• 97/04/23 - 09:27
  • 111
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
مطلب مندرج در روزنامه صبح نو

نگران تابوشکنی هستیم

پيرو درج مطلب با عنوان: «نگران تابوشکنی هستیم » مورخ 19/03/1397 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج پاسخ به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن پاسخ

طبق پاسخ معاونت بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛سرطان دهانه رحم یا سرویکس زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم، یعنی در بخش پایینی رحم،  تولید می‌شوند و گسترش می‌یابند. اگر سرطان دهانه رحم زود تشخیص داده شود، قابلیت درمان بالایی دارد. سرطان دهانه رحم در جهان یکی از سرطان‌های شایع در زنان است و یکی از مهمترين علل مرگ ناشي از سرطان در کشورهاي درحال توسعه به شمار مي‌رود چرا که در اکثر موارد در مراحل بسيار پيشرفته تشخيص داده مي‌شود. میزان بروز سرطان دهانه رحم در ایران پایین است اما بروز آن در سال‌های آینده افزایش می یابد.

ابتلا به عفونت ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) مهم‌ترين علت شناخته شده سرطان دهانه رحم است به همين دليل تست‌هاي تشخيصي عفونت HPV در برنامه‌هاي غربالگري و واکسن به عنوان روش‌هاي نوين و اثربخش در پيشگيري از سرطان دهانه رحم شناخته شده است. ساير عوامل خطر سرطان دهانه رحم شامل طبقه پايين اجتماعي اقتصادي، رفتار‌هاي جنسي پر خطر ازجمله شرکای جنسي متعدد، مصرف دخانيات، تعدد زايمان، عوامل هورموني، چاقي و رژيم غذايي هستند. امروزه با توجه به سير شناخته شده بيماري و استفاده از روش‌هاي نوين تشخيصي مي‌توان از بروز سرطان دهانه رحم پيشگيري کرد. سرطان دهانه رحم از جمله سرطان‌هایی است که علت لازم براي ايجاد آن شناخته شده و روش‌هاي پيشگيري موثر براي ريشه‌کني آن وجود دارد. . ژنوتیپ‌های 16 و 18 این ویروس شایع‌ترین انواع مرتبط با سرطان دهانه رحم به شمار می‌روند. بسیاری از بیماران آلوده به HPV، ناشناخته هستند. همه افراد درمعرض خطر باید برای اجتناب از آلودگی باHPV  اقداماتی را به عمل آورند و زنان باید تست‌های منظم غربالگری را برای محافظت خودشان از سرطان دهانه رحم انجام دهند. در افراد دارای شركاي جنسي متعدد، عفونت HPV، ضايعات پيش سرطاني و سرطان دهانه رحم شايع تر است. همراه با عفونت‌هاي تناسلي HPV، افزايش خطر ابتلا به ساير بيماري‌هاي مقاربتي نيز گزارش شده است. اغلب عفونت‌هاي HPV موقتي بوده و به طور خودبخودي در طي چند ماه و حداكثر تا 2 سال از بين مي‌روند اما عفونت‌های پایدار، زمینه ایجاد ضایعات پیش بدخیم و بدخیم دهانه رحم ،سرطان ناحیه مقعد و سرطان های ناحیه سر و گردن (به ویژه سرطان دهان ) را فراهم می‌کنند.

عفونت HPV به عنوان مهمترین عامل این سرطان به دلایل مختلف در سطح جامعه رو به گسترش است بنابراین بروز این سرطانها نیز در حال افزایش است.

 

 

 

 سرطان دهانه رحم، باوجود بروز نسبتا پایین، یکی از قابل پیشگیری ترین سرطان هاست. از سال ها پیش، برنامه غربالگری سرطان دهانه رحم با انجام پاپ اسمیر در کشور انجام می شده است. بر اساس شواهد علمی، حساس ترین و دقیق ترین روش برای غربالگری سرطان دهانه رحم، انجام تست HPV و پاپ اسمیر همزمان است.

ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منجر به تغییرات غیرطبیعی در سلول های دهانه رحم می شود. این تغییرات معمولا گذرا هستند و بدون آنکه فرد متوجه شود خودبخود بهبود می یابد. در بعضی موارد این ضایعات پیشرفت کرده و منجر به ایجاد ضایعات دیسپلازی با درجه بالا می شود. این ضایعات در مواردی طی 10 تا 15 سال به سرطان مهاجم تبدیل می شود. باید توجه داشت که همه زنان آلوده به HPV به سرطان مبتلا نمی شوند و تنها بعضی از انواع ویروس عامل خطر سرطان دهانه رحم هستند.  در اکثر موارد این ویروس از طریق ارتباط جنسی قابل انتقال است. مردان بیشترین عامل انتقال این بیماری هستند. بیش از 80درصد افراد مبتلا علایم قابل مشاهده ندارند. مهمترین علامت ابتلا به ویروس HPV ایجاد زگیل در نواحی از بدن مانند دست، پا، سر و گردن و نیز در ناحیه تناسلی است. از آن جا که مشاهده زگیل تناسلی یا ابتلا به ویروس HPV لزوما به معنای ابتلا به سرطان دهانه رحم نیست بنابراین تست غربالگری سرطان دهانه رحم پیش از هر گونه اطمینان و یا نگرانی لازم است. افرادی که غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام داده و از عدم ابتلا به آن مطمئن شده اند خطر ابتلا به این سرطان در آینده نزدیک برای آنها کم است اما انجام تستهای مجدد تا وقتی فعالیت جنسی دارند ضروری است چرا که خطر کم و بیش وجود دارد.

سیر طولانی سرطان دهانه رحم این فرصت را ایجاد می کند که به طور مؤثری بتوان غربالگری را انجام داد و فرد را در مرحله پیش تهاجمی تومور تشخیص داد و در نتیجه درمان را زودتر برای فرد انجام داد. سرطان دهانه رحم  یکی از خطرناک ترین بیماری هایی است که ابتلا به ویروس HPV  یا پاپیلوم انسانی  علت اصلی آن است. علی رغم این که سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است، سالانه بیش از 500 هزار زن در سراسر جهان مبتلا به این بیماری شده و بیش از 250 هزار زن جان خود را از دست می دهند.

میزان بروز این سرطان در ایران به دلایل مختلف از جمله شرایط فرهنگی، اجتماعی و مذهبی همچنین سابقه بیش از سه دهه غربالگری این سرطان با پاپ اسمیر پایین تر از متوسط جهانی است ولی با توجه به افزایش مصرف سیگار و قلیان و مواد مخدر در نسل جوان، تغییر سبک زندگی و افزایش رفتارهای پرخطر، میزان ابتلا به ویروس  HPV رو به افزایش است و انتظار می رود اگر مداخلات مناسبی انجام نشود، بروز این سرطان در ایران نیز افزایش یابد. اگر سرطان دهانه رحم در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود، میزان عوارض و مرگ ناشی از آن افزایش می یابد. برآورد می شود در سال 1396 در ایران بیش از هزار نفر به سرطان دهانه رحم مبتلا شده باشند و بیش از 400 نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده باشند. با وجود بروز پایین سرطان دهانه رحم، شیوع ضایعات پیش بدخیم در ایران بسیار بالاتر از این عدد است که به واسطه در دسترس بودن پاپ اسمیر، شناسایی می شوند و با از بین بردن آنها، شیوع سرطان دهانه رحم کاسته شده است. در طی دو سال گذشته وزارت بهداشت با تدوین "برنامه ملی تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان دهانه رحم" و با راه اندازی "آزمایشگاه جامع غربالگری HPV" گام  مهمی در جهت کنترل این سرطان برداشته است.

 

 

 

برنامه وزارت بهداشت درخصوص پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان رحم

افزایش آگاهی عمومی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان، عوامل خطر سرطان  و سبک زندگی سالم: در قالب بسته­های آموزشی خودمراقبتی و آموزش­های همگانی در سطح مراکز بهداشتی کشور برای زنان انجام می­شـــــود. اطلاع­رسانی در خصوص  پیشگیری از بیماری HPV  هر سال ، 13 اسفند ماه همزمان با روز جهانی آگاهی از HPV  صورت می­گیرد. آگاهی مردم از عوامل خطر سرطان دهانه رحم و روش­های پیشگیری آن بسیار مهم است و باعث می­شود که با پرهیز از عوامل خطر، بروز سرطان دهانه رحم کم شود.

