• 1400/03/03 - 11:42
  • 351
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
پاسخ مطلب مندرج در روزنامه سازندگی:

سازمان غذا و دارو از شرکت هایی که توان تولید واکسن کرونا را دارند حمایت می کند

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: انعقاد قرارداد تولید واکسن کرونا در کشور هیچ محدودیتی برای هیچ شرکتی وجود ندارد و می توان گفت هر شرکتی که توانایی تولید دارو در حوزه داروهای بیولوژیک را داشته باشد از نظر سازمان غذا و دارو مجاز به تولید واکسن است.

به گزارش وبدا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی روزنامه سازندگی با عنوان «همه راه ها به گیشا ختم می شود» در تاریخ 27 اردیبهشت ماه 1400 اعلام کرد:

 

سازمان غذا و دارو از شرکت هایی که توان تولید واکسن کرونا را دارند حمایت می کند. به طوری که انعقاد قرارداد تولید واکسن کرونا در کشور هیچ محدودیتی برای هیچ شرکتی وجود ندارد و می توان گفت هر شرکتی که توانایی تولید دارو در حوزه داروهای بیولوژیک را داشته باشد از نظر سازمان غذا و دارو  مجاز به تولید واکسن است و چه بسا سازمان غذا و دارو با افتخار از این شرکت ها حمایت می کند.

 هر شرکتی که در حوزه تولید داروهای بیولوژیک فعال است می تواند با اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو نسبت به تولید قرارداد  واکسن هایی همچون بهارات، آسترازنکا، اسپوتنیک و سینوفارم که مجوز مصرف در ایران را دارند، به صورت قراردادی در عرصه تولید واکسن کرونا فعالیت کند.

درمورد تولید قراردادی واکسن اسپوتینک توسط شرکت اکتوور نیز باید گفت: این شرکت زیرساخت ها و ظرفیت‌های مناسبی در حوزه تولید فرآورده های بیولوژیک را دارد که براین اساس طبق قرارداد منعقده با موسسه گامالیای روسیه (تولیدکننده واکسن اسپوتنیک) اقدام به تولید واکسن کرده است. علاوه بر این، شرکت سامان داروی هشتم نیز تقاضای تولید واکسن اسپوتنیک را اعلام کرده است که نامه موافقت اولیه را برای این شرکت نیز صادر شده است.  همچنین شرکت سیناژن نیز با یک شرکت استرالیایی، انتقال تکنولوژی به منظور تولید واکسن را دنبال می کند. انستیتو پاستور نیز با مجموعه کوبایی در حال تولید قراردادی واکسن است.

براساس آنچه گفته شد، سازمان غذا و دارو خود را متعهد می داند تقاضای تمامی شرکت هایی که توانایی و ظرفیت تولید داروهای بیولوژیک را داشته و در نظر دارند در حوزه تولید قراردادی و یا انتقال تکنولوژی در حوزه واکسن کرونا فعالیت کنند را بررسی و در صورت رعایت الزامات و دستورالعمل ها از تولید داخل حمایت می کند.

در پایان گفتنی است طبق وعده داده شده، واکسن اسپوتنیک تولید شده توسط شرکت اکتوور در خرداد و تیرماه در دسترس قرار خواهد گرفت، همچنین به مرور و با تولید انبوه واکسن های تولید داخل، امید است طی ماه های آتی خبرهای خوشی از افزایش چشمگیر تولید واکسن را به هموطنان داشته باشیم.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 228977
کلمات کلیدی