• 98/05/27 - 13:22
  • 32
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون پرستاری وزارت بهداشت در نخستین جشنواره ایمنی بیمار در شهرکرد:

ارتقای ایمنی بیمار یکی از مهم ترین عوامل موثر در افزایش کیفیت خدمات درمانی است

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: بین 5 تا 10 درصد هزینه های مربوط به سلامت، ناشی از خدمات بالینی غیرایمنی است که منجر به آسیب بیماران  می شود و در این میان سهم نارسایی سیستم ها بیش از نقش افراد است.

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی در نخستین جشنواره ایمنی بیمار، اعتباربخشی و آموزش به بیمار که در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار می شود، اظهار کرد: در دنیای کنونی ارائه مراقبت های درمانی مطلوب جزو اصلی ترین اهداف نظام سلامت کشورها است، در جمهوری اسلامی ایران نیز برخورداری آحاد جامعه از بالاترین سطح سلامت، یکی از اهداف کلان کشور و از اهداف اختصاصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه ارتقای ایمنی بیمار که چالش نظام سلامت در تمامی کشورهای دنیا محسوب می شود، از جمله مهم ترین عوامل موثر در افزایش کیفیت خدمات درمانی است، گفت: درمان موفقیت آمیز بیماران، علاوه بر صلاحیت حرفه ای تک تک کارکنان ارائه دهنده خدمات درمانی، به گستره ای از عوامل دیگر نیز بستگی دارد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، با بیان اینکه براساس مطالعات متعدد، خطاهای درمانی در سیستم های درمانی، شایع و هزینه های قابل توجهی در پی دارند، گفت: مراقبت و خدمات درمانی غیرایمن علاوه بر تحمیل رنج به بیماران، هزینه های  اقتصادی سنگین نیز دربردارد، به طوریکه موسسه پزشکی آمریکا هزینه های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از وقایع ناخواسته قابل پیشگیری را تا 17 میلیارد دلار تخمین می زند.

دکتر حضرتی تصریح کرد: بین 5 تا 10 درصد هزینه های مربوط به سلامت، ناشی از خدمات بالینی غیرایمنی است که منجر به آسیب بیماران می شود و در این میان، سهم نارسایی سیستم بیش از نقش افراد است.

خطاهای بیمارستانی تا 75 درصد قابل پیشگیری هستند

وی بیان کرد: در 22 کشور منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت (شامل ایران)، با جمعیتی بیش از 530 میلیون نفر،4500 بیمارستان و 800 هزار تخت در بخش عمومی و بیش از 4100 بیمارستان خصوصی، تعداد بستری های بیمارستان ها بیش از 30 میلیون بستری در سال برآورد می شود که براساس مطالعات، به طور متوسط، در حدود 10 درصد از تمام موارد بستری، بیماران به درجات مختلف دچار آسیب می شوند و این در حالی است که این خطاها تا 75 درصد قابل پیشگیری هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ایمنی بیمار و راهکارهای آن از مولفه های خدمات بهداشتی درمانی با کیفیت بالا و از عوامل اساسی در ارتقای کیفیت خدمات سلامت به شمار می رود، خاطرنشان کرد: در دهه اخیر، با انتشار مستندات مبتنی بر شواهد از سوی مجامع علمی دنیا از جمله سازمان جهانی بهداشت، توجه جهانیان به موضوعات تهدیدکننده ایمنی بیش از پیش جلب شده است. بدیهی است، اولین گام در استمرار و تثبیت پیشرفت در زمینه ایمنی بیمار، توانمندسازی کارکنان خدمات سلامت در مراکز درمانی جهت دستیابی به باورها، هنجارها و ارزش های مشترک مرتبط به کیفیت و ایمنی است.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 194226
کلمات کلیدی