• 93/06/22 - 09:40
  • 16
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مطلب مندرج در سايت همشهري آنلاين

داروهاي خاص و سردرگمي بيماران

 

پيرو درج مطلب با عنوان: «داروهاي خاص و سردرگمي بيماران» مورخ 13/5/93 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

متن پاسخ

طبق پاسخ سازمان غذا و دارو  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي؛ سیاست سازمان غذا و دارو در سال­جاری کنترل قیمت داروهای تولید داخل و کاهش قیمت داروهای وارداتی بوده است. در این راستا بسیاری از داروهای بیماران صعب العلاج در قالب تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه، تحت پوشش قرار گرفته اند و پرداختی بیماران به حداقل رسیده است.

لازم به ذكر است در تفاهم‌‌نامه سازمان با سازمان‌هاي بيمه‌گر سطح حمایت از داروها براساس سیاست‌های سازمانهای بیمه گر و با در نظر گرفتن سیاست حمایت از بیماران و همچنین سیاست حمایت از تولید داخل تلاش شده است که پرداختی بیماران بابت دارهای تولید داخل حداقلی بوده و صرفا در مورد داروهای وارداتی دارای مشابه تولید داخل، بیماران بخشی از مابه التفاوت قیمت را پرداخت می نمایند. البته در طول سال در صورت ورود داروی ارزانتر به بازار ممکن است پرداختی بیماران بابت داروی گرانتر نسبت به قبل افزایش یابد که این تغییرات پرداخت بیماران به دلیل گران شدن قیمت داروها نبوده بلکه بدلیل ورود داروی ارزانتر به بازار و درنتیجه تغییر مابه التفاوت قیمت می باشد.

گفتني است درمورد موجود بودن برخی برندها در برخی داروخانه ها نیز تأمین داروی موجود در داروخانه برعهده مسئولین داروخانه‌ها بوده که باتوجه به موجود بودن داروها در شرکت‌های پخش و ترجیح داروخانه‌ها انجام می‌گیرد.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 113381
کلمات کلیدی