• 97/07/25 - 09:58
  • 2
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
سخنگوی سازمان غذا و دارو هشدار داد:

برخورد قضایی با عرضه کنندگان دارو در سوپر مارکت ها
سخنگوی سازمان غذا و دارو نسبت به عرضه داروهای بدون نسخه و حتی برخی از داروهای اعصاب و روان در برخی سوپرمارکت‌ها هشدار داد و گفت: متاسفانه در برخی سوپرمارکت‌ها به ویژه در محله‌هایی که از نظر تمکن مالی بالاترند، شاهد بروز چنین مساله ای هستیم. چنین اقداماتی خلاف است و با خاطیان برخورد قضایی می‌شود.

به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور، در واکنش به عرضه برخی داروها از جمله مسکن‌ها و داروهای آرامبخش در سوپرمارکت‌ها، گفت: عرضه هرگونه دارو در مکانی غیر از داروخانه خلاف بوده و دارویی که در این مراکز عرضه شود، قاچاق محسوب می‌شود. گزارش‌هایی داشته‌ایم مبنی بر اینکه برخی سوپرمارکت‌ها به ویژه در شمال تهران یک سری داروهای OTC  (بدون نسخه)، بعضی مسکن‌ها و برخی از ویتامین‌ها را می‌فروشند، از نظر سازمان غذا و دارو چنین کاری خلاف است.

وی با اشاره به عرضه داروهای اعصاب و آرامبخش در برخی سوپرمارکت‌ها نیز گفت: عرضه این نوع از داروها هم قطعا خلاف است، چراکه این نوع از داروها، سوء مصرف هم دارند و اصلا با داروهای OTC قابل مقایسه نیستند. در برخی مواقع مشاهده می‌شود که سوپرمارکتی مولتی‌ ویتامین می‌فروشد که دارویی بدون نسخه است. از طرفی برخی از این ویتامین‌ها دارو نبوده و مکمل محسوب می‌شوند و داروخانه هم آنها را بدون نسخه عرضه می‌کند. این درحالی است که داروهای آرامبخش، خواب‌ آور و اعصاب نیازمند نسخه‌اند و قطعا حتی اگر داروخانه هم آنها را بدون نسخه ارائه دهد، مرتکب خلاف شده است، چه برسد به اینکه در سوپرمارکت عرضه شوند.

دکترجهانپور با بیان اینکه داروهای اعصاب و آرامبخش سوء‌ مصرف داشته و اعتیاد آور هستند، تاکید کرد: ارائه این داروها در هر جایی به جز داروخانه خلاف است. در عین حال داروخانه هم باید با نسخه، چنین داروهایی را عرضه کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه متاسفانه ما نمی‌توانیم بر عطاری‌ها و سوپرمارکت‌هایی که داروهایی را عرضه می‌کنند، به صورت مستقیم نظارت کنیم، گفت: البته در مواردی که چنین تخلفاتی کشف شده، با خاطیان برخورد شده است و دستگاه‌های ذیربط، پرونده را به دستگاه قضایی داده‌اند. در برخی سوپرمارکت‌ها به ویژه در محله‌هایی که از نظر تمکن مالی بالاترند، بعضا می‌بینیم که در کنار برخی مولتی‌ویتامین‌ها و مکمل‌ها، برخی داروهای OTC و حتی غیر OTC عرضه می‌شوند که خلاف است و با آنها برخوردهای قضایی نیز، انجام می‌شود.
دکتر جهانپور با تاکید مجدد بر اینکه تنها محل عرضه مجاز دارو، داروخانه‌ها هستند و حتی فروش دارو به صورت اینترنتی هم تخلف محسوب می‌شود، ادامه داد: حتی داروخانه‌های مجاز هم نمی‌توانند دارو را به صورت اینترنتی بفروشند. البته متاسفانه این تخلفات وجود دارد. به‌طوری که برای مثال این هفته چند پرونده در این زمینه را به دستگاه قضایی ارجاع دادیم.

وی درباره نحوه نظارت و شناسایی این تخلفات نیز گفت: برخی از این تخلفات که در فضای مجازی رخ می‌دهند، با هماهنگی پلیس فتا شناسایی و یا از طریق پلیس فتا و یا از طریق سازمان غذا و دارو به مرجع قضایی معرفی می‌شوند. از طرفی سوپرمارکت‌هایی هم که محل غیر مجاز عرضه دارو باشند، یا توسط گزارش‌های مردمی یا از طریق بازرسان سازمان و یا بازرسان بهداشت محیط دانشگاه‌های علوم پزشکی شناسایی و به سیستم قضایی ارجاع می‌شوند.

دکتر جهانپور در پایان یادآور شد: باید توجه کرد که حتی داروخانه هم نمی‌تواند به صورت اینترنتی دارو بفروشد. البته داروخانه‌ها می‌توانند فرآورده‌هایی چون مکمل یا فرآورده‌های آرایشی - بهداشتی را البته به شرط داشتن مجوز از سازمان غذا و دارو به صورت مجازی  بفروشند. بنابراین تاکید می‌کنم که هیچ داروخانه‌ای حق فروش دارو به صورت مجازی را ندارد و دارو فقط در داروخانه باید عرضه شود و داروخانه تنها راه قانونی عرضه دارو است./۳۰۲

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 182388
کلمات کلیدی