• 89/11/17 - 14:49
  • 17
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
پيرو درج مطلب در روزنامه خراسان مورخ 3/7/89

درخواست واكسن رايگان

سردبير محترم روزنامه خراسان
سلام عليكم
احتراماً پيرو درج مطلب با عنوان «درخواست واكسن رايگان» در روزنامه مورخ 3/7/89 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.
 
متن پاسخ
طبق پاسخ رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
بيماري آنفلوانزا ناشي از يك گروه ويروسي با قابليت انتشار بالا در سرما مي‌باشد كه به سه زيرگونه A,b,c‌ تقسيم شده است ويروس‌هاي آنفلوانزاي فصلي هرساله با توجه به ماهيت قابليت انتشار در سرما بودنشان در فصل‌هاي سرد سال بيشترين انتشار و انتقال را دارند و لذا قبل از فصل شيوع بيماري ضروري است گروه‌هاي داراي اولويت دريافت واكسن نسبت به تزريق آن اقدام نمايند.
واكسن آنفلوانزا فصلي در تعداد محدودي از كشورها و با ظرفيت محدود توليد و تهيه مي‌گردد و لذا با توجه به عدم امكان توليد انبوه آن گروه‌هاي جمعيتي خاص كه داراي خطر بالقوه بيشتري جهت بيمار شدن و احتمالاً عوارض و مرگ ناشي از بيماري هستند در اولويت دريافت واكسن قرار مي‌گيرند. لذا هر ساله توسط كميته ايمنسازي كشوري نسبت به تعيين اولويت افراد نيازمند دريافت واكسن آنفلوانزا اقدام مي‌شود كه با توجه به هزينه نسبتاً گران جهت خريد تامين واكسن با محدوديت‌هايي صورت مي‌پذيرد.
واكسن آنفلوانزا توسط بخش دولتي و بخش خصوصي خريداري و وارد كشور مي‌شود كه با عنايت به هزينه‌هاي نسبتاً گران درماني بيماران مبتلا به آنفلوانزا مقرون به صرفه خواهد بود كه افراد رأساً نسبت به خريد واكسن از بخش خصوصي (داروخانه‌ها و مطب‌ها) اقدام و اين هزينه را در سبد مصرفي خانوار خويش منظور نمايند و جهت گروه‌هاي پرخطر و در معرض خطر (كه شامل تعدادي از بيماران خاص و پرسنل بهداشتي درماني و مشاغل خاص مي‌گردد) واكسن توسط بخش دولتي تهيه و به صورت رايگان در اختيار اين عزيزان قرار مي‌گيرد.
  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 98980
کلمات کلیدی