• 98/02/03 - 11:59
  • 2
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت 2019:

در مجمع جهانی سلامت نهادهای آکادمیک، سیاستگذاران، صنایع و مردم مشارکت دارند


رییس نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت 2019 گفت: مجمع جهانی سلامت از سال 2009 در دنیا تشکیل شد و زیرساخت آن نیز گروه پیمان M8 با محوریت یکی از دانشگاه های برلین است.

به گزارش وبدا، دکتر علی جعفریان در نشست خبری نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت 1398 که در ستاد دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در مجمع جهانی سلامت در حوزه سیاستگذاری از نهادهای آکادمیک استفاده می شود و در سال 2016 دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان بیست و چهارمین عضو به گروه پیمان M8 پیوست و امروز این پیمان، 25 عضو از کشورهای جهان دارد.

وی تصریح کرد: نشست مجمع جهانی سلامت، اکتبر هر سال در برلین برگزار می شود و نقش آن، اتاق فکر بزرگ در ابعاد جهانی با مشارکت نهادهای آکادمیک، سیاستگذاران، صنایع و مردم است و هدف آن این است که با مشارکت افراد تاثیرگذار در مورد مسائل سلامت جهانی بحث و بررسی کرده و دستورات لازم برای تصمیم گیری مجامع بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت را تهیه کند.

رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: تاکنون در 10 نشست قبلی مجمع جهانی سلامت در برلین بیشتر از 100 وزیر و بیش از 200 نفر از مدیران ارشد صنایع مرتبط با سلامت حضور داشته اند. این مجمع جهانی در حوزه سلامت به نشست داووس در حوزه اقتصاد شبیه است.

دکتر جعفریان افزود: در دهمین نشست مجمع جهانی سلامت در سال گذشته، آنکلا مرکل صدراعظم آلمان،  نخست وزیر نروژ، رییس سازمان جهانی بهداشت و بیل گیتس حضور داشتند اما این مجمع از سال 2013 به این نتیجه رسید که باید نشست های منطقه ای طراحی کند که اولین نشست منطقه ای این مجمع در سنگاپور برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 2016 به عضویت مجمع جهانی سلامت درآمد و در سال 2017 پیشنهاد میزبانی نشست منطقه ای را به این مجمع مطرح کرد و خوشبختانه تصویب شد که هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در سال 2019 در جزیره کیش برگزار شود و دلیل انتخاب جزیره کیش نیز مسائل مربوط به ویزا بود که مورد توجه بسیاری از شرکت کنندگان قرار گرفت.

رییس نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت 2019 با اشاره به تشکیل دبیرخانه این نشست از مهرماه سال 96 در دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: در طول یک سال و نیم گذشته زمان زیادی صرف شده و برنامه ریزی دقیق برای برگزاری بهتر این نشست انجام شده است. همچنین موسسه ملی تحقیقات سلامت مسئولیت اجرای این نشست را بر عهده دارد و بنده نیز مسئول دبیرخانه برگزاری نشست و نماینده تام الاختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در این نشست منطقه ای هستم.

دکتر جعفریان تصریح کرد: ایران اولین کشور منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و کشورهای عضو مدیترانه شرقی است که عضو مجمع جهانی سلامت شده و برای اولین بار نیز این نشست در منطقه برگزار می شود و در درازمدت نقش مجمع جهانی سلامت در دستورسازی برای سلامت جهان، نیز برجسته تر می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ایران در منطقه ای از دنیا قرار دارد که چالش های زیادی دارد و از هر نظر، شرایط ویژه ای داریم اما از فرصت  برگزاری نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در ایران استفاده می کنیم که اولا تجربیات موفق دنیا و دانشمندان و افراد برجسته را به همکاران مان در کشور منتقل کنیم و دوما عملکرد و دستاوردهای کشور را به جهانیان عرضه کنیم.

رییس نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت 2019 افزود: در نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در کیش فرصت داریم که بگوییم در 4 دهه گذشته چه اقداماتی در حوزه سلامت کشور انجام دادیم و فرصت نقد عملکرد ما نیز فراهم است و در این محیط، اما و اگرها و سوالات مطرح و پاسخ ها ارائه می شود./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 189329
کلمات کلیدی