• 98/10/24 - 15:02
  • 80
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه

بازدید معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی اهواز در دوازدهمین سفر استانی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیات همراه، امروز (سه‌شنبه) در قالب سفر یک روزه به استان خوزستان، از دانشگاه علوم پزشکی «جندی شاپور اهواز» بازدید کرد.

به گزارش وبدا،  در این نشست دکتر  مسعود کرمی  معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور  اهواز با اشاره به اینکه این دانشگاه دارای حدود هفت هزار و ۷۰۰دانشجو است، اظهار کرد: حدود دو هزار و ۹۰۰ تا سه هزار نفر از دانشجویان خوابگاهی هستند. همچنین حدود ۳۹ درصد دانشجویان ما غیربومی و مابقی بومی هستند.

وی یکی از مشکلات عمده این دانشگاه در حوزه دانشجویی را فرسودگی و قدمت بالای خوابگاه‌های دانشجویی ذکر کرد و گفت: برخی از خوابگاه‌های این دانشگاه دارای کاربری خوابگاهی نیستند و باید تبدیل وضعیت به خوابگاهی شوند و یکی از نقایص ما در حوزه خوابگاه‌های دانشجویی، عدم تبدیل برخی از خوابگاه‌ها به کاربری خوابگاهی است. کمبود وسایل و تجهیزات در خوابگاه‌های دانشجویی از جمله مواردی است که باید نسبت به آن تلاش کرد. خوابگاه‌های ما به وسایل و تجهیزاتی از جمله یخچال، ماشین لباس شویی، کولر و... نیازمند است و باید با تخصیص بودجه و اعتبارات لازم فکری به حال خرید این تجهیزات کنیم تا دانشجویان بتوانند حداقل رفاه نسبی را در خوابگاه‌ها داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه سلف سرویس دانشگاه سال ۷۶ و با توجه به ظرفیت آن زمان با گنجایش ۲۵۰۰ نفر طراحی و احداث شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش ظرفیت دانشجویان، این سلف که در پردیس دانشگاه واقع شده است، جوابگوی پاسخگویی به دانشجویان نیست. علیرغم اینکه این سلف دارای دو سالن غذاخوری برای خواهران و یک سالن برای برادران است، با توجه به حجم زیاد دانشجویان، نمی‌توانیم سرویس‌دهی خوبی به دانشجویان کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به وجود ۱۰ خوابگاه ملکی برای اسکان دانشجویان این دانشگاه اظهار کرد: علیرغم افزایش ظرفیت دانشجویان در این دانشگاه، ما تلاش کردیم به همه متقاضیان خوابگاهی، اسکان بدهیم. از ده خوابگاه موجود، پنج خوابگاه برای اسکان دانشجویان پسر و  مابقی برای اسکان دختران استفاده می شود. ضمن اینکه خوابگاه متاهلین با ۵۲ واحد مسکونی نیز فعال است.

کرمی گزارشی از عملکرد ستاد فعالیت‌های جهادی این دانشگاه ارائه کرد و گفت: از سال ۹۶ تاکنون بیش از ۵۱ اردوی جهادی در دانشگاه برگزار شده است. ضمن اینکه تعداد اردوهای برگزار شده در این دانشگاه از ابتدای امسال تاکنون ۱۲ اردو بوده است.

وی همچنین تعداد جلسات ستاد اردوهای جهادی از سال ۹۶ تاکنون را ۱۹ جلسه ذکر کرد و اظهار داشت: چهار جلسه ستاد اردوهای جهادی امسال برگزار شده است که آمار قابل توجهی است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز خاطرنشان کرد: این دانشگاه دارای سه کلینیک سیار دندانپزشکی است که در قالب فعالیت‌های جهادی، به جامعه هدف خود ارائه خدمت می‌کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، همچنین گزارشی از حضور دانشجویان این دانشگاه در بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت ارائه کرد و گفت: بیش از ۱۲۰۰ نفر ازدانشجویان ما در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در رشته‌های مختلف حضور داشتند که در مجموع یازده رتبه دانشگاهی در این جشنواره، حاصل دانشگاه ما شد.

کرمی در بخش دیگری از سخنان خود آماری از اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی اهواز ارائه داد و گفت: ۲۱ نیروی انسانی در این اداره مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد ۱۱ نفر زن و مابقی مرد هستند. از تعداد ۲۱ نیروی انسانی که در این اداره مشغول به کار هستند، ۱۷ نفر مشاور و روانشناس، یک نفر روانپزشک، یک نفر مددکار و دو نفر نیروی اداری هستند.

