• 98/05/28 - 14:52
  • 59
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر عنوان کرد:

آمار 12 هزار نفری بیماران مبتلا به مالاریا به 9 نفر رسیده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: در زمینه کنترل بیماری مالاریا توانستیم به توفیقات خوبی دست پیدا کنیم و این نتایج مثبت در حالی به دست آمده است که این شهرستان در جوار کشوری چون پاکستان قرار دارد. کشوری که آمار مبتلایان در آن به مالاریا به دو میلیون نفر می رسد و مبارزه با مالاریا در استان سیستان و بلوچستان با دشواری هایی روبه رو است.

به گزارش وبدا به نقل از سالم خبر، دکتر محمد مرهان امینی فرد که به تازگی از سوی جمعی از شوراهای شهرستان چابهار جهت فعالیت های اخیرش در منطقه مورد تقدیر قرار گرفته است، با اشاره به پرتردد بودن این بخش از مرز عنوان کرد: ورود قانونی و غیرقانونی اتباع خارجی به کشور و سفر شهروندان ایرانی به پاکستان از جمله چالش هایی است که موجب شده تا کنترل بیماری با دشواری هایی مواجه شود که تمهیداتی برای کنترل آن نیز اندیشیده شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به مالاریا در این منطقه گفت: سال گذشته تعداد مبتلایان محلی ما ۹ بیمار بوده است. این بدان معناست که با سیستم بهداشتی خوبی که در منطقه مستقر شده توانسته ایم این بیماری را کنترل کنیم. امیدواریم بتوانیم طی دو سال آینده به طور کلی این بیماری را مهار و شاخص ابتلای محلی را به صفر برسانیم.

وی با اشاره به شیوع برخی بیماری های دیگر در این منطقه گفت: کنترل بیماری هایی همچون HIV و سل هم در دستور کار قرار گرفته و تمرکز بر روی کنترل این بیماری ها افزایش پیدا کرده است.

دکتر امینی فر ادامه داد: از آنجایی که درمان بیماری HIV باید سریع اتفاق بیافتد، شناسایی به موقع مبتلایان در مراحل اولیه ابتلا به بیماری اهمیت بسیاری دارد به همین منظور چون بیشترین راه انتقال این بیماری در مناطق این استان از طریق معتادان تزریقی است پاتوق های آنها شناسایی شده و تحت کنترل قرار گرفته است.

وی همچنین تشریح کرد: سال گذشته موبایل سنتر در چابهار راه اندازی شد که این امکان ایجاد را می کند که با توزیع غذا و امکانات بهداشتی از پخش شدن مبتلایان در مناطق دیگر و در نتیجه انتشار بیماری جلوگیری شود. یعنی در واقع شرایط کنترل معتادان مهیا شده است ضمن آنکه پزشک مسوول کنترل HIV در این منطقه فعالیت دارد و امکانات تشخیصی ایدز در چابهار نیز مستقر شده است و این امکاناتی است که قبلا در این منطقه وجود نداشت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر با اشاره به آمار ۶۲۰ نفری مبتلایان به بیماری ایدز در این استان گفت: این رقم در شهرستان چابهار و کنارک به حدود ۷۰ نفر می رسد.

وی با اشاره حاشیه نشین بودن ۵۰ درصد از ساکنان چابهار ادامه داد: معضل حاشیه نشینی در شهرستان چابهار مساله ای است که نه تنها در حوزه سلامت که در سایر حوزه های اجتماعی هم بستر مشکلات فراوانی را فراهم آورده است. بنابراین مقابله با این معضل عزمی بین بخشی را طلب می کند.

وی در توضیح نقشه بیمارهای خاص در منطقه هم گفت: در استان ما بیماری هایی همچون تالاسمی، هموفیلی، بیماران کلیوی که تحت درمان دیالیز قرار می گیرند وجود دارد.

امینی فر با اشاره به آمار بیماران مبتلا به تالاسمی در این منطقه گفت: از میان جمعیت ۲۵۰۰ نفری بیماران مبتلا به تالاسمی حدود ۱۵۰۰ نفر آن در منطقه چابهار و ایرانشهر ساکن هستند. ما در حال حاضر تمرکز خود را بر جلوگیری از بروز موارد جدید قرار داده ایم. برای این کار نخست عاقدین محلی را موظف کرده ایم که تمام آزمایش های قبل از ازدواج را کنترل کنند. علاوه بر آن بحث های فرهنگی را نیز مورد توجه ویژه قرار داده ایم. اما اگر ازدواجی هم روی داد تلاش می کنیم با استناد به فتوای مراجع شیعه و علمای اهل تسنن مبنی بر مجوز سقط برای جنین های مبتلا به بیماری تالاسمی، پیش از سه ماهگی بارداری این بیماری را تشخیص دهیم و اقدام به سقط کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر همچنین در مورد وضعیت بیماری سل در این منطقه گفت: ما طی سال های اخیر توانسته ایم آمار ابتلای ۱۵۰ مورد بیماری در سال را به عدد ۵۲ برسانیم که نشان می دهد هر چند هنوز در شرایط مطلوب قرار نگرفته ایم اما در مسیر درست قرار داریم. ما تلاش کرده ایم که از نظر تامین دارو هم این بیماران دچار مشکل نباشند.

وی گفت: از سویی خدمت رسانی به بیماران مبتلا هموفیلی هم در منطقه و در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر میسر شده تا بیماران برای دریافت خدمات درمانی مجبور به مراجعه به زاهدان نباشند و در حال حاضر ۶۰ بیمار را تحت پوشش خود قرار داده ایم.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 194285
کلمات کلیدی