• 98/05/27 - 15:39
  • 47
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد:

آغاز به کار سومین مدرسه تابستانی علوم اعصاب شیراز

آیین آغاز به کار سومین مدرسه تابستانی علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با حضور معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، رییس مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه، رییس بیمارستان شهید چمران، رییس برج پژوهشی محمد رسول الله(ص) دانشگاه، اساتید و دانشجویان علوم اعصاب دانشگاه و شرکت کنندگان، برگزار شد.
 
به گزارش وبدا، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیرازگفت: در حال حاضر در مرکز علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز دو عضو هیات علمی پژوهشی فعالیت دارند و هشت عضو هیات علمی آموزشی دانشگاه از گروه های مختلف علوم پایه، نوروسرجری و نورولوژی بالینی با مرکز علوم اعصاب دانشگاه همکاری دارند.

دکتر «یونس قاسمی» افزود: یکی از اقدامات خوب مرکز علوم اعصاب دانشگاه، برگزاری مدرسه تابستانه است که امسال ۳۰ علاقمند به علوم اعصاب در این مدرسه حضور دارند و در حال یادگیری تازه ترین دستاوردهای علوم اعصاب و شیوه های نوین درمان در این حوزه هستند.
 
وی اضافه کرد: یکی از علومی که در حال حاضر در کنار علوم بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و فناوری اطلاعات در دنیا به آن توجه زیادی می شود، علوم اعصاب است و گرنت های بسیار خوبی در دنیا به حوزه علوم شناختی اختصاص یافته که تاثیر بسیاری بر سلامت و علوم شناختی دارد و زیربنایی برای بسیاری از کارهای کاربردی و بالینی شده است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: مغز یکی از شگفتی های خلقت است که بشر با موضوع علوم اعصاب به آن ورود کرده است و کانال ورودی برای شناخت بیشتر از مغز است تا بتوانیم اطلاعات بیشتری از مغز داشته باشیم؛ امروزه این اطلاعات در بعضی موارد به صورت کامل بالینی شده است، در شیراز نیز مانتیورینگ جراحی تومور و مانیتورینگ جراحی پارکینسون انجام می شود و اتفاقات خوبی در حوزه علوم شناختی انجام شده و می تواند کار درمان را روی بیماران علوم اعصاب به شکل بهتری انجام دهد.
 

دکتر قاسمی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت های لازم برای تبدیل شدن به دانشگاه های نسل سوم و چهارم در مرکز علوم اعصاب شیراز، بیان کرد: این زیرساخت ها مرکز علوم اعصاب شیراز را به سمتی هدایت می کند که به عنوان دانشگاه نسل سه و چهار مطرح است؛ دانشگاه نسل سه دانشگاهی ست که می تواند کارآفرین باشد و این موضوع در مرکز علوم اعصاب در حال انجام است و کسانی که از این مرکز فارغ التحصیل می شوند، می توانند در آینده کارآفرین باشند.

وی اضافه کرد: دانشگاه نسل چهار، دانشگاهی است که می تواند مشکلات مردم در حوزه سلامت را برطرف کند و این دیدگاه نیز با رویکرد جدید در این مرکز در حال انجام است و زیرساخت هایی که در حوزه پژوهش ایجاد شده است به موضوع برطرف شدن مشکلات مردم، کمک می کند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز از راه اندازی سیستم الکتروکورتیکوگرافی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با استفاده از این سیستم در بیمارانی که دچار تشنج هستند، انواع تشنج شناسایی و درمان بهتر و استفاده از داروی بهتر برای آنان انجام می شود.
 
دکتر قاسمی با اشاره به حمایت دانشگاه و معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه از طرح های پژوهشی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نگاه ویژه ای به علوم اعصاب وجود دارد و تلاش می شود تا کارها به صورت کاربردی انجام و نتایج آنها در جامعه مورد استفاده قرار گیرد، همچنین طرح های پژوهشی در دانشگاه تصویب شده تا با استفاده از حوزه پژوهش، گامی رو به جلو برای برطرف شدن مشکلات مردم برداشته شود.

جراحی ‌های تومور و نخاع به شکل هفتگی در شیراز

رییس مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین، از انجام هفتگی چهار تا پنج جراحی تومور و نخاع با بهره گیری از دستگاه های مانیتورینگ‌ مربوطه در این مرکز، خبر داد و گفت: در گذشته تومورهای مغزی بدون شناخت برداشته می ‌شد، اما امروز متخصصان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با مانیتورینگ، اقدام به جراحی تومورهای مغزی و پارکینسون کرده‌اند که باعث سرعت بخشیدن به امر درمان در حوزه علوم اعصاب، شده است.

دکتر «مجیدرضا فرخی» با اشاره به رونمایی از سیستم الکتروکورتیکوگرافی در آینده‌ نزدیک در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دستیابی به این تکنولوژی و روش پیشرفته درمانی در شیراز را مهم برشمرد و افزود: این دستگاه در ماه های آینده در این مرکز علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رونمایی و آماده ارایه خدمات به بیماران می شود.
 
رئیس مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: این سیستم برای بیماران دچار تشنج استفاده می شود، به طوری که بیماران دچار تشنج با مانیتورینگ، تحت درمان‌ های دقیق و موثر در زمینه ارایه دارو و دیگر روش ‌های پیشنهادی و تکمیلی قرار می‌ گیرند؛ در این روش، تفسیری که از این دستگاه به دست می ‌آید، اهمیت بسیاری دارد و پزشک را به سمت درمان دقیق تر، هدایت می کند.

دکتر فرخی با اشاره به برگزاری سومین دوره مدرسه تابستانی با هدف ترویج و انتشار علم در حوزه علوم اعصاب با محوریت «تحریک مغزی» گفت: این دوره از مدرسه تابستانه با حضور ۳۰ شرکت کننده از ۱۰ دانشگاه کشور از جمله تهران، اصفهان، جهرم، فسا و اهواز برگزار می‌ شود و بررسی تحریک مغزی و نخاعی و کاربردهای آن در زمینه درمان و پژوهش، از مهمترین موضوعات ارایه شده در این دوره است.

وی افزود: در پایان این دوره آموزشی، به دو نفر از شرکت کنندگان که موفق به ارایه طرح پژوهشی نوآورانه در این دوره شوند، جوایزی اهدا می شود.
 
رییس مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان گزارشی از فعالیت‌های این مرکز بیان کرد: این مرکز دارای رتبه برتر در بین مراکز علوم اعصاب کشور است که در حال حاضر فعالیت ‌های پژوهشی قابل توجهی انجام می دهد و هدف از اجرای آنها، کاربردی شدن تحقیقات برای ترویج روش‌ های تشخیصی دقیق تر و درمان ‌های موثرتر است.

رییس برج پژوهشی محمد رسول الله(ص) دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه مارکرهایی برای درمان بیماری ‌ها با چشم ‌اندازی که به فناوری برسد در حال بررسی است، گفت: پروژه ‌های فناورانه با همکاری مرکز علوم اعصاب و سایر مراکزی که در برج پژوهشی دانشگاه در حال کار هستند، انجام می‌شود.

دکتر «امیر سوار دشتکی»، از فعالیت حدود ۴۰ مرکز تحقیقاتی در برج پژوهشی دانشگاه خبر داد.

گفتنی است سومین مدرسه تابستانی علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز تا بیست و هشتم مرداد ادامه دارد./126/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 194240
کلمات کلیدی