• 97/11/22 - 13:50
  • 18
  • زمان مطالعه : 15 دقیقه
معاونت درمان وزارت بهداشت اعلام کرد:

افزایش تعداد تخت های بیمارستانی از ۵۶ هزار تخت به ١٢٨ هزار و ١٤٢ تخت، طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی

 
معاونت درمان وزارت بهداشت به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گزارش عملکرد این حوزه را اعلام کرد.
 
به گزارش وبدا، براساس اعلام معاونت درمان وزارت بهداشت، طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد تخت های بیمارستانی از ۵۶ هزار تخت در سال ۱۳۵۶، به ۱۲۸۱۴۲ افزایش یافته و همچنین در این بازه زمانی، افزایش ۱۰۰ برابری سرمایه گذاری در بخش بهداشت و درمان، منجر به رشد ۴۰۰ درصدی شاخص های بهداشتی و درمانی شده است.
 
در حال حاضر، به ازای هر ۲۳۰۰ نفر یک پزشک عمومی در حال خدمت رسانی به مردم است
 
براساس این گزارش، تعداد پزشکان در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی(۱۳۵۶)، 13428 نفر بوده و در آن سالها نزدیک به ۶ هزار پزشک پاکستانی در کشور حضور داشتند؛ در سال ۱۳۵۷ تعداد پرستاران ۷۱۰۰ نفر و نسبت پرستار به هر 10 هزار نفر 2.1 بوده است. اکنون حدود ۱۲۰ هزار پرستار در کل کشور به ارائه خدمت می پردازند، همچنین به ازای هر ۲۳۰۰ نفر یک پزشک عمومی در حال خدمت رسانی به مردم است.
 
در برنامه طرح تحول نظام سلامت، مجموعه ای جامع، هماهنگ و پویا از اهداف، سیاست ها و الزامات برنامه ریزی تحول راهبردی نظام سلامت مبتنی بر الگوی اسلامی، ایرانی طراحی شده که توانسته با اجرای مناسب خود، پیشرفتی ارزشی و شایسته در حوزه درمان کشور داشته و نویدبخش تحقق اهداف چشم انداز افق سال ۱۴۰۴ باشد. مبنای تعیین اولویت ها در برنامه مذکور وضعیت موجود نظام سلامت، مطالبات اصلی مردم از این حوزه و اسناد بالادستی مانند سند چشم انداز برنامه پنجم توسعه و برنامه های دولت تدبیر و امید بود. پس از آن با صرف 15000 ساعت فعالیت کارشناسی و تشکیل ۴ اجلاس و نشست تخصصی، بسته های نهایی و آیین نامه ها در تاریخ 07/02/1393 صادر و طرح تحول سلامت با تصویب هیات دولت از تاریخ 15/02/1393 در سراسر کشور و در بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت اجرا شد.
 
نوسازی کامل ۴۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور با استفاده ۱۰۰ درصدی از تولیدات داخلی
 
بنابر این گزارش، از دستاوردهای برنامه تحول سلامت می توان به کاهش سهم مردم از هزینه بستری از ۳۷ درصد به ۵ درصد برای روستاییان و ۱۰ درصد برای شهرنشینان و حمایت مالی از 35 میلیون و 500 هزار بیمار بستری، کاهش ۴۲ درصدی قیمت انواع لوازم و تجهیزات پزشکی مصرفی، کاهش ارجاع مردم برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به بیرون از بیمارستان، بازسازی بیمارستان های فرسوده، بازسازی 2 میلیون و 700 هزار متر مربع فضای بستری، توزیع ۱۳۰ هزار قلم تجهیزات هتلینگ، نوسازی کامل ۴۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور با استفاده ۱۰۰ درصدی از تولیدات داخلی، تامین ۷۵ هزار قلم تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای بیمارستان های موجود و جدیدالاحداث اشاره کرد. 
 
عملکرد معاونت درمان در راستای سیاست های جمعیتی
 
گفتنی است، در زمینه اقدامات وزارت بهداشت در راستای سیاست های جمعیتی نیز می توان به انجام 2 میلیون و 100 هزار زایمان طبیعی رایگان در سراسر کشور، کاهش سزارین به میزان 6.5 درصد، کاهش سزارین بار اول به میزان 6.5 درصد، آموزش رایگان به 700 هزار نفر مادر باردار در دوران بارداری جهت توانمندسازی برای باروری و زایمان طبیعی، ساخت ۱۸۰۰ واحد اختصاصی زایمان (LDR) در ۳۶۶ بیمارستان، پوشش ۸۵ درصدی هزینه های درمان ناباروری با تعرفه دولتی برای زوج های نابارور، ایجاد ۱۷ مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم به ویژه در ۶ استان فاقد مرکز (یاسوج، زاهدان، بندرعباس، شهرکرد، گلستان، لرستان، توسعه و تجهیز ۲۴ مرکز درمان ناباروری موجود، حضور ۳۲۰0 پزشک متخصص و فوق تخصص در ۲۳۶ شهر کمتر توسعه یافته و محروم و تمام وقت شدن همگی آنان در بیمارستان های دولتی نیز اشاره کرد.
 
