• 98/09/14 - 13:23
  • 52
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

ایران موفق به کسب گواهی نامه حذف سرخک از سوی سازمان بهداشت جهانی شده است

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  اظهار کرد: در حال حاضر کشور جمهوری اسلامی ایران موفق به کسب گواهی نامه حذف سرخک از سوی سازمان بهداشت جهانی شده است و  این در حالی است که در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۶۵۰ هزار نفر در  کشورهای اروپایی و آمریکایی مبتلا به سرخک شدند.

 

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رئیسی در همایش هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه کشورهای پاکستان و افغانستان که در همسایگی شرقی کشور قرار دارند بالاترین آمار ابتلا به سل و مالاریا را  در دنیا را دارا هستند و این در حالی است که کشورمان در آستانه حذف مالاریا تا سال ۲۰۲۰ است که این امر نتیجه تربیت دانش آموختگان و زحمات اساتید در دانشگاه های علوم پزشکی کشور است که موجب ارتقای سطح سلامت شده است.

 

وی با اشاره به  اینکه میانگین سل در دنیا ۱۴۴ مورد در هر یک صد هزار نفر است خاطر نشان کرد: بر اساس آمارها در کشور ترکیه  ۶۷ مورد ، کشور پاکستان ۲۷۰ مورد و کشور افغانستان ۱۸۰ مورد در هر یک صد هزار نفر مبتلا به سل هستند و این در حالی است که این رقم در کشور ایران ۱۲ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: کمتر از سه دهه پیش سالانه ۱۲۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به مالاریا جان خود را از دست می دادند و این در حالی است که تا سال ۲۰۲۰، حذف این بیماری را در کشور شاهد خواهیم بود.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دستاوردهای ۴۰ ساله حوزه سلامت در کشور اظهار کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل کمبود پزشک، پزشکان خارجی در مناطق مختلف کشور فعال بودند و این در حالی است که امروز به مدد جمهوری اسلامی ایران، تعداد پزشکان دانش آموخته به حدی است که در تمام مناطق کشور در حال خدمت به مردم هستند و به ازای هر دو هزار و ۵۰۰ نفر یک پزشک فعال است.  

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه های علوم پزشکی در تمام مناطق کشور با تربیت نیروهای کارآمد در حوزه های مختلف بهداشتی و درمانی به مردم خدمات رسانی می کنند خاطر نشان کرد: تنها در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر ۹ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند که در آینده در مناطق مختلف استان خراسان رضوی و کشور به مردم خدمات رسانی خواهند کرد.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه حدود سه دهه پیش از هر یک هزار تولد زنده ۱۲۰ نفر از بین می رفتند ، ۹۵ نفر از این متولدین به سن یک سالگی نمی رسیدند و از هر ۱۰۰ هزار زن باردار بیش از ۲۷۰ نفر جان خود را از دست می دادند تصریح کرد: امروز میزان مرگ و میر نوزادان به کمتر از ۹ رسیده است، که این امر جای بسی افتخار است و در این زمینه مورد تقدیر سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته ایم.

 

دکتر رییسی افزود: مرگ و میر مادران باردار  به کمتر از ۱۸ در صدهزار رسیده است و و مرگ و میر کودکان زیر یک سال به کمتر از ۱۲ در هر یک هزار نفر و به کمتر از ۱۵ در کودکان زیر ۵ سال رسیده است.

 

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر پوشش واکسیناسیون به بیش از ۹۸ درصد رسیده است در حالی که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها ۲۸ درصد زیر پوشش واکسیناسیون قرار داشتند.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه درتمامی نقاط کشور برای هر یک هزار نفر یک خانه بهداشت ساخته شده است اظهار کرد: دستاوردهای حاصل شده  نتیجه تلاش نیروهایی است که در دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای خدمت رسانی به مردم تربیت شده اند.

 

دکتر رییسی با بیان اینکه یکی از ویژگی های دانشگاه های علوم پزشکی آموزش نیروی انسانی بر اساس نیاز جامعه است و این امر همواره مورد تقدیر سازمان بهداشت جهانی بوده است خاطر نشان کرد: دانش آموختگان این دانشگاه ها در گروه های مختلف نظیر پرستاری، مامایی و پزشکی به گونه ای آموزش می بینند که با کسب دانش عملی و علمی لازم وارد عرصه کار و خدمت به مردم می شوند و دیگر نیازی به آموزش های بدو خدمت ندارند.

 

مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون بهداشت وزارت بهداشت، جمعی از روسای دو دانشگاه از آغاز تا کنون و جمعی از مدیران کشوری و استانی برگزار شد.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197580
کلمات کلیدی