• 98/07/22 - 13:26
  • 46
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
وزیر بهداشت در حاشیه همایش پوشش همگانی سلامت:

برگزاری اجلاس وزرای بهداشت مدیترانه شرقی در ایران، یک دستاورد بزرگ است

وزیر بهداشت گفت: شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی به میزبانی ایران در حال برگزاری است و این اجلاس بسیار مهم است و تصمیمات مهمی در آن گرفته خواهد شد. 

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه همایش پوشش همگانی سلامت که با حضور مدیر کل دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و جمعی از وزرای بهداشت عضو این دفتر در مرکز همایش های رازی برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه اجلاس وزرای بهداشت کشورهای مدیترانه شرقی در حالی در تهران برگزار می شود که آمریکا به دنبال فشار آوردن است که در ایران هیچ اجلاس و گردهمایی منطقه ای و بین المللی برگزار نشود اما استقبال گرم وزرای کشورهای مدیترانه شرقی و مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از این اجلاس، برای ایران یک دستاورد بزرگ است و در این اجلاس موارد مهمی از جمله مظلومیت مردم ایران به دلیل فشار تحریم ها بر روی اقتصاد کشور و اقتصاد سلامت و همچنین تهیه مایحتاج مردم مانند دارو و تجهیزات پزشکی بررسی می شود.

وی یادآور شد: در این اجلاس بیانیه ای به نام "بیانیه تهران" تصویب خواهد شد که سالها به عنوان یک سند با درخشش نام تهران در اسناد سازمان جهانی بهداشت خواهد درخشید.

وزیر بهداشت با اشاره به تصویب طرح "هرخانه یک پایگاه سلامت"، خاطرنشان کرد: با همکاری همکارانم در وزارت بهداشت با هدف جامعه محور کردن خدمت در نظام سلامت، حدود 20 میلیون داوطلب از خانوارها را انتخاب می کنیم و آموزش های لازم را به آنها ارائه و دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی را درگیر مسائل خانواده ها خواهیم کرد.

دکتر نمکی با بیان اینکه بسیج ملی کنترل فشار خون یکی از رویکردهایی بود که در عرصه جهانی، تاثیرات بسیار مثبتی داشت، افزود: این طرح یکی از محورهای موفقی است که در این اجلاس به صورت الگو مورد توجه قرار گرفته و به سایر کشورها عرضه می شود. 

وی در خصوص برنامه های وزارت بهداشت برای حل مشکل نیروی پزشکی و متخصص در مناطق محروم، گفت: گزینش پزشک عمومی و ظرفیت برای مناطق محروم از یک سو و ایجاد انگیزه های لازم برای ماندگاری تیم پزشکی در نقاط کمتر برخوردار، از برنامه هایی است که دنبال می کنیم و اعتقاد داریم که با توزیع مناسب و ایجاد انگیزه و همچنین فارغ التجصیلان سهمیه های بومی، از اواخر سال 99، کشور با چالشی به نام کمبود پزشک در مناطق محروم روبرو نخواهد بود. 

وزیر بهداشت در پایان در خصوص تعاملات ایران با سایر کشورهای منطقه مدیترانه شرقی برای تقویت همکاری های دارویی، خاطرنشان کرد: در این اجلاس نشست های دو جانبه ای با کشورهایی مانند لیبی، افغانستان، عراق و برخی کشورهای دیگر برای تقویت همکاری های دارویی داشته یا داریم که امیدوارم در راستای تقویت صادرات محصولات دارویی، گام های مهمی برداریم./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اجلاس وزرای بهداشت ,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196050
کلمات کلیدی