وی تعداد دانشکده‌های این دانشگاه را هشت دانشکده عنوان کرد و گفت: خوشبختانه تمامی دانشکده‌های ما دارای اتاق مشاوره هستند. همچنین از تعداد ۱۰ خوابگاه دانشگاه، هشت خوابگاه دارای اتاق مشاوره است.

معاون فرهنگی و دانشجویی رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، یکی از اقدامات این دانشگاه در حوزه مشاوره و سلامت روان را بهره‌گیری از ظرفیت دانشجویان در قالب همتایاران سلامت عنوان کرد و افزود: ۲۵ همتایار سلامت متشکل از ۱۳ مرد و ۱۲ دانشجویان دختر، مشاوران دانشگاه را در حوزه مشاوره کمک می‌کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز آماری از ظرفیت فضاهای ورزشی این دانشگاه ارائه کرد و گفت: یک سالن ورزشی سرپوشیده، فضاهای ورزشی روباز درون خوابگاهی، همچنین فضاهای سرپوشیده درون خوابگاهی ، یک استخر سرپوشیده و دو زمین چمن با پیست دوومیدانی از جمله امکانات این دانشگاه درحوزه تربیت بدنی است.

وی تعداد کانون‌های فرهنگی این دانشگاه را ۱۷ کانون و تعداد انجمن‌های علمی را ۱۵ انجمن ذکر کرد وگفت: ۵۲ نشریه در دانشگاه علوم پزشکی اهواز طی سالهای گذشته منتشر می‌شوند که از این تعداد درحال حاضر ۳۰ نشریه فعال و ۱۵ نشریه نیمه فعال هستند. ضمن اینکه این دانشگاه دارای شش نشریه الکترونیک و یک نشریه صوتی می‌باشد.

کرمی  با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی اهواز دارای  سه تشکل دانشجویی است، گفت: بسیج، انجمن اسلامی دانشجوین پیرو خط امام و انجمن اسلامی دانشجویان، سه تشکلی است که در راستای فعالیت‌های مربوطه، در دانشگاه مشغول به انجام وظیفه هستند.

همچنین در ادامه دکتر فرهاد ابول نژادیان رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گزارشی از فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه‌های صنفی‏‏، رفاهی‏، فرهنگی و آموزشی ارائه داد.

لازم به ذکر است در ادامه سفر یک روزه امروز ، جلسه با دبیران تشکل‌ها، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، نشریات، شورای صنفی و... و همچنین بازدید از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز ، بازدید از سلف سرویس و دیگر مراکز خوابگاهی از دیگر برنامه‌های سفر دکتر لاری خواهد بود.

حضور در یادمان شهدای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و زیارت شهدای گمنام و قرائت فاتحه و نثارگل به مقام شامخ شهدا، اقامه نماز و سرو نهار در محل سلف دانشجویی این دانشگاه و دیدار با دانشجویان و در نهایت برگزاری نشست با هیات رییسه دانشگاه در دفتر معاونت آموزشی دانشگاه از دیگر برنامه‌های این سفر است.

همچنین معاون وزیر بهداشت و هیات همراه در نوبت عصر امروز، طی بازدید از دانشکده علوم پزشکی آبادان، در نخستین برنامه خود با رییس دانشکده و  مسئولان دیدار خواهند کرد و در این نشست کوتاه، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی آبادان، گزارشی از عملکرد این دانشکده در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهند.

برگزاری نشست با دبیران تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی و شوراهای صنفی دانشکده علوم پزشکی آبادان و همچنین حضور در یادمان شهدای و زیارت شهدای گمنام از دیگر برنامه‌های سفر به استان اهواز است.

بازدید از سلف سرویس مرکزی، بازدید از خوابگاه دختران، سرکشی از فضاها و سالن‌های ورزشی دانشکده علوم پزشکی آبادان و همچنین دیدار با هیات رییسه دانشکده، پایان بخش این سفر یک‌روزه خواهد بود.

در این سفر یک‌روزه، دکتر سید عابدین حسینی آهنگری مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی، دکتر حسن زائری لطف سرپرست اداره کل فرهنگی معاونت و بهزاد تدین معاون تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و سید نصرت الله موسوی دبیر ستاد مرکزی فعالیت‌های جهادی و مسؤول سفرها و آرمین سعیدی سوق دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر لاری را همراهی و مشایعت می‌کنند./224/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 198824
کلمات کلیدی