• 98/09/24 - 14:59
  • 52
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت:

جایگاه ویژه ایران در علم پزشکی باید احیا شود

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در سفر به گلستان، بر تلاش برای احیای جایگاه ویژه کشور در علم پزشکی و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بی‌نظیر این استان و شهر گرگان در این راستا، تاکید کرد.

به گزارش وبدا، دکتر «محمدرضا شمس اردکانی»، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، در جمع اعضای هیات علمی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان در مرکز این استان، با بیان اینکه گرگان همیشه زادگاه افرادی بوده که مسبب تغییرات اساسی و بنیادی در حوزه تخصصی خود بوده‌اند، گفت: «سید اسماعیل جرجانی» یکی از افراد بزرگ و اولین کسی بود که قرن‌ها پیش کتاب‌های طب سنتی را به زبان فارسی نوشت و کار مهم دیگر او، مفهوم کردن متن کتاب قانون و درآوردن آن از پیچیدگی‌های خاص خودش بود.

وی افزود: میرِداماد و میرِ فندرسکی نیز از جمله بزرگان این شهر هستند که بحث‌های مهم عمقی فلسفی، کلامی، عرفانی و فقهی را مطرح کرده و تغییرات مهمی نیز در مسیر فلسفه ایجاد کردند و به‌خصوص در برخی مطالب، علاوه‌بر بحث فلسفی، به صنعت به معنای فناوری نیز وارد شدند.

مشاور وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه گرگان ظرفیت و پتانسیل‌های بسیار بیشتر و بزرگتری نسبت به آنچه امروز دیده می‌شود، داشته و خواهد داشت، گفت: خوشبختانه این شهر نسبت به سال‌های گذشته، در حوزه علوم پزشکی رشد خوبی داشته و مطمئن هستم با همت والای همکاران فعال آن، در دیگر مسائلی که دانشگاه در آینده به آن ورود میکند، از جمله ورود طب ایرانی به حوزه سلامت نیز شاهد این رشد و موفقیت خواهیم بود.

وی با بیان اینکه یونانیها آگاهی بشر را به علم تبدیل کردند، افزود: حدود سه‌هزار سال پیش، علم طب به شکل امروزی وجود نداشت و «بقراط» عامل ایجاد آن بود، «رازی» علاوه‌بر منطقی که می‌شد در این علم به کار رود، برای نخستین‌بار با آغاز آزمایشات بالینی، آن را تجربی کرد و «ابن سینا» سبب ارتقای علم طب شد که حاصل کار او تا به امروز باقی مانده و بعد از او نیز هیچکس به اندازه جرجانی تاثیرگذاری در توسعه طب ایرانی نداشت.

مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت تاکید کرد: علم طب «حکمت‌بنیان» است و کسی که بر علوم مبتنی بر حکمت، از جمله فلسفه مسلط باشد، می‌توان گفت حدود نیمی از مسیر کسب مهارت در علم پزشکی را طی کرده است.

وی با بیان اینکه ابن سینا در دنیا با «شفا» شناخته می‌شود و نه «قانون» که تا به امروز هم کتابی به قدرت و قوت آن در دنیا نوشته نشده است، گفت: شفا بر مبنای علوم حکمت‌بنیان نوشته شده و امروزه تمام تحقیقاتی که با موضوع ابن سینا در دنیا انجام می‌شود، همه در خصوص کتاب شفای او است.

مشاور وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه کشور ما در حوزه پزشکی جایگاه ویژه‌ای داشته است که شکی در آن نیست و باید برای اعتلای دوباره آن تلاش کنیم، افزود: استان گلستان با موقعیت جغرافیایی بسیار بی‌نظیری که دارد، مینیاتوری از کشور ایران با آب و هواهای مختلف است و مطمئن هستم می‌توان این جایگاه را در این استان زرخیز و بسیار ارزشمند وعالم‌پرور با دانشگاه علوم پزشکی بسیار فعالی که دارد، احیا کرده و شهر مستعد گرگان می‌تواند در حوزه طب سنتی هم توفیقات ارزشمندی داشته باشد.

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197944
کلمات کلیدی