• 98/07/23 - 08:00
  • 19
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
وزیر بهداشت در دیدار وزیر بهداشت پاکستان عنوان کرد:

آمادگی ایران برای انتقال تجارب در حوزه مراقبت های اولیه بهداشتی و ساخت دارو به کشور پاکستان

وزیر بهداشت گفت: با قابلیت هایی که در سیستم مراقبتهای اولیه بهداشتی و همینطور امکاناتی که در دانشگاه های علوم پزشکی و حوزه داروسازی داریم، آماده ایم که به کشور پاکستان کمک کنیم و این تجارب را در اختیار تیم‌ بهداشتی شان قرار دهیم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در دیدار وزیر بهداشت کشور پاکستان بیان کرد: انتخاب دکتر ظفر میرزا را به عنوان وزیر بهداشت کشور پاکستان تبریک می گویم و جای خرسندی است، چرا که کشور پاکستان هم مشکلات خاص خود را دارد و انتخاب کارشناس برجسته بهداشت جهانی مانند جناب آقای ظفر میرزا می تواند گره گشای مشکلات کشور پاکستان باشد.

وی افزود: دکتر ظفر میرزا از قابلیت ها و مشکلات کشور ایران با خبر است، ما نیز به عنوان کشور دوست و همسایه، از قابلیت ها و مشکلات کشور پاکستان در حوزه سلامت با خبر هستیم، هر دوی ما به عنوان کارشناسان این فیلد می دانیم که بدون مشارکت های دو کشور همسایه حل مشکلات بهداشتی به تنهایی میسر نیست. به عنوان مثال، در حدود سه دهه پیش زمانی که می‌خواستیم طرح ضربتی مالاریا را اجرا کنیم، با اجازه دولت پاکستان تا بلوچستان پاکستان تا شعاع پرواز پشه آنافل رفتیم و به بررسی پرداختیم.

دکتر نمکی بیان کرد: در هر صورت با قابلیت هایی که در سیستم مراقبتهای اولیه بهداشتی و همینطور امکاناتی که در دانشگاه های علوم پزشکی و حوزه داروسازی داریم، آماده ایم که به کشور پاکستان کمک کنیم و این تجارب را در اختیار تیم‌ بهداشتی شان قرار دهیم و همین طور آماده هستیم از کمک های پاکستان در مسائلی که نیاز به کمک داریم، بهره بگیریم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: جای خرسندی است که برخی از مشاورینمان مانند دکتر آسایی بخش طولانی از عمر خود را به عنوان نماینده در کشورهای دوست و همسایه مان، پاکستان گذرانده اند و به همین دلیل، علاوه بر اشتراکات دینی، فرهنگی و مرزی، اشتراک عاطفی خاصی در همکاران مان برای کمک به پاکستان وجود دارد.

وی گفت: قرار بود که چند نفر را به عنوان نماینده برای پیشبرد برنامه های مشترک معرفی کنید، از طرف ما، دکتر اسدی لاری و دکتر آسایی کار را دنبال می‌کنند. این همکاری منجر می شود که بتوانیم برنامه‌های مشترک به خصوص در زمینه استقرار phd در پاکستان و بیماری های مشترک انسان و دام را که برای هر دوی ما خطرناک است و همینطور، بیماری مالاریا و سایر بیماری های عفونی را کنترل و مدیریت کنیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود در دیدار وزیر بهداشت کشور پاکستان تصریح کرد: بیان چند نکته حائز اهمیت است، ما کشور پاکستان را در حل مشکلات بهداشتی درک می کنیم، گرچه دکتر ظفر میرزا یکی از افراد تکنیکال بهداشت جهانی هستند، اما لازم است به عنوان یک همکار، دوست و برادر چند نکته را تاکید کنم. اولین نکته این است که شما باید بدانید که قبل از استقرار مراقبت های اولیه بهداشتی، رفتن به سمت uhc کاری سخت و بعضاً غیر ممکن است. بنابراین، توصیه می کنم که سرعت به خرج بدهید و ما نیز به شما کمک می کنیم تا سیستم phc را در کشور پاکستان به عنوان یک زیرساخت هر چه سریعتر ایجاد کنید.

وی یادآور شد: چندی قبل، در دیدار با نخست وزیر کشور پاکستان نیز گفتم که قبل از ایجاد پوشش بیمه همگانی باید بعضی از کارها را انجام دهید، در غیراین صورت، پوشش بیمه برای شما به شدت گران تمام شده و تقریباً غیر ممکن خواهد بود. به شما توصیه می کنم که هرگز گرفتار این اشتباه نشوید. پرونده الکترونیک سلامت، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی از اولین امکاناتی است که قبل از آن گام ها، باید ایجاد شوند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص دارو تاکید کرد: ما ۹۷ درصد از داروها را در داخل تولید می‌کنیم و حدود ۲۶ درصد از سبد هزینه نظام سلامت، به دارو اختصاص دارد. درحال حاضر ۹۷ درصد از داروی ساخت داخل ما بازاری درحدود هفتاد درصد را در اختیار دارد. در حالی که سه درصد از داروهای وارداتی ما ۳۰ درصد از منابع دارویی ما را صرف می کند، به شما توصیه می کنم به جای واردات داروهای برند گران قیمت که ۵ تا ۱۰ برابر قیمت دارد، به سراغ داروهای ژنریک و ارزان‌قیمت بروید؛ ایران در این زمینه می تواند به کشور پاکستان کمک های شایانی کند./207

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اجلاس وزرای بهداشت ,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196095
کلمات کلیدی