راه اندازی کلینیک ویژه در ۱۲۸ شهر منطقه محروم از ۳۱ استان کشور
 
همچنین، حضور ۶۶۱۹ پزشک متخصص مقیم در شیفت شب در ۱۷ تخصص در ۴۱۲ بیمارستان اصلی کشور در ۲۱۴ شهر برای درمان بیماران اورژانس، انجام ۱۳۵ میلیون بار ویزیت توسط ۱۴۰۰۰ متخصص و فوق تخصص در ۶۵۸ کلینیک ویژه در ۳۸۵ شهر کشور با نرخ ارزان دولتی به منظور دسترسی اقشار محروم همراه با ساخت ۲۵۰ پلی کلینیک تخصصی جدید شامل ۶۴۴۰ مطب برای فعالیت این پزشکان، راه اندازی کلینیک ویژه در ۱۲۸ شهر منطقه محروم از ۳۱ استان کشور، راه اندازی ۳۹ پایگاه اورژانس هوایی و انتقال ۱۳۰۷۹ بیمار و مصدوم طی ۹۰۲۲ سورت پروازی، ساخت و گسترش ۱۲۵ بخش اورژانس در بیمارستان های تروما و اصلی کشور و نوسازی بخش اورژانس در سایر بیمارستان ها و افزایش ۱۵۰۰ تخت اورژانس و بهسازی و استانداردسازی ۱۸۰ بخش اورژانس در سراسر کشور از جمله دیگر اقدامات معاونت درمان در این زمینه بوده است.
 
اقدامات معاونت درمان در راستای بیماران خاص و صعب العلاج
 
براساس این گزارش، توجه خاص به بیماران نیازمند در مراقبت های ویژه با افتتاح ۲۴۰۰ تخت، توجه ویژه به بیماران سرطانی با ایجاد شبکه جامع تشخیص زودرس و درمان سرطان در ۳ سطح در کشور ،توسعه ۱۳۰۰ تخت جدید بستری و روانپزشکی ۱۵ بخش اورژانس روانپزشکی همراه با بازسازی بخش های موجود، اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سکته های قلبی به صورت شبانه روزی در ۵۴ بیمارستان کشور در ۲۴ شهر به عنوان اولین علت مرگ ایرانیان، استقـرار شبکه های آزمایشگاهی در دانشگاه های علوم پزشکی مهمترین رویداد در ارائه خدمات حوزه آزمایشگاه های پزشکی در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت و طی چهار سال گذشته، تدوین ۵۰7 گایدلاین و راهنمای بالینی، اجرای استحقاق سنجی درمان، اجرای طرح نظام ارجاع در سطح دوم و سوم، توجه ویژه به مناطق کمتر توسعه یافته و عدالت در دسترسی به خدمات سلامت با کیفیت در این مناطق نیز از جمله اقدامات موثر معاونت درمان بعد از اجرا طرح تحول سلامت بوده است.
 
برنامه های درمان و مراقبت بیماران خاص و صعب العلاج از جمله خدمات پر هزینه در نظام سلامت کشور به شمار می روند، به طوری که سرانه درمان این بیماران به نسبت آحاد جامعه به چندین برابر سرانه سلامت آحاد مردم و گاهی بیشتر می رسد. از طرفی این بیماران بدلیل مزمن بودن بیماری و غیر قابل علاج بودن آنها همواره نیازمند خدمات ویژه درمانی و دارویی بوده و حتی به دلیل هزینه های مترتب بر درمان، در صورتی که خانواده ها متحمل این هزینه ها باشند، لاجرم دچار هزینه های کمرشکن می گردند. نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران متعهد حمایت ویژه از این بیماران می باشد به طوری که اغلب خدمات مورد نیاز آنان یا به صورت کاملا رایگان یا در حد رایگان مورد حمایت قرار می گیرند. این خدمات توسط وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر حمایت می شوند .
 
