• 98/11/22 - 11:48
  • 93
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
در دفتر معاون بهداشت وزارت بهداشت انجام شد؛

ارتباط ویدئویی معاون بهداشت با معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور درباره کرونا

 شرایط برای شستشوی مداوم دستها با مایع مخصوص، تدارک دیده  و یکی از زنگ های تفریح را به صورت نمادین در هر روز، زنگ‌ شستشوی دستها قرار دهند زیرا این کار تا ۹۰ درصد از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند

معاون بهداشت وزارت بهداشت که به همراه معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در ارتباط ویدئویی با معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی و معاونان تربیت بدنی و سلامت ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور شرکت کرده بود، ضمن ترسیم آخرین وضعیت بیماری کرونا ویروس در جهان و ایران به ارائه راهکارهای لازم در جهت پیشگیری از ورود این ویروس به کشور پرداخت.

به گزارش وبدا، در این ارتباط ویدئویی دکتر رئیسی با ترسیم تاریخچه این بیماری و آخرین وضعیت آن در جهان و ایران، گفت: ابتدای پیدایش این ویروس در چین برای مدتی سیستم پذیرش بیمار و شیفت بندی پرسنل به خاطر هجوم بیماران در بیمارستانهای این کشور با مشکل مواجه شد.

وی، سیستم قرنطینه در چین را بسیار سخت و جدی اعلام کرد و بیان داشت: ۱۱ میلیون چینی در شهر "ووهان" به طور کامل و ۵۹ میلیون چینی در استان "هوبای" به طور نسبی در قرنطینه قرار دارند.

دکتر رئیسی ادامه داد: هم اکنون ۲۴ کشور جهان درگیر کروناویروس بوده و ۹۱۰ نفر کشته شده‌اند و بیش از ۴۰ هزار نفر درگیر این بیماری هستند. 

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هیچ کروناویروسی حتی "سارس" و "مِرس" به این اندازه در جهان کشته نداده است، گفت: در عین حال باید توجه داشت که کروناویروس جدید اگرچه نسبت شیوع بالاتری نسبت به کروناویروس های قبلی دارد ولی نسبت مرگ افراد در آن بسیار کمتر از بقیه و در حد دو درصد است .

وی بار دیگر با تاکید بر اینکه کرونا وارد کشور نشده است از معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی به ویژه دانشگاه های علوم پزشکی مرزی خواست حداکثر تلاش خود را در جهت تمهیدات لازم برای پیشگیری ازابتلا به کرونا به کار گیرند.

دکتر رئیسی تصریح کرد: پرواز مسافرتی به چین ممنوع شده و هموطنانی که آنجا هستند هم با داشتن کارت سلامت و اعلام اسامی شان به وزارت بهداشت توسط نهادهای ذیربط و تحت کنترل می توانند وارد کشور شوند. 

وی خاطرنشان کرد: ۵۷ دانشجوی ایرانی در "ووهان" تحت تدابیر لازم قرنطینه بودند و اکنون ۶ روز است وارد کشور شده اند و هیچ مشکلی ندارند در عین حال یک هفته دیگر در قرنطینه می مانند.

وی افزود: تمام ضوابط یک قرنطینه کامل از درون هواپیما تا ورود و اقامتشان در کشور برای آنان اجرا و برای اطمینان حتی پسماندهای هواپیما و محل اقامت شان بی خطرسازی و امحاء می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در فرودگاه امام ( ره) علاوه بر تب سنجی، دوربین های حرارتی نصب شده که این کار در فرودگاه های بین المللی مشهد، شیراز ، اصفهان و تبریز نیز انجام گرفته یا در دست انجام است.

وی از معاونان بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواست مرزهای ورودی اعم از زمینی ، دریایی و هوایی را به دقت کنترل کنند .

دکتر رئیسی از معاونان تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان ها نیز خواست با آموزش سراسری به دانش آموزان شرایط برای شستشوی مداوم دستها با مایع مخصوص در تمام مدارس تدارک دیده  و یکی از زنگ های تفریح را به صورت نمادین در هر روز زنگ‌ شستشوی دستها قرار دهند زیرا این کار تا ۹۰ درصد از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند.

در ادامه این نشست دکتر مهرزاد حمیدی ضمن اشاره به هماهنگی های به عمل آمده برای آموزش پیشگیری از کرونا ویروس اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت بهداشت برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس آمادگی کامل دارد.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش گفت: ادارات کل آموزش و پرورش کلیه استان ها هماهنگ با دانشگاه های علوم پزشکی در راه ارتقاء سلامت دانش آموزان  گام خواهند برداشت.

در بخش دیگری از این ارتباط ویدئویی معاونان بهداشت  دانشگاه های علوم پزشکی مرزی آخرین اقدامات در خصوص کنترل کروناویروس را در استانهای خود گزارش نموده و معاونان تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش این استان ها نیز آخرین اقدامات و برنامه های خود در این زمینه را تشریح کردند .

گفتنی است در این ارتباط زنده که در محل دفتر معاونت بهداشت برگزار شد جمعی از مدیران ارشد معاونت بهداشت وزارت بهداشت و معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 199590
کلمات کلیدی