• 98/02/25 - 11:30
  • 34
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در دومین کارگروه بسیج ملی کنترل فشار خون:

جمعیت مبتلایان به فشار خون در سه دهه گذشته سه برابر شده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: فشارخون بالا مهمترین عامل مرگ و میر زودرس و ابتلا به بیماری های قلبی، کلیوی و سکته مغزی است و جمعیت مبتلایان به این بیماری در سه دهه گذشته سه برابر شده است. حدود 40 درصد افراد از بیماری خود اطلاع ندارند و از بین 60 درصد افراد مطلع به بیماری فقط 20 درصد تحت نظر پزشک دارو دریافت می کنند.

به گزارش وبدا، دکتر محمد مهران امینی فرد در دومین کارگروه بسیج ملی کنترل فشار خون با اعلام این مطلب، اظهار داشت: سال گذشته حدود 10 میلیون نفر در جهان و حدود 100هزار نفر در ایران به علت فشار خون جان خود را از دست داده اند و در صورت عدم اطلاع افراد، عدم غربالگری و عدم انجام معاینات مربوطه، پیش بینی می شود امسال رشد 10درصدی مرگ و میر بیماران فشار خون داشته باشیم.

وی از مصرف بیش ازحد قند، چربی، نمک و چاقی و تحرک بدنی ناکافی به عنوان مهمترین دلایل ابتلا به فشار خون یاد کرد و افزود: جمعیت هدف حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر حدود 400 هزار نفر است و پیش بینی می شود از این تعداد، حدود 100هزار نفر مبتلا به فشار خون باشند که با شناسایی این افراد می توان از بیش از 70 درصد حمله های قلبی و سکته های قلبی پیشگیری کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر یادآور شد: از همه شهروندان تقاضا می کنیم به منظور ارزیابی وضعیت سلامتی و فشار خون خود، از  18خرداد به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های سلامت و ایستگاه های ثابت و سیار فشار خون در سطح شهر مراجعه کنند./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,ویژه دانشگاه ها
  • کد خبر : 190406
کلمات کلیدی