• 93/09/16 - 09:30
  • 12
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
مطلب مندرج در خبرگزاري فارس

وزارت بهداشت به دنبال انحلال مراكز خصوصي درمان اعتياد است

 

پيرو درج مطلب با عنوان: «وزارت بهداشت به دنبال انحلال مراكز خصوصي درمان اعتياد است» مورخ 4/9/93 خواهشمند است دستور فرماييد نسبت به درج جوابيه معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به جهت تنوير افكار عمومي به شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

 

متن جوابيه

برنامه درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست در کشور به منظور درمان و کاهش آسیب اعتیاد به مواد افیونی با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد مبارزه با مواد مخدر اعتیاد ایجاد گردیده است. وزات بهداشت در جهت کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد به مواد افیونی اقدامات قابل توجهی انجام داده است. مراکز و واحدهای درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست در سال 1381 در پاسخ به عوارض و آسیب ­های شدید ناشی از مصرف مواد افیونی نظیر روند رو به رشد مرگ و میر ناشی از اعتیاد و بروز همه­گیری عفونت اچ­آی­وی در کسانی که مواد به صورت تزریقی مصرف می­کنند، شروع به فعالیت نموده و تدریجاً در کشور توسعه یافته ­اند. خدمات درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست در کنار سایر برنامه­ های درمان و کاهش آسیب اعتیاد به مواد مخدر و روان­ گردان همسو با بند ششم سیاست­­های كلی نظام در امر مبارزه با موادمخدر، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری (مدّظله­العالی) در سال 1385 است که مطابق آن دستگاه­های مرتبط به اجرای خدمات استاندارد درمان و کاهش آسیب اعتیاد مکلف شده اند.

طبیعتاً در این چارچوب باید مراقبت لازم به عمل آید که چنانچه مراکز و واحدهای مجری برنامه اعم از دولتی و غیردولتی، از ضوابط و پروتکل­های درمانی عدول نمایند، با بهره­گیری از یک نظام پویا و کارآمد پایش و نظارت، تخلفات به سرعت کشف و در جهت اصلاح، اقدام لازم معمول گردد. نظر به وجود مجموعه­ای از مشکلات و چالش ­ها در خدمات مراکز درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست شامل گسترس کمّی نامتناسب، کمبود نظارت های مؤثر، نشت دارو به خارج از سیستم درمانی، عدم ایجاد سامانه یکپارچه اطلاعات خدمات درمان اعتیاد و تمرکز برنامه های درمانی بر مداخلات دارویی و توجه پایین به مداخلات روانی، اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجموعه ای از اقدامات را پیش بینی نموده است.

یکی از اقدامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد مبارزه با مواد مخدر  با توجه به مشکلات موجود در مراکز درمان با داروهای آگونیست، کاهش تخلفات و ارتقای کیفی خدمات این مراکز درمانی در سال جاری، تدوین و ابلاغ دستورالعمل پایش و نظارت (و تأمین اعتبار لازم برای اجرای آن) بوده است. 

یکی دیگر از اقدامات مهم در این خصوص تهیه طرح سامان­دهی مراکز درمان وابستگی به مواد افیونی با داروی آگونیست است. در این طرح مجموعه­ای از راهبردها برای اصلاح و ارتقای کیفی برنامه پیش بینی شده که شامل ایجاد سامانه الکترونیک ثبت خدمات درمان اعتیاد، ارتقای استانداردهای درمانی از طریق بازبینی پروتکل درمان وابستگی به مواد افیونی با متادون (ویرایش سوم) و بازبینی آیین­نامه تأسیس و مدیریت مراکز می­باشد. در این روند دو پیشنهاد به منظور ادغام خدمات درمان با داروهای آگونیست در مراکز بهداشتی، درمانی و استفاده از ظرفیت داروخانه­ها برای توزیع دارو مطرح شده که در حال حاضر در مرحله عملیاتی نبوده و فعلاً در دست ارزیابی و بررسی­های کارشناسی قرار دارد و بر اساس نتایج کار کارشناسی و با در نظر گرفتن اینکه خدشه ای به اثربخشی برنامه های کاهش آسیب و درمان وارد نگردد، تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد گردید و هدف غایی ساماندهی ارائه خدمات کاهش آسیب و درمان با داروهای آگونیست می باشد.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 117649
کلمات کلیدی