• 98/11/26 - 18:53
  • 5
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت:

اثربخشی قطعی داروی جدید SMA جای تردید دارد

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی تجمع تعدادی از خانواده های بیماران SMA مقابل این وزارتخانه گفت: اثربخشی قطعی داروی جدید مورد درخواست این بیماران هنوز مورد تردید است و قیمت این داروی برای هر بیمار نیز سالانه حدود ۱۰ میلیارد تومان است.

به گزارش وبدا، دکتر مهدی شادنوش با بیان این مطلب، افزود: آمار دقیقی از تعداد بیماران SMA که یک بیماری عصبی ژنتیکی است در دست نیست اما حدود ۳۰۰ نفر از این بیماران تاکنون شناسایی شده اند. وزارت بهداشت بسته خدماتی را شامل مشاوره، فیزیوتراپی، ویزیت، توانبخشی و گفتار درمانی برای این بیماران به صورت رایگان ارائه می کند و هیچ محدودیتی برای ارائه این خدمات به این بیماران وجود ندارد.

وی اظهار داشت: یک شرکت دارویی خارجی مدعی تولید یک دارو برای نگهداری این بیماران و نه درمان آنها شده است. تامین این داروی آمریکایی که "اسپینرانزا" نام تجاری آن است، اکنون مورد درخواست خانواده بیماران SMA در ایران است در حالی که اثربخشی این دارو هنوز در دنیا به قطعیت نرسیده و اخیرا حتی مقالات علمی منتشر شده که مرگ یک بیمار که مصرف کننده این دارو بوده مورد شک است که شاید ناشی از مصرف این دارو  یا به خاطر بیماری بوده است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت افزود: در هر صورت استفاده از این دارو برای این کودکان بیمار ایرانی نیاز به بررسی بیشتری دارد. به همین علت با نماینده شرکت تولید کننده این دارو تاکنون چهار جلسه برگزار کردیم. نمایندگان این شرکت قول داده بودند که پیشنهاد خود را برای تامین این دارو در ایران ارائه کنند اما هر بار در جلسات طفره می رفتند تا اینکه در آخرین جلسه اعلام کردند به خاطر تحریم ها نمی توانند این دارو را به ایران بدهند.

دکتر شادنوش گفت: علاوه بر این مسائل اما هنوز اثربخشی  قطعی این دارو مورد شک است و پزشکان فوق تخصص اعصاب کودکان ایران هنوز در خصوص اثربخشی این دارو اتفاق نظر ندارند ضمن اینکه هزینه سالانه ۱۰ میلیارد تومانی این دارو برای هر بیمار نیز رقم قابل توجهی است.

وی ادامه داد: نمایندگان شرکت تولید کننده این دارو حتی پیشنهاد دادند که برای تایید اثربخشی این دارو تعدادی از بیماران به صورت آزمایشی به مدت ۶ ماه رایگان از این دارو استفاده کنند اما این شگرد اقتصادی شرکت های دارویی است که با دادن اطلاعات اشتباه به خانواده بیماران، آنان را به داروی خود وابسته کنند و امیدهای نامعلوم ایجاد می کنند. در حالی که این بیماران اکنون با وجود خدماتی که دریافت می کنند بدون دارو، زندگی عادی خود را دارند اما با وابستگی به این دارو و قطع آن در آینده حتما دچار مشکلات بیشتری می شوند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها وزارت بهداشت گفت: بیماری SMA تیپ های مختلفی دارد و شرکت تولیدکننده مدعی است، داروی تولید شده فقط در یکی از تیپ های این بیماری کارکرد دارد که هنوز اثبات نشده است. وزارت بهداشت به دنبال این است که در گام بعدی ارائه خدمت به این بیماران، دستگاههای  کمک تنفسی گران قیمت مورد نیاز این بیماران نیز مورد حمایت قرار گیرد.

گفتنی است تعدادی از خانواده های بیماران SMA امروز با تجمع مقابل وزارت بهداشت، خواستار تامین دارو جدید به نام «اسپینرانزا» برای مبتلایان شده بودند.

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 199658
کلمات کلیدی