• 98/02/25 - 08:16
  • 21
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
به منظور غربالگری بیش از ۵۰۰ هزار جمعیت بالای ۳۰ سال استان یزد؛

بسیج ملی "کنترل فشار خون بالا" در یزد اجرا می شود

به منظور غربالگری بیش از ۵۰۰ هزار جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ سال استان، بسيج ملي "کنترل فشار خون" (با شعار فشار خون؛ بدانيم و اقدام کنيم) از ۲۷ ارديبهشت ماه به اجرا در می آید.

به گزارش وبدا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد با اعلام این خبر افزود: بیماري فشارخون بالا، مهمترين علت قابل کنترل بيماري هاي غير واگير نظير بيماري هاي قلبي- عروقي و سکته مغزي است.

 دکتر محمدرضا دهقانی اظهار داشت: هدف از این پویش، شناسایي افراد داراي فشار خون بالا در جمعيت هدف و آگاهي بخشی نسبي به اين افراد است و فاز اول اين طرح از ۲۷ ارديبهشت تا ۱۷ خرداد ماه اجرا مي شود.

وی تصریح کرد: در این مرحله، پیرامون نحوه دريافت خدمات، مراکز ارائه دهنده خدمات و حساس سازي جمعيت هدف جهت شرکت در طرح، اطلاع رساني لازم انجام مي شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد خاطرنشان کرد: فاز دوم طرح از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه را شامل می شود و جمعیت۳۰ تا ۷۰ سال استان، تمام زنان باردار و افراد دچار بيماري هاي مزمن و کليوي که بيش از ۵۰۰ هزار نفر از جمعيت استان را تشكيل مي دهند با مراجعه به مراكز جامع سلامت، پايگاه ها و خانه هاي بهداشت سراسر استان توسط تيم هاي ثابت و سيار غربالگري مي شوند.

وی افزود: پیش بینی مي شود با اجراي اين طرح و با توجه به سطح مراجعات و امکانات اجرايي طرح، بيش از نيمي از جمعيت ۳۰ تا ۷۰ سال استان، غربالگري شوند.

وی افزود: تمام افرادی که در مرحله غربالگری به عنوان بيمار فشار خون بالا شناسايي شوند، پس از دريافت پيامک به مراکز جامع خدمات سلامت و يا پزشك مربوطه ارجاع مي شوند و مراحل مراقبت و درمان خود را به صورت رايگان دريافت مي كنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: در این طرح از ظرفیت تمامی نهادهاي عمومي و خصوصي، سازمان هاي مردم نهاد و خيريه ها، بسيج، هلال احمر، انجمن پزشکان، نظام پزشکي، بيمه ها و دستگاه هاي ذيربط مانند شهرداري استفاده مي شود./143/205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190376
کلمات کلیدی