بر پایه این گزارش، برای رسیدن به کیفیت زندگی مطلوب، لازم است مراقبت های درمانی و پیشگیری از عوارض با نگاهی جامع به بیماری خاص انجام شود. وجود مراکز جامع به عنوان رکن اساسی و هسته مدیریت و ساماندهی تیمی ضرورت دارد. لذا در سال جاری 83 مرکز جامع خدمات سلامت بیماران خاص در 59 دانشگاه کشور به بهره برداری رسید که از اهداف این برنامه بهبود کیفیت زندگی بیماران خاص، حفاظت مالی از این بیماران، کنترل و نظارت بهینه بر تجویز و مصرف دارو های ضروری و مورد نیاز در گروه های هدف، به روز رسانی برنامه های درمانی و اجرای دستورالعمل ها و پروتکل های درمانی ابلاغی، تمرکز در توزیع داروهای بیماران خاص در مراکز جامع، ارائه ی مراقبت جامع و چندوجهی برای بیماران خاص همچون معاینات بالینی، ارائه ی دارو، تزریقات ویژه، توانبخشی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی است.
 
در برنامه تحول نظام سلامت براي نخستين بار به موضوع مغفول مانده تشخيص زودهنگام سرطان پرداخته شد. از سوی دیگر بیش از نیمی از کلینیک های 137 گانه به زودی با امکانات و تجهیزات برای تشخیص زودهنگام سرطان و ارائه خدماتی همچون شیمی درمانی و طب تسکینی تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهند رسید. این در حالی است که در برنامه تحول نظام سلامت، دستمزد انجام خدمات شيمي درماني و راديوتراپي رايگان شد و بيماران به طور متوسط تنها ١٥ تا ٢٠ درصد هزينه داروهاي شيمي درماني را پرداخت مي كنند. (برخی بیماران و برخی داروها کاملا رایگان است)
 
اقدامات معاونت درمان در راستای خدمت رسانی به مردم مناطق محروم
 
در حال حاضر، 3200 پزشک متخصص و فوق تخصص در 251 بیمارستان در 236 شهر کمتر برخوردار درحال خدمت به هموطنان هستند که منجر به افزایش دسترسي مردم اين مناطق به خدمات سلامت شده است. قبل از اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت فقط 1400 متخصص در شهرهای کمتر توسعه یافته در حال ارائه خدمت به هموطنان بودند، همچنین تقریبا 250 بیمارستان در مناطق کمتر برخوردار از  حضور متخصص مقیم در بیمارستان ها بهره مند شده اند.
 
احداث 17 مرکز درمان ناباروری در مناطق محروم فاقد مراکز درمانی دولتی 
 
همچنین، در 4 سال اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت، 16 میلیون روستایی، ساکنین حاشیه شهر ها و مناطق کمتر برخوردار شهری از خدمات کاهش پرداخت هزینه های بستری، بهره مند شده اند. در این بازه زمانی، از 2 میلیون زایمان طبیعی در کشور، بیش از یک میلیون در مناطق کمتر توسعه یافته کشور به صورت رایگان انجام شده است. هزینه های درمان ناباروری با تعرفه دولتی برای زوج های نابارور اقشار محروم به میزان 85 درصد پوشش دولتی دارد و 17 مرکز درمان ناباروری در مناطق محروم فاقد مراکز درمانی دولتی توسعه، احداث و تجهیز شده است. علاوه برآن، یک میلیون مترمربع از فضاهای بستری در بیمارستان های مناطق محروم کشور بازسازی و بهینه سازی شده است. همچنین با اجرای این برنامه ملی، 520 تخت مراقبت های ویژه نوزادان در 74 بخش راه اندازی شده و 10 شهر از مناطق محروم كشور نیز مجهز به تخت هاي N.I.C.U شده اند.
 
راه اندازی کلینیک ویژه در 128 شهر منطقه محروم از 31 استان کشور
 
از 1400 واحد تک نفره زایمان 750 در شهرهای کمتر توسعه یافته ساخته شده یا مورد توسعه و بهسازی قرار گرفته اند. توزیع 50 هزار اقلام هتلینگ شامل ملحقات تخت، برانکارد، تلویزیون، یخچال، مبل تختخواب شو، لاکر و پایه سرم، راه اندازی کلینیک ویژه در 128 شهر منطقه محروم از 31 استان کشور، توزیع 16000 دستگاه پزشکی مانند ام آر آی، سی تی اسکن، آنژیوگرافی، سونوگرافی، رادیولوژی و اندوسکوپی در این مناطق از دیگر اقدامات انجام شده است. توزیع 1100 ست کامل تجهیزات اتاق عمل امکان اولین جراحی پیوند شریان دست را در سقز، خارج کردن تومور مغزی در میانه، اولین عمل جراحی صرع مقاوم به درمان در کشور در شیراز و اولین جراحی قلب در یاسوج را فراهم کرد.
 
