• 89/11/17 - 14:27
  • 4
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در پاسخ به خبر منعكس شده صدا و سيما در تاريخ يكشنبه 30/8/89

طولاني بودن زمان ترخيص كالا از گمرك آبادان

معاون محترم سياسي سازمان صدا و سيما
 سلام عليكم
با احترام، در پاسخ به خبر منعكس شده در تاريخ يكشنبه 30/8/89 پيرامون طولاني بودن زمان ترخيص كالا از گمرك آبادان، بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جندي شاپور اهواز به استحضار مي‌رساند:
حفظ منافع عامه مردم و در نظر گرفتن سلامت آحاد جامعه از اهميت بالايي برخوردار است و براي تأمين آن نياز به بررسي دقيق سلامت كالاهاي وارداتي به كشور با انجام كار كارشناسي و تخصصي است.
اين بررسي در بعضي از موارد مستلزم صرف چند روز كاري بوده و از سوي ديگر عدم اطلاع واردكنندگان از مدارك مورد نياز جهت ترخيص كالا كه بايد از كشور مبداء تهيه شود، يكي ديگر از دلايل تأخير به وجود آمده است. كه اين موارد به هر عنوان نفي كننده اصل نظارت و كنترل بهداشتي كالاهاي وارداتي نيست.
براساس دستورالعمل‌هاي صادره در مورد ترخيص كالا، آزمايش درخصوص نوشيدني‌ها، ادويه‌جات، قند و شكر، انواع نان و شيريني و سس در 6 روز كاري، در مورد روغن 3 روز كاري و در مورد كنسروها تا 14 روز كاري (به دليل نياز به دماگذاري) پاسخ تهيه مي‌شود و بروز خسارت در مورد كالاها مربوط به نحوه نگهداري در گمرك است كه در حوزه اختيارات دانشگاه علوم پزشكي نيست.
شايان ذكر است فعاليت‌هاي حوزه بهداشت و درمان كاملاً تخصصي و حرفه‌اي بوده و پرداختن سطحي به اين گونه فعاليت‌ها در تضاد كامل با منافع عامه مردم است كه مي‌تواند خسارات جبران‌ناپذيري بر سلامت مردم بگذارد. علاوه بر اين خبرنگار محترم با پخش سليقه‌اي بخش‌هايي از مصاحبه مقام مسئول بهداشتي رعايت امانتداري در انتشار خبر را نكرده است.
لذا خواهشمند است دستور فرماييد ضمن پخش توضيح فوق، از انتشار اينگونه اخبار كه در تضاد با سلامت مردم است، خودداري نمايند.
 
  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 98966
کلمات کلیدی