تدوین و اجرای برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان دهانه رحم: در این برنامه، زنان در فاصله سنی 30 تا 59 سال هر دو سال توسط ماماهای شاغل در مراکز بهداشتی از نظر سابقه فردی سرطان یا ضایعات پیش بدخیم همچنین علایم مشکوک سرطان دهانه رحم بررسی می شوند و اگر موارد مشکوکی وجود داشت معاینه با اسپکولوم انجام می شود و در صورت نیاز برای ارزیابی بیشتر از جمله کولپوسکوپی به سطح دو ارجاع می گردند. اگر هیچ مورد مشکوکی وجود نداشت برنامه غربالگری با پاپ اسمیر و آزمایش HPV هر ده سال یک بار، برای زنان در فاصله سنی 30 تا 49 سال انجام می شود. زنان در فاصله 50 تا 59 سال نیز در صورت تمایل می توانند در این برنامه مشارکت کنند. اگر آزمایش HPV مثبت بود، نمونه پاپ اسمیر بررسی می گردد و در صورت وجود ضایعات مشکوک، برای ارزیابی های تکمیلی از جمله کولپوسکوپی به سطح دو ارجاع می شوند. این برنامه بطور آزمایشی از سال 95 در 4 شهرستان انجام گرفت و از حدود 40000 زن ارزیابی شده که نمونه HPV از آنان گرفته شد شیوع ابتلا به HPV حدود 7.8 درصد بود که این عدد حتی از بسیاری از کشور های غربی بالاتر است. اجرای این برنامه در سطح کشوری با رویکرد توسعه تدریجی از سال 97 شروع شده است و به تدریج همه زنان گروه هدف را تحت پوشش قرار خواهد داد.

 واکسیناسیون بر علیه عفونت ویروس پاپیلومای انسانی: با توجه به اینکه مهم ترین عامل خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم ویروس HPV است و شیوع عفونت HPV نیز روبه گسترش است، در کنار آموزش های لازم برای پیشگیری از ابتلا به این عفونت، واکسیناسیون علیه این ویروس یک روش اثربخش و ایمن برای پیشگیری از ابتلا به HPV است. مهمترین چالش در این خصوص هزینه بالای واکسن HPV است و درصورتیکه دسترسی به این واکسن با قیمت مناسب مقدور باشد، واکسیناسیون علیه HPV جزو برنامه های آتی وزارت بهداشت خواهد بود. ادغام دو رویکرد انجام واکسیناسیون و اجرای برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان دهانه رحم در زنان می تواند تا حدود 80 درصد از بدخیمی ها را کاهش دهد.

کاربرد واکسن در پیشگیری از سرطان دهانه رحم :

واکسن‌هایی برای پیشگیری از برخی انواع پرخطر HPV وجود دارد. از واکسن‌های 2 ظرفیتی یا 4ظرفیتی باید در سه نوبت (دوز) در طول یک دوره 6 ماهه استفاده شوند. مطالعات حاکی از آن است که این واکسن‌ها در پیشگیری از عفونت‌های مزمن به این دو نوعHPV ، که باعث ایجاد بیش از دوسوم از موارد سرطان دهانه رحم می‌شوند، مؤثر هستند. واکسیناسیون HPV در درازمدت، باعث کاهش  98 درصدی موارد بدخیمی ها در زنان کمتر از 50 سال می شود.

 

 

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت هر دو نوع واکسن بدون عوارض و ایمن هستند و واکسیناسیون علیه HPV به کشورها توصیه می­شود. زمان واکسیناسیون براساس شواهد علمی پزشکی HPV سنین 9 تا 12 سـالگی است که مناسب­ترین زمان برای ایجاد مصونیت است. اما تا 26 سالگی نیز توصیه شده است. واکسن HPV عارضه ای ندارد فقط فرد باید نیم ساعت بعد از تزریق در محلی که تزریق صورت گرفته بنشیند و سپس محل را ترک کند. واکسنHPV از ذرات شبه ویروس تهیه می شود و حاصل فناوری نوترکیب است. این ذرات فاقد هر گونه محصول بیولوژیک زنده با DNA هستند و قدرت بیماری زایی ندارند و بنا بر مطالعات علمی فراوان و تاییدیه سازمان بهداشت جهانی واکسن موجود برای ویروس HPV ایمنی، کارایی و اثربخشی عالی دارند. در ایران تولید واکسن HPV توسط دو شرکت شروع شده و در این زمینه پیشرفت های قابل ملاحظه ای به دست آمده است به طوریکه انتظار می رود تا سال 1398  بتوان این واکسن را برای استفاده بالینی عرضه کرد.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 178693
کلمات کلیدی