معاونت درمان وزارت بهداشت همچنین در زمینه پیوند اعضا، نسبت به افزایش تعداد بخش های پیوند عضو و راه اندازی بانک اطلاعات اهداکنندگان عضو و بیماران لیست انتظار و ترویج فرهنگ اهدای عضو در کشور، افزایش تعداد موارد پیوند کلیه از اهداکنندگان مرگ مغزی و کاهش تعداد پیوند از اهداکنندگان زنده و جلوگیری از خرید و فروش کلیه اقدام کرده است.
 
در این زمینه تعداد بخش های دیالیز در این مدت رشد چشمگیر داشته و از ارتقای کیفیت برخوردار شده است. تعداد اهداکنندگان مرگ مغزی و تعداد پیوند کبد، قلب و ریه نیز افزایش یافته است.
 
انجام ۱۷۶۹۴ مورد پیوند (اعضا و مغز استخوان) در کشور
 
در بخش درمان نیز موفقیت های بزرگی حاصل شده که ترمیم ضایعات نخاعی و تولید رده سلول های بنیادی از بزرگترین موفقیت های این حوزه است. همچنین، گسترش درمان های تخصصی و فوق تخصصی، پیوند اعضا و پزشکی هسته ای نیز در کشور از رشد مطلوبی برخوردار شده و در این زمینه نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده است. انجام ۱۷۶۹۴ مورد پیوند (اعضا و مغز استخوان) در کشور، گسترش مراکز پیوند مغز استخوان به ۱۷ مرکز، گسترش شبکه فراهم آوری پیوند به ۲۴ مرکز، کاهش میزان پیوند کلیه از افراد زنده، انجام سالانه ۲۵۰۰ پیوند کلیه در سال با میزان ۵۷ درصد از مرگ مغزی، کاهش میانگین مدت زمان انتظار جهت پیوند کلیه به ۱۲ تا ۱۸ ماه، انجام سالانه ۸۰ پیوند کبد و ۱۱۷ پیوند قلب و افزایش رشد ۲۲ درصد تا ۱۰۰ درصد پیوند مغز استخوان و اعضا نشان از افزایش توان علمی و تجربی کادر درمان و دسترسی به تجهیزات مدرن است.
 
ایجاد پوشش بیمه ای برای ۳۰۰ خدمت و فناوری جدید
 
همچنین، با تعرفه گذاری خدمات سلامت افزایش قابل توجه دسترسی مردم به خدمات تخصصی به واسطه افزایش انگیزه فعالیت پزشکان در مناطق محروم، احیای طب بالینی، ساده سازی فرآیند رسیدگی به اسناد پزشکی، تفکیک جزء فنی و حرفه ای، فراهم آوری زیرساخت ها جهت بازنگری و تدوین بسته بیمه پایه و تکمیلی سلامت، سیستم کدینگ ملی برای خدمات و مراقبت های سلامت، شفافیت در بازار ارائه خدمات از طریق تعرفه گذاری خدمات و فناوری های نوین پزشکی، ایجاد عدالت در نسبت و وزن خدمات با ایجاد نظام ارزش گذاری واحد خدمات تشخیصی و درمانی، کنترل و مدیریت بازار سلامت در خدمات سرپایی، مدیریت خدمات دارویی با هویت بخشی به خدمات داروسازان بالینی، احیای تغذیه بالینی، تشویق اعمال و جراحی های کم تهاجمی، حمایت های ویژه از اعمال جراحی های بر روی نوزادان و اطفال، حمایت ویژه از ارائه خدمات سوختگی و روان پزشکی، ایجاد پوشش بیمه ای برای ۳۰۰ خدمت و فناوری جدید و ساماندهی خدمات نازایی و ناباروری محقق شد.
 
با اجرای برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان در منطقه محروم، افزایش دسترسی مردم به خدمات سطح ۲ و ۳ در مناطق محروم کشور شامل رشد حدود ۳ برابری در خدمات سرپایی و رشد ۶۵ درصدی خدمات بستری و حذف کامل زیرمیزی در مناطق محروم، امکان پذیر شد.
 
در سال های پس از انقلاب اقداماتی چون تدوین و استقرار نظام یکپارچه مدیریت فناوری های نوین سلامت، تدوین مدل مفهومی نظام جامع مدیریت فناوری های حوزه سلامت ایران، تدوین پروتکل های غربالگری بیماری های مهم و قابل درمان، برنامه مدیریت مصرف خدمات درمانی غیر ضرور محقق شده است.
 
