• 98/08/01 - 13:40
  • 63
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
با حضور رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی انجام شد؛

برگزاری نخستین نشست کمیته ملی بررسی محصولات و فرآورده‌های تراریخته در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی


نخستین نشست کمیته ملی بررسی محصولات و فرآورده‌های تراریخته با حضور دکتر علی دل‌پیشه، رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و دکتر رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

به گزارش وبدا، دکتر دل‌پیشه رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، با اشاره به جایگاه دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، مبتنی بر سیاستگذاری برای ارتقای سلامت و امنیت غذایی و سلامت مواد غذایی صادراتی و وارداتی، گفت: این نشست با توجه به استفاده و بهره‌برداری روزافزون از محصولات و فرآورده‌های تراریخته در تولیدات گیاهی و دامی، هورمون‌ها و نهاده‌های دامی و دستور وزیر بهداشت مبنی بر پی‌گیری مساله تشکیل شده است.

رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در ادامه با اشاره به این که ظرفیت‌های تشخیصی محصولات و فرآورده‌های تراریخته در کل کشور محدود است، تاکید کرد:  پایش‌های اقلام وارداتی نیازمند مراقبت بیش‌تر و سازمان‌یافته‌تر است.

دکتر دل‌پیشه ادامه داد: اطلاع‌رسانی و برچسب‌گذاری از جمله چالش‌هاست و از طرفی تبعات سلامتی و آثار مرتبط با پیامدهای سلامت کوتاه و بلندمدت در مصرف این گروه مواد در سبد غذایی خانوار مشخص نیست.

 رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت با تاکید بر ضرورت تصمیم‌گیری در این زمینه گفت: به همین منظور و برای هم‌اندیشی و رایزنی در خصوص محصولات و فراورده‌های تراریخته از بعد امنیت غذایی، این کمیته تشکیل شده است.

دکتر دل پیشه یاد آور شد: بررسی سهم محصولات و فراورده های تراریخته در واردات و تولید داخل؛ امکانات و روش‌های تشخیصی محصولات و فرآورده‌ها و نهاده‌های تراریخته در کشور؛ تبعات سلامت و ارزیابی خطر انسانی، گیاهی و دامی در زنجیره غذایی و سبد غذایی خانوار از دستور کار نخستین نشست کمیته بود که مورد بحث و تبادل نظر حاضران قرار گرفت.

گفتنی است نخستین نشست کمیته ملی بررسی محصولات و فرآورده‌های تراریخته، امروز(چهارشنبه)، در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور مسئولان و نمایندگان بخش‌ها و دستگاه‌های گوناگون و برخی افراد صاحب‌نظر مرتبط کشور تشکیل شد./230/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196338
کلمات کلیدی