• 98/10/23 - 13:12
  • 36
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی عنوان کرد:

تشریح دستاوردهای علمی ایران در سال های اخیر


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: قرار گرفتن در بین 5 کشور برتر دنیا در سلول های بنیادی، بالاترین تعداد پیوند کبد دنیا در مرکز پیوند شیراز، دومین کشور دنیا در پیوند مغز استخوان، قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر در فناوری نانو، قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر دنیا در زیست فناوری و قرار گرفتن در بین 5 کشور برتر دنیا در موضوع درمان ناباروری، از جمله مهمترین دستاوردهای علمی ایران در سال های اخیر است.

به گزارش وبدا، دکتر رضا ملک زاده در بیست و پنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از هموطنان در جریان تشییع ایشان و همچنین از دست دادن هموطنانمان در سانحه هواپیمای اوکراینی، گفت: ما تعداد زیادی از نخبگان کشور را در سانحه دلخراش هواپیمایی از دست دادیم و این موضوع موجب غم و اندوه ماست.

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا یاس و ناامیدی را از خود دور کرده و همچنان با امیدواری پیش رویم، افزود: امیدوارم که برگزاری این جشنواره در این شرایط سخت، بتواند به آینده ای بهتر کمک کند.

دکتر ملک زاده با بیان اینکه در کشور ٧٠ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و ٧٠٠ مرکز تحقیقاتی داریم، خاطرنشان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی کشور مثال بارز علم و عمل هستند، چراکه هم تربیت کننده تئوری و عملی متخصصان علوم پزشکی و سلامت و هم به کار گیرنده متخصصان در نظام ارائه خدمت هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه های علوم پزشکی کشور پنج وظیفه خطیر، آموزش، پژوهش، نوآوری، طراحی و تولید فناوری پزشکی، کارآفرینی و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی را برعهده دارند، عنوان کرد: در سالهای بعداز انقلاب با کمک نظام بینظیر شبکه بهداشت و خانه های بهداشت تمامی شاخص های بهداشتی در کشور اصلاح شد. برای مثال، امید به زندگی افزایش یافت، مرگ و میرهای منتسب به بیماری های واگیردار کنترل شده و بیش از ۴۵ هزار پزشک متخصص در سراسر کشور توزیع شده و خدمت می کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: درحال حاضر، از لحاظ علمی و تولید مقالات به ٢٠ هزار مقاله در سال رسیده ایم و مقالاتشان در معتبرترین مجلات علمی به چاپ رسیده است.

وی گفت: رتبه علمی کشور در سال ٢٠١٨ در جهان ١۶ بوده و در زمینه استنادات پزشکی رتبه ٢١ و در حوزه استنادات داروسازی رتبه هفتم را دارا هستیم. در حوزه داروسازی توانستیم جدیدترین داروهای دنیا را با قیمت ارزان تری تولید کنیم.

دکتر ملک زاده عنوان کرد: با وجود اینکه تنها ۱۲ درصد از اعضای هیات علمی را در اختیار داریم، ۳۰ درصد از تولیدات علمی در حوزه پزشکی است.

وی گفت: ایران در سال 2019 رتبه 15 جهانی و اول منطقه را در تولید علم و انتشار مقالات داشته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: در منطقه، 30 درصد از کل مقالات خاورمیانه مربوط به ایران و دربین کشورهای اسلامی 22 درصد تولیدات علمی به ایران تعلق دارد.

دکتر ملک زاده با بیان اینکه 65 دانشگاه کشور جزو برترین دانشگاه های دنیا هستند، خاطرنشان کرد: از این تعداد، 22 دانشگاه، از دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستند. همچنین، 354 پژوهشگر ایرانی جزو یک درصد برتر پژوهشگران دنیا هستند که از بین آنها، 90 نفر پژوهشگر، در حوزه علوم پزشکی فعالیت دارند.

وی درخصوص مرجعیت علمی گفت: در 5 سال اخیر، 5 میلیون مقاله که توسط محققین ایرانی نوشته شده، از کشورهای مختلف دنیا، دانلود شده است.

وی به برخی دستاوردهای علمی ایران اشاره کرد و افزود: قرار گرفتن در بین 5 کشور برتر دنیا در سلول های بنیادی، بالاترین تعداد پیوند کبد دنیا در مرکز پیوند شیراز، دومین کشور دنیا در پیوند مغز استخوان، قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر در فناوری نانو، قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر دنیا در زیست فناوری و قرار گرفتن در بین 5 کشور برتر دنیا در موضوع درمان ناباروری، از جمله مهمترین دستاوردهای علمی ایران در سال های اخیر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: یکی از مهمترین اقدامات ما در سال های اخیر، تقویت زیرساخت های بوده و نگاهمان به آینده است.

وی ادامه داد: در موسسه نیماد گرنت های متعددی به محققین داده شده است و در این راستا، از 6777 محقق حمایت مستقیم انجام داده ایم.

دکتر ملک زاده درخصوص بودجه بخش پژوهش یادآور شد: ضرورت دارد که مسئولین کشور به تخصیص بودجه به بخش تحقیقات و پژوهش توجه بیشتری کنند. درحال حاضر سهم ناچیزی از بودجه به حوزه تحقیقات اختصاص پیدا می کند. کل بودجه تحقیقاتی در حوزه سلامت، حدود 3 صدم درصد تولید ناخالص ملی است و این میزان بسیار کم است، لذا درخواستمان این است که با کمک مسئولین و نمایندگان مجلس این مطالبه پیگیری شده و میزان بودجه بخش تحقیقات سلامت افزایش پیدا کند تا بتوانیم در بخش تحقیقات سرمایه گذاری بیشتری کنیم./207

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 198770
کلمات کلیدی