• 96/11/01 - 12:27
  • 36
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مطلب مندرج در خبرگزاری ایسنا

غبار کهنگی بر چهره پروتکل¬های درمان اعتیاد

احتراماً پيرو درج مطلب با عنوان: «غبار کهنگی بر چهره پروتکل­های درمان اعتیاد» مورخ 16/10/96 خواهشمند است دستور فرماييد براي روشن شدن افكار عمومي نسبت به درج جوابیه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به  شرح ذيل اقدام و همكاري لازم صورت گيرد.

متن جوابیه 

          طبق پاسخ معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «در حال حاضر بالغ بر 7000 مرکز در سطح کشور در حال ارائه خدمات درمان اختلالات مصرف مواد هستند. ارائه­دهندگان خدمت در این مراکز شامل روان­پزشکان، پزشکان، روان­شناسان، پرستاران و مددکارانی هستند که بر اساس کوریکولوم آموزشی وزارت بهداشت، آموزش دیده­اند و مرتباً در دوره­های بازآموزی که بدین منظور برگزار می گردد، شرکت می­کنند. از سوی دیگر، کلیه خدمات ارائه شده در مراکز درمان اختلالات مصرف مواد بر اساس پروتکل درمانی تهیه شده توسط افراد خبره و بر پایه مستندات علمی ارائه می گردد. این در حالی است که پروتکل درمان تا کنون چندین مرتبه بازبینی شده و آخرین ویرایش پروتکل مربوط به پاییز سال 1393 می‌باشد.

            شایان ذکر است که درخواست بازبینی مجدد پروتکل از سوی این حوزه در کمیته درمان، کاهش آسیب و حمایت­های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح گردیده و در حال پیگیری است.

در خصوص تنوع درمان­های دارویی، لازم به ذکر است که سبد متنوع دارویی در دسترس تیم درمانی مراکز درمان قرار دارد که شامل متادون، بوپرنورفین و تنتور اپیوم بوده و درمانگران محترم بر اساس شرایط بیمار و قضاوت بالینی خود، مجاز به انتخاب نوع درمان می­باشند.

خاطر نشان می­شود همزمان با ارائه درمان­های دارویی، درمان­های غیر دارویی و روان‌شناختی متنوعی نیز تعریف شده که در حال حاضر به بیماران ارائه می‌گردد. همچنين درخصوص درمان اختلالات مصرف مواد محرک، به طور خاص درمان غیر دارویی مدون وزارت بهداشت طی دوره­های آموزشی ویژه به روانشناسان و پزشکان آموزش داده شده و در مراکز منتخب به بیماران ارائه می­گردد

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 171846
کلمات کلیدی