• 99/09/01 - 12:27
  • 727
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری ایلنا:

رفع کمبود نیروی پرستاری اولویت معاونت پرستاری است

معاونت پرستاری وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: تاکنون اقدامات خاصی در خصوص جذب و بکارگیری نیروی پرستاری انجام شده است که عموما نیاز دانشگاه / دانشکده‌های مختلف را اندکی مرتفع نموده است.

به گزارش وبدا، معاونت پرستاری وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری ایلنا با عنوان «ناکافی بودن پرستاران دلیل افزایش موارد مرگ/ ۷۰ درصد بودجه مطالبات کادر درمان سهم پزشکان است/ توزیع منابع در وزارت بهداشت ضعف‌های جدی دارد» در تاریخ 10 آبان ماه 99 اعلام کرد:

 

موضوع کمبود نیروی پرستاری از جدی‌ترین مشکلات نظام سلامت و از چالش‌های پیش روی این نظام می‌باشد و با عنایت به توسعه تخت‌های بیمارستانی در سالیان اخیر این مشکل همچنان باقی است و با شروع همه‌گیری کووید 19 افزایش نیز یافته است. لازم به ذکر است رفع این معضل جزو اولویت‌های اساسی این معاونت در سال‌های متمادی بوده و بارها نیز از مراجع مختلف پیگیری و مورد تاکید قرار گرفته است. البته اقدامات خاصی در خصوص جذب و بکارگیری نیروی پرستاری انجام شده  است (نظیر دادن مجوزهای استخدام، جذب نیروی شرکتی و ...) که عموما نیاز دانشگاه / دانشکده‌های مختلف را اندکی مرتفع نموده است و برای تامین کادر پرستاری با ثبات نیاز به تداوم این اقدامات است که همکاری همه‌جانبه مجلس شورای اسلامی، سازمان برنامه و سازمان امور استخدامی را می‌طلبد.

در خصوص توزیع سهم کارانه‌ها نیز طبق دستورالعمل پرداخت مبتنی بر عملکرد کارکنان غیر پزشک، سهم کارکنان غیر پزشک (که کادر پرستاری نیز جزیی از آن است) حدود 27.5 درصد از 90 درصد جزء حرفه‌ای پزشک است. در همین راستا پیشنهاد افزایش سهم کارکنان غیرپزشک تا 33.5 درصد توسط این معاونت ارائه شده است که هنوز توافقی در این خصوص به وجود نیامده است همچنین درخواست اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری ارائه شده که با اجرای آن امکان تحقق عدالت در پرداخت‌ها وجود خواهد داشت.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 218505
کلمات کلیدی