گفتنی است، استانداردسازی فضای فیزیکی ۲۰۲ مورد از اورژانس های بیمارستانی کشور، افزایش تعداد تخت های اورژانس های بیمارستانی، استانداردسازی تجهیزات و دارو اورژانس های بیمارستانی، توزیع نیروی تخصصی طب اورژانس براساس نیاز منطقه و افزایش دسترسی مراجعه کنندگان به خدمات تخصصی و افزایش توانمندی نیروی انسانی شاغل در اورژانس های بیمارستانی از جمله اقداماتی است که در راستای افزایش رضایتمندی مردم از بخش های اورژانس صورت گرفته است.
 
همچنین طراحی، راه اندازی و پشتیبانی شبکه ملی ارایه خدمات آزمایشگاهی  کشور و استقرار نظام اعتباربخشی آزمایشگاه های تشخیص پزشکی سراسر کشور و تدوین و ابلاغ ضوابط نهادهای اعتباربخش به منظور به کارگیری ظرفیت های بخش خصوصی در روند اعتباربخشی آزمایشگاه ها از دیگر اقدامات معاونت درمان است.
 
دستیابی به اهداف مرتبط با دهه ایمنی جاده ها، شامل کاهش 13.7 درصد فوت ناشی از حوادث ترافیکی، کاهش آمار فوت به 20068 نفر (و 3.7 درصد بیش از میزان پیش بینی تعیین شده در راهبرد ملی ده ساله ایمنی راه های کشور علیرغم افزایش آمار مصدومین و سفرها اقدامات مهم و اثر گذار معاونت درمان است.
 
نسل دوم اعتباربخشی در تمامی بیمارستان های سراسر کشور و رتبه بندی بیمارستان ها بر اساس مصوبات شورای عالی بیمه و معاونت درمان وزارت بهداشت در سال 94 و اعتباربخشی 900 بیمارستان در اقصی نقاط کشور و دسته بندی آنها بر اساس نسل نوین استانداردهای اعتباربخشی در سه ماهه منتهی به سال 95 و سه ماهه ابتدایی 96  انجام شد. 
 
تدوین و ابلاغ آیین نامه ضوابط فعالیت واحد پذیرش بیماران بین الملل به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و موسسات پزشکی به منظور ساماندهی و ارتقای کیفی خدمات گردشگری سلامت  از طریق وضع مقررات و تعیین حدود و انتظارات صورت گرفته و مجوز IPD برای ۱۵۴ بیمارستان صادر شده است.
 
برقراری ارتباط سامانه الکترونیکی صدور پروانه موسسات پزشکی با سازمان ثبت احوال، انرژی اتمی، نظام پزشکی، صندوق رفاه دانشجویی، اداره فارغ التحصیلان و ادارات کل بیمه، راه اندازی نرم افزار تلفن همراه تحت عنوان درمان یاب جهت استفاده عموم به منظور جستجوی موسسات بر اساس مشخصات، مشاهده اطلاعات موسسات، مشاهده موسسات نزدیک بر روی نقشه، پیگیری درخواست ها توسط متقاضیان، نمایش گالری تصاویر و شبکه اجتماعی و سامانه بگوش و پاسخگویی Online به سوالات کارشناسان دانشگاه راه اندازی شد.
 
نظارت مستمر بر حسن اجرای امور درمان
 
بر اساس این گزارش، ارتقای کیفیت خدمات و افزایش رضایت مندی گیرندگان خدمت در مراکز درمانی تحت پوشش برنامه های تحول سلامت، مکانیزه و متمرکز شدن سیستم رسیدگی به شکایات در حوزه درمان (190)، نظارت مستمر بر حسن اجرای امور درمان (نظارت بر اجرای صحیح شیوه نامه نظارتی برنامه های تحول سلامت)، انجام بازدیدهای نظارتی از ادارات نظارت بر درمان دانشگاه های علوم پزشکی کل کشور در راستای بررسی نحوه انجام وظایف، چالش ها و مشکلات مربوط به هر یک از ادارات مذبور و نیز ارزیابی راندوم از بیمارستان های تحت پوشش نظارتی معاونت درمان دانشگاه مربوطه، راه اندازی سامانه پاسخگویی به شکایات 1590به صورت کشوری با همكاري IT وزارتخانه،  راه اندازي سامانه ملي ثبت و پاسخگويي به شكايات تعرفه اي 1690 با همكاري سازمان نظام پزشكي از جمله اقدامات این معاونت در حوزه نظارت و پاسخگویی است./٢٠٧
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 186838
کلمات کلیدی