• 98/07/23 - 17:30
  • 22
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در نشست کنترل دخانیات کشورهای مدیترانه شرقی مطرح شد؛

بزرگترین سرمایه گذاری برای کنترل دخانیات، افزایش آگاهی مردم است

 
نشست کنترل دخانیات در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت با حضور وزیر بهداشت، رییس دفتر مدیترانه شرقی و وزرا و نمایندگان کشورهای عضو، با هدف بررسی پیشرفت کشورها در مبارزه و کنترل دخانیات برگزار شد. 
 
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در این نشست گفت: از تمام اصحاب رسانه و دست اندرکاران سلامت جهان می خواهم که رویکرد و نگاه مان نسبت به کنترل دخانیات را تغییر دهیم و به جای اینکه در حوزه عرضه و بستن تولید، وقت و انرژی بگذاریم، اگر بخش کمی از این انرژی را در کاهش تقاضا به کار می بردیم، موفقیت بسیار بیشتری داشتیم.
 
وی تصریح کرد: اگر بتوانیم مردم را آگاه کرده و خطرات مواد دخانی را در جامعه به شیوه های مختلف، بیان کنیم، زودتر بهره خواهیم برد که همه انرژی خود را در مورد تعدیل کارخانه های دخانی و عدم اجرای برخی از پروسه ها برای سرمایه گذاری در این حوزه به کار ببریم.
 
به گفته وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، بزرگترین سرمایه گذاری برای کنترل دخانیات، افزایش آگاهی مردم از خطرات مواد دخانی است.
 
دکتر احمد المنظری رییس دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی در خصوص راهکارهای لازم برای مبارزه با مافیای دخانیات در منطقه مدیترانه شرقی گفت: چارچوب هایی توسط سازمان جهانی بهداشت در این زمینه وجود دارد و همه اعضا، آن را امضا کرده و از آن حمایت می کنند. برخی از اعضا آن را اجرا کرده اند و آثار موفقی به دنبال داشته است. 
 
وی افزود: به کشورهای عضو کمک می کنیم که در سطح ملی در مورد کنترل دخانیات سیاستگذاری کنند و به آنها کمک می کنیم که بتوانند در سطح ملی و بین المللی، ظرفیت سازی کنند و جدیدترین اطلاعات در مورد مصرف دخانیات مانند مرگ های اخیر در آمریکا و عربستان بر اثر استفاده از فرآورده های نوین دخانی را به آنها ارائه می دهیم.
 
متاسفانه به تجارت دخانیات، وجاهت قانونی داده ایم
 
دکتر ظفر میرزا وزیر بهداشت پاکستان در این نشست گفت: متاسفانه به استفاده، عرضه و تجارت دخانیات، وجاهت قانونی داده ایم و این تجارت، محصولی تولید می کند که در نهایت منجر به مرگ افراد استفاده کننده می شود و شرکت های تولید کننده مواد دخانی، هزینه هایی را بر نظام سلامت کشورها تحمیل می کنند و نظام های سلامت سالانه، میلیون ها میلیون دلار هزینه متحمل می شوند. 
 
وی افزود: مردم کشورهای مختلف و دولت ها باید از شرکت های مواد دخانیات بخواهند که به خاطر آثار سوء استعمال مواد دخانی، هزینه های آن را پرداخت کنند و در دادگاه ها باید پاسخگو باشند. 
 
باید در مقابل صنعت دخانیات بایستیم
 
در بخش دیگری از این نشست، دکتر احمد بن محمد بن عبید السعیدی وزیر بهداشت عمان گفت: باید دست در دست همدیگر در مقابل صنعت دخانیات بایستیم و در برنامه های آموزشی در مدارس، در خصوص آثار سوء مصرف مواد مخدر، باید هشدار دهیم. ما در کشور عمان، استعمال دخانیات را در مدارس و اماکن عمومی ممنوع کرده ایم اما همچنان شاهد این هستیم که صنعت دخانیات به کار خود ادامه می دهد.
 
وی اضافه کرد: خوشبختانه در عمان، دولت توانست امسال مالیات را بر فرآورده های دخانی 100 درصد افزایش دهد و از امسال این افزایش، اجرایی شده است و از سال 2010، استعمال فرآورده های دخانی در اماکن عمومی عمان، ممنوع شده و بر اساس نظرسنجی های انجام شده، تعداد افرادی که دخانیات استعمال می کردند، در بین مردان 12 درصد بوده که به 8 درصد کاهش پیدا کرده و این نشان دهنده پیشرفت است اما هنوز باید اقداماتی انجام شود. 
 
وزیر بهداشت عمان تصریح کرد: در منطقه حوزه کشورهای خلیج فارس، تلاش یک کشور برای کاهش مصرف دخانیات، کافی نیست و باید همه کشورها به همدیگر کمک کنند و استعمال دخانیات، همانند بروز سرطان، رو به افزایش است و باید برای قاچاق مواد دخانی نیز اهتمام بورزیم./206
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اجلاس وزرای بهداشت ,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196128
کلمات کلیدی