• 92/11/13 - 14:19
  • 6
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مطلب مندرج در روزنامه اعتماد

كاهش توزيع وسايل پيشگيري از ايدز

 

پيرو درج مطلب با عنوان: «كاهش توزيع وسايل پيشگيري از ايدز» مورخ 30/10/92 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ضمن تأكيد بر اهميت راهبردهاي كاهش آسيب اچ آي وي و نقشي كه توزيع وسايل پيشگيري از اچ آي وي و بيماري‌هاي آميزشي در جلوگيري از وقوع موج سوم ايدز در كشور دارد، اعلام كرد:

در مراكز ارائه خدمات پيشگيري و مراقبت ايدز تحت پوشش وزارت بهداشت شامل مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري، مراكز ويژه زنان آسيب‌پذير، مراكز گذري كليه خدمات كاهش آسيب شامل توزيع سرنگ و سوزن و ساير وسايل تزريق و وسايل پيشگيري از انتقال عفونت از طريق جنسي از زمان آغاز آن تاكنون ارائه شده و هيچگونه وقفه‌اي نيز در ارائه اين خدمات در هيچ برهه زماني در زيرمجموعه وزارت بهداشت اتفاق نيفتاده و تلاش مي‌شود كه وقفه‌اي رخ ندهد.

لازم به ذكر است براساس برنامه مشترك كاري با صندوق جهاني مبارزه با ايدز، سل و مالاريا (گلوبال فاند) در طول اجراي پروژه گلوبال فاند لوازم مربوط به برنامه كاهش آسيب (سرنگ و سوزن و ساير وسايل تزريق و كاندوم) مستقيماً توسط دفتر نمايندگي صندوق توسعه سازمان ملل متحد تهيه و در اختيار سازمان محترم بهزيستي قرار داده مي‌شود كه هيچگاه اين برنامه متوقف نشده است. با توجه به اينكه خريداري اقلام كاهش آسيب توسط دفتر صندوق توسعه سازمان ملل در ايران براساس درخواست سازمان بهزيستي صورت مي‌گيرد عدم تحويل به موقع اين اقلام را بايد در عدم هماهنگي‌هاي احتمالي سازمان بهزيستي در ارائه درخواست‌ها جستجو كرد و به وزارت بهداشت ارتباطي ندارد.

شايان ذكر است بودجه‌هاي نگهداري مراكز ارائه دهنده خدمات كاهش آسيب شامل مراكز گذري و سرپناه‌هاي شبانه كه مربوط به مردان و زنان مي‌باشد از پروژه گلوبال فاند توسط دفتر نمايندگي صندوق توسعه سازمان ملل مستقيماً و بدون واسطه به سازمان بهزيستي پرداخت مي‌گردد.

در پايان لازم به ذكر است وزارت بهداشت خود را در برابر كليه خدمات پيشگيري و مراقبت از اچ آي وي در كليه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور متعهد دانسته و از هيچ گونه تلاشي براي ارتقاي كيفيت و كميت اين خدمات فروگذار نخواهد كرد.

 

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 102273
کلمات کلیدی