• 98/08/11 - 10:38
  • 342
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
بمناسبت هفته پدافند غیر عامل؛

حفظ سرمایه انسانی کشور؛ اولویت نخست پدافند غیرعامل زیستی

دفاع غیرعامل به مجموعه‌ای از تمهیدات، اقدامات و طرح‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از ابزار، شرایط و حتی‌المقدور بدون نیاز به نیروی انسانی به صورت خوداتکاء صورت گیرد. چنین اقداماتی از یک سو توان دفاعی مجموعه را در زمان بحران افزایش داده و از سوی دیگر پیامدهای بحران را کاهش و امکان بازسازی مناطق آسیب دیده را با کمترین هزینه فراهم می‌کند.

دفاع غیرعامل به مجموعه‌ای از تمهیدات، اقدامات و طرح‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از ابزار، شرایط و حتی‌المقدور بدون نیاز به نیروی انسانی به صورت خوداتکاء صورت گیرد. چنین اقداماتی از یک سو توان دفاعی مجموعه را در زمان بحران افزایش داده و از سوی دیگر پیامدهای بحران را کاهش و امکان بازسازی مناطق آسیب دیده را با کمترین هزینه فراهم می‌کند.
 با توجه به اهمیت این بحث و با توجه به آن که این واژه کلید و اهمیت آن برای بسیاری از عموم مردم شناخته شده نیست، اطلاع‌رسانی در این مورد نیاز است.
با توجه به بحران‌خیز بودن کشور چه به صورت طبیعی و چه غیرطبیعی باید از هر جهت آماده مقابله با مشکلات و بحران‌ها و کاهش آسیب‌های ناشی از آنها باشیم.
یکی از راه‌ها در این خصوص آموزش مردم و استفاده از تجارب کشورهای دیگر در مواجهه با بحران‌هاست، چرا که رعایت پدافند غیرعامل در همه حوزه‌ها یک ضرورت است.
در همین راستا سطوح تهدیدات سایبری مورد توجه نظام پدافند سایبری کشور که شامل تهدیدات فراملی، ملی، منطقه‌ا‌ی، مناطق ویژه، سرمایه‌ای و دستگاهی است از مهم‌ترین ماموریت قرارگاه پدافند سایبری کشور محسوب می‌شود.
براساس تجارب و شواهد در طول تاریخ بشری و قرون حاضر مساله پدافند غیرعامل بیش از پیش آشکار می‌شود. ایران اسلامی نیز به دلیل اهمیت از ابعاد مختلف در طول تاریخ به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بارها مورد تهدید و حمله دشمنان خود قرار گرفته است که در این میان بحث پدافند غیرعامل مورد توجه مسوولان کشور در زمینه‌های مختلف بوده و هست.
 موضوع پدافند غیر عامل نیازمند اطلاع‌رسانی است
 از آنجا که رسانه‌های مکتوب، شنیداری و دیداری وظیفه‌ی اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی را بر عهده دارند و خبرنگاران هستند که موفقیت یک خبرگزاری یا یک روزنامه را رقم می‌زنند، طبیعتا موضوع پدافند غیرعامل هم مانند هزاران موضوع دیگر نیازمند اطلاع‌رسانی است که خبرنگاران می‌توانند جنبه‌های مختلف موضوع را در گفت‌وگو با اهل فن مورد بررسی قرار دهند.
 همان گونه که آسیب‌پذیری کمتر و مدیریت صحنه در مواقع بحرانی به عنوان رسالت پدافند غیرعامل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، مطمئنا تعریف خبرنگارانی با عنوان پدافند غیرعامل و سرویس و یا زیرسرویسی از خبرگزاری‌ها و ستونی از جراید به این مهم ضرورت دارد که امیدواریم اصحاب رسانه از این طریق به یاری متولیان پدافند غیرعامل بشتابند.
 اولویت نخست پدافند غیرعامل زیستی حفظ جان انسان‌هاست
هرگونه آلودگی از نوع ویروسی یا میکروبی که به وسیله آذوقه یا هر نوع نیازمندی‌های طبیعی توسط دشمنان به کشور وارد شود، تهدید زیستی به شمار می‌رود و مجموعه اقداماتی که در جهت کاهش آسیب‌پذیری جامعه و حفظ سرمایه انسانی انجام می‌شود، پدافند غیرعامل است.
 هدف از اعمال تهدیدات زیستی، مورد حمله قرار دادن نیروی انسانی یک کشور است.
 دشمن از این طریق جمعیت را دچار مشکل می‌کند و به موجب آن هزینه‌های کشور مورد حمله را افزایش می‌دهد. بنابراین وظیفه قرارگاه پدافند غیرعامل زیستی، رصد و پایش این نوع تهدیدات و کنترل این تهدیدات از سرمنشأ است.
 قرارگاه پدافند غیرعامل زیستی، پیش از ورود تهدیدی از مرزهای کشور، اوضاع را به خوبی رصد و کنترل و در صورت وجود آلودگی، تهدید را در همان مرحله متوقف می‌کند.
وقتی صحبت از تهدیدات زیستی می‌شود، منظور تهدیدات طبیعی از جمله زلزله و سیل نیست بلکه منظور تهدیدات انسان‌ساز است که توسط دشمن، عوامل دست نشانده دشمن در داخل و عوامل انسانی به طور ناخواسته پیش ‌می‌آید، چون اولویت نخست پدافند غیرعامل زیستی حفظ جان انسان‌ها و به عبارتی حفظ سرمایه انسانی کشور است، لذا حتی اگر عوامل زیستی ناخواسته ایجاد شود و جان انسان را تهدید کند، از نظر پدافند غیرعامل نوعی تهدید تلقی می‌شود.
امید که تمامی مسوولین متعهد و دلسوز در جای جای میهن عزیزمان همچون همیشه هوشیارانه با داشتن برنامه های علنی و اجرایی مرتبط در برابر تهدیدات دشمن قاطعانه ایستادگی کنند.

                                                                                                                                           دکتر محمد اسماعیل مطلق
                                                                                                             مشاور معاونت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 196566
کلمات کلیدی