• 98/11/28 - 16:04
  • 67
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت تاکید کرد:

آمادگی ایران برای توسعه همکاری های پزشکی با کشور چین

مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت گفت: کرونای جدید، بیماری جدیدی است و ایران می تواند در زمینه شناخت بیماری نیز با چین همکاری داشته باشد.

به گزارش وبدا، دکتر محسن اسدی لاری، در دیدار سفیر کشور چین، ضمن تقدیر از اقدامات مسئولانه و بسیار موثر دولت چین در زمینه کنترل کرونا، بیان کرد: روند نسبتا کاهشی در موارد ابتلا به کرونا مشاهده می شود و براساس آمار، این روند در حال حاضر، در حال تثبیت است. به جز ووهان، در سایر استان های چین مشکل خاصی وجود نداشته و در خارج از چین نیز به دلیل همکاری دولت و ملت چین، روند افزایشی ابتلا مشاهده نشده است.

دکتر اسدی لاری گفت: جا دارد، به عنوان یک عضو از وزارت بهداشت کشور ایران، از زحمات شبانه روزی کارکنان بهداشتی کشور چین تشکر کنم.

وی بیان کرد: خوشبختانه، تاکنون هیچ موردی از کرونای جدید در ایران مشاهده نشده که این موضوع به علت نظام سلامت بسیار قوی در ایران و تجارب گرانبهایمان در کنترل اپیدمی ها در بحران سیل و زلزله و همچنین، مدیریت راهپیمایی اربعین در عراق، است.

وی ادامه داد: همانطور که دکتر نمکی تاکید کرده اند، ایران دوست دوران سختی ها است و این دوستی و همکاری، راهبردی است و هیچگاه متوقف نخواهد شد، بلکه به سمت توسعه همکاری ها می رویم. همچنین، در تلاش هستیم که همکاری های فناوری پزشکی با کشور چین را گسترش دهیم که این موضوع نیز برعهده معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

دکتر اسدی لاری عنوان کرد: نکته چهارم درخصوص امکان همکاری ایران و چین در حوزه کنترل بیماری است و چنانچه مقامات چین موافق باشند، می توانیم در زمینه کنترل بیماری نیز همکاری داشته باشیم، البته به امر واقف هستیم که چین توانایی کنترل بیماری را دارد. لذا، درخواست می کنم این موضوع را به پایتخت منعکس کنید. در صورت امکان، توانمندی برای دو کشور برای مقابله با اپیدمی وجود دارد. این موضوع هم به صورت کوتاه در نامه وزیربهداشت ایران به وزارت بهداشت چین، اشاره شده و چنانچه موافق باشید آن را عملیاتی کنیم. 

مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: کرونای جدید، بیماری جدیدی است و ایران می تواند در زمینه شناخت بیماری نیز با چین همکاری داشته باشد. در این زمینه، می توانیم همکاری های پزشکی نیز ارائه دهیم. البته این موضوع یک پیشنهاد اولیه است و اگر دکتر نمکی تایید کنند، می توانیم تیم پزشکی را با محوریت انستیتو پاستور ایران و چین، آماده کرد. انستیتو پاستور دو کشور ایران و چین اخیرا همکاری های زیادی با یکدیگر داشته اند، وزارت بهداشت ایران پشتیبان این همکاری ها است./207

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 199732
کلمات کلیدی