کالاهای آسیب رسان به سلامت بدون مجوز است

سازمان غذا و دارو در این جوابیه تاکید کرد: فرآورده‌های سلامت‌محور خوراکی، آرایشی و بهداشتی در شبکه‌های مختلف رسانه ملی تبلیغ می‌شود که بعضاً بدون مجوز‌های قانونی بوده و مورد شکایت سازمان نظام پزشکی، سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.

 

به گزارش وبدا، سازمان غذا و دارو در پاسخ به خبر انتقادی روزنامه جوان با عنوان «هزینه بی‌مهری دولت به صداوسیما را مردم می‌پردازند» در تاریخ  27 اردیبهشت ماه 98 اعلام کرد:

 

تبلیغات کالا‌های سلامت‌محور طبق قانون باید براساس مجوز نهاد‌ها و دستگاه‌های مرتبط مانند سازمان نظام پزشکی و سازمان غذا و دارو انجام بگیرد و صداوسیما نیز بدون اخذ مجوز‌های لازم یا استعلام از دستگاه‌های مربوطه مجاز به تبلیغات در این حوزه نیست.

فهرست کالا‌های آسیب‌رسان به سلامت موجود و تبلیغات آنها طبق قانون ممنوع است، اما در حال حاضر فرآورده‌های سلامت‌محور خوراکی، آرایشی و بهداشتی در شبکه‌های مختلف رسانه ملی تبلیغ می‌شود که بعضاً بدون مجوز‌های قانونی بوده و مورد شکایت سازمان نظام پزشکی، سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است و تاکنون متأسفانه ترتیب اثری داده نشده و تبلیغات این محصولات بدون مجوز ادامه دارد.

 

مطابق قانون، ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز آسیب‌رسان به‌سلامت در رسانه‌های ارتباط‌جمعی داخلی بین‌المللی و فضای مجازی و ارائه هرگونه اطلاعات نادرست و تبلیغ خلاف واقع که نوعاً موجب گمراهی و فریب مخاطب می‌شود، ممنوع است و مرتکب به حبس یا جزای نقدی درجه ۶ و محرومیت از فعالیت شغلی و اجتماعی مرتبط برای دو تا پنج سال می‌شود. درصورتی‌که به مصرف‌کننده خسارتی وارد شود علاوه بر جبران آن معادل دو تا پنج برابر خسارات وارده به‌عنوان جزای نقدی به مجازات مذکور اضافه می‌شود.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 194306
کلمات کلیدی