• 98/02/03 - 14:29
  • 16
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت:

از خوردن ملخ های کشته شده پرهیز شود/ تماس با باقیمانده سموم موجود در بدن حشره مسمومیت ایجاد می کند

با توجه به انتشار برخی ویدئوها در فضای مجازی مبنی بر مصرف غذایی ملخ، وزارت بهداشت هشدار داد: با وجود اینکه ملخ مصرف خوراکی دارد، مردم از خوردن ملخ‌هایی که کشته شده‌اند باید پرهیز کنند.

به گزارش وبدا به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر کیانوش جهانپور سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به برخی اخبار و انتشار ویدئوهایی در فضای مجازی درباره مصرف غذایی ملخ و سوالات طرح شده در این خصوص، گفت: از لحاظ تاریخی در برخی از جوامع خاورمیانه، آفریقا و جنوب شرقی آسیا از قدیم‌الایام ملخ مورد مصرف غذایی داشته است.

وی افزود: دو مبحث در زمینه مصرف غذایی ملخ مطرح می‌شود، یک جنبه شرعی که قاعدتا افراد تابع نظر مراجع خود هستند و ظاهرا اغلب مراجع برخلاف عموم حشرات، مصرف خوراکی ملخ را به خصوص اگر فرد، آن را زنده صید کرده باشد، دارای مشکل شرعی نمی‌دانند، اما قاعدتا افراد در این رابطه باید به فتوای مرجع خود رجوع کنند. موضوع دیگر بحث سلامت و بهداشتی بودن غذای تهیه شده از این موجود است. در این زمینه گزارش و مستندی مبنی بر سمی بودن این حشره گزارش نشده است و در برخی جوامع به عنوان یک منبع پروتئینی مصرف می‌شود.

دکترجهانپور با بیان اینکه گزارشی مبنی بر اینکه مصرف غذایی ملخ، نوعا مشکل بهداشتی داشته باشد، وجود ندارد، افزود: البته برخی هم از خواص درمانی آن می‌گویند، ولی در مورد این ادعا هم مدارک، مستندات و شواهد علمی کافی موجود نیست.

وی در عین حال، افزود: ملخ ممکن است در اثر سموم، کشته شده باشد، بنابراین هشدار داده شده افراد، ملخ‌هایی مرده را از روی زمین جمع‌آوری و مصرف نکنند.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: موضوع دیگر هم این است که ممکن است ملخ ها آلوده به باقیمانده برخی سموم دفع آفات باشند و مصرف مکرر آن مشکل ساز باشد، هشدار در این مورد نیز در سال‌های گذشته در برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که استفاده غذایی از ملخ رواج بیشتری دارد، داده شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نظر به هجوم ملخ‌های دریایی (صحرایی) با گونه  Schistocerca gregaria  از صحرای آفریقا و عربستان به استان‌های جنوبی کشور و سابقه مصرف غذایی آنها توسط برخی ساکنان این مناطق، همکاران ما در سازمان غذا و دارو به بررسی احتمال سمی بودن گونه ملخ مورد نظر پرداختند که نتایج آن حاکی است، گونه ملخ وارد شده به استان‌های جنوبی، به عنوان وعده غذایی در کشورهای آفریقایی، خاورمیانه و تایلند مورد استفاده قرار گرفته و تاکنون گزارشی مبنی بر مسمومیت با آن اعلام نشده است.

براساس این گزارش، اگرچه ماهیت ملخ‌های مهاجم سمی نیست، ولی از آنجایی که باقیمانده سموم موجود در بدن ملخ‌های کشته شده با سموم دفع آفات نباتی می‌تواند ایجاد مسمومیت کند، موکدا توصیه شده است به هیچ عنوان ملخ‌هایی که کشته شده‌اند، مورد مصرف خوراکی قرار نگیرند؛ چراکه تماس با باقیمانده سموم موجود در بدن حشره نیز می‌تواند ایجاد مسمومیت کند.

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 189349
کلمات کلیدی