• 1398/07/06 - 12:56
  • 623
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری تسنیم:

ظرفیت پذیرش رشته های علوم پزشکی طی 10 سال گذشته روند افزایشی داشته است/ بیشترین ظرفیت پذیرش از طریق کنکور سراسری در سال جاری

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: در حال حاضر 55 هزار دانشجوی پزشکی، 14 هزار و 500 دانشجوی دندانپزشکی، 11 هزار دانشجوی داروسازی و 50 هزار دانشجوی پرستاری در کشور در حال تحصیل هستند.

 

به گزارش وبدا، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری تسنیم با عنوان «پذیرش "دانشجوی خارجی" برای پر کردن رشته‌‌های پزشکی و ممانعت از ورود دانشجویان ایرانی!» در تاریخ چهارم شهریورماه 98 اعلام کرد:

 

تامین نیروی انسانی متناسب با نیازهای سلامت کشور یکی از ارکان اساسی پاسخگویی نظام سلامت و از الزامات تداوم و کیفیت ارائه خدمات در این حوزه است، به نحوی که طی 10 سال گذشته ظرفیت پذیرش رشته های علوم پزشکی روند افزایشی داشته است، در سال جاری نیز بیشترین ظرفیت پذیرش از طریق کنکور سراسری در طول تاریخ جذب دانشجو در رشته های گروه پزشکی صورت پذیرفته است.

همچنین در حال حاضر 55 هزار دانشجوی پزشکی، 14 هزار و 500 دانشجوی دندانپزشکی، 11 هزار دانشجوی داروسازی و 50 هزار دانشجوی پرستاری در کشور در حال تحصیل بوده و پس از طی دوران تحصیل وارد عرصه ارائه خدمات خواهند شد.

در راستای استقرار بسته بین المللی سازی به عنوان یکی از بسته های مهم تحول و نوآوری، دانشگاه های علوم پزشکی واجد شرایط با جذب دانشجوی خارجی و از محل شهریه های دریافتی در این رابطه، نسبت به توسعه لازم در این امر اقدام می کنند.

علاوه بر این سند برآورد نیروی انسانی نظام سلامت کشور تا سال 1408 برای رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و مامایی و همچنین تمامی رشته های تخصصی تدوین شده و برآورد سایر رشته های علوم پزشکی در دو سطح کشوری و منطقه ای نیز در دست اقدام است. باتوجه به ماهیت رشته های علوم پزشکی، تربیت نیروی انسانی در اکثر این رشته ها نیازمند زیرساخت هایی است که بعضا بار مالی زیادی را برای نظام سلامت به همراه دارد. لذا در برآورد نیروی انسانی ضمن توجه به نیازهای واقعی جامعه، شاخص های اقتصادی و اجتماعی، علمی و ... نیز مدنظر قرار گرفته و این سند با رویکردی واقع بینانه و در راستای پاسخگویی به نیازها طراحی شده است. 

 

بدون شک برای حفظ کیفیت آموزش علوم پزشکی، ضروری است تا ظرفیت های جذب دانشجو در رشته مقاطع مختلف علوم پزشکی متناسب با برآوردهای صورت گرفته تعیین گردد و پرواضح است که عدول از این محاسبات در جذب دانشجو علاوه بر اینکه به دلیل محدودیت زیرساخت ها، منجر به افت کیفیت آموزش شده، عواقب اجتماعی جبران ناپذیری را نیز بر بدنه نظام سلامت و کل کشور تحمیل می کند.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 195418
کلمات کلیدی