• 98/11/27 - 13:58
  • 107
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
با پیام وزیر بهداشت؛

سمپوزیوم علمی مراقبت های حمایتی تسکینی کودکان و نوزادان آغاز به کار کرد

با پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ سمپوزیوم علمی یک روزه مراقبت های حمایتی تسکینی کودکان و نوزادان در مرکز طبی کودکان افتتاح شد.

به گزارش وبدا، همزمان با روز جهانی سرطان کودکان؛ سمپوزیوم علمی یک روزه "مراقبت های حمایتی تسکینی کودکان و نوزادان" به همت گروه آموزشی بیماریهای کودکان، مرکز طبی کودکان با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و انجمن های علمی و نهادهای مرتبط روز گذشته (شنبه) در سالن امید این بیمارستان برگزار شد.

پیام دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که توسط دکتر عشقی رییس سازمان انتقال خون ایران قرائت شد به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد

گرچه جهان هنوز گرفتار بيماري هاي واگيردار از جمله سل، مالاريا، بيماري هاي روده اي، سالك، ايدز، انفولانزا و ابتلا به ويروس هاي نوپديد می باشد، مع الوصف رشد  فزاينده بيماري هاي غيرواگيردار من جمله سرطان ها هزينه هاي سنگين به مردم جهان و نظام سلامت كشور ها تحميل مي كند. آمار روز افزون ابتلا به سرطان هاي مختلف در كشورهاي در حال رشد و توسعه يافته همزمان با افزايش طول عمر در اين ممالك عليرغم تلاش هاي شبانه روزي دانشمندان در يافتن راه هايي براي پشگيري، تشخيص زودرس و درمان اين بيماری گواهي انكارناپذير بر اين گرفتاري بين المللي است.
در اين ميان رنج طاقت فرساي كودكان به عنوان قربانيان بي تقصير سرطان و عذاب دردناك خانواده هايشان، دلسوزان عرصه سلامت جهان، اعم از پزشكان، پرستاران، دانشمندان، محققان، مديران، خيرانديشان و سازمان هاي مردم نهاد را بر آن داشت تا در راستاي حمايت و التيام اين رنج جانسوز گامي برداشته،  روزي را به نام روز سرطان كودكان بنامند.
با تقديم صميمانه ترين درودهايم به هموطنان عزيز، دانشمندان، دانش پژوهان و سازمان های مردم نهاد که با این پیام همراهی نموده، سمپوزیوم یک روزه ای در راستای حمایت و تسکین آلام کودکان سرطانی کشور برداشته اند از خداوند بزرگ توفیق و سربلندی همگان را در این رویکرد خداپسندانه آرزومندم.
بی تردید اینجانب نیز به عنوان همکاری کوچک همه توانم را به کار می گیرم تا به یاری خداوند تصمیمات خیر اندیشانه شرکت کنندگان در این نشست مهم را به عنوان راهکاری برای حمایت و تسکین کودکان عزیز مبتلای کشور برگزینم. پایدار و تندرست باشید.

بنابر این گزارش در ابتدای این مراسم  دکتر سیدرضا رییس کرمی مدیر گروه آموزشی بیماری های کودکان، به اهمیت مراقبت های حمایتی تسکینی کودکان در ارائه خدمات سلامت اشاره کرد.

  در ادامه دکتر مریم رسولی، مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات پرستاری معاونت مراقبت پرستاری نیز ضمن ارائه آمار جهانی در خصوص نیاز به مراقبت تسکینی در کودکان گفت: "سالانه 21 میلیون کودک در جهان به مراقبت تسکینی نیاز پیدا می کنند که 2/1 میلیون نفر از آن ها، نیازمند خدمات انتهای زندگی هستند".

وی افزود: 65 درصد کشورهای آسیایی فاقد نظام مراقبت تسکینی کودکان بوده و صرفا دو درصد آن ها خدمات را به طور کامل ارائه می کنند. این در حالی است که دسترسی به خدمات پایه مراقبت تسکینی، یعنی خدمات جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی برای کودک و خانواده به منظور ارتقای کیفیت زندگی آن ها، به عنوان یکی از حقوق آن ها شناخته شده و از مصادیق پوشش همگانی سلامت می باشد.

دکتر رسولی در ادامه اظهار داشت: ارائه مراقبت های تسکینی، یک خدمت میان رشته ای بوده و مستلزم حضور متخصصین مختلف در تیم است. اگرچه در این میان، نقش پرستاران به عنوان هماهنگ کننده مراقبت ها در تیم، نقشی محوری تلقی شده و در کشورهای پیشرو در حوزه مراقبت تسکینی، این افراد مسئولیت ارتقای خدمات را بر عهده دارند.

در این سمپوزیوم، موانع استقرار نظام مراقبت تسکینی کودکان از ابعاد مختلف مورد ارزیابی قرار گرفت که ارتقای سطح دانش و اصلاح نگرش ارائه دهندگان مراقبت، آگاه سازی جامعه از وجود این گونه خدمات، استفاده بهینه از ظرفیت خیریه ها و سمن ها، بکارگیری داوطلبین، پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل، برگزاری دوره های آموزش مداوم، لحاظ کردن مفاهیم مرتبط در کوریکولوم های رشته های درگیر در ارایه این نوع مراقبت و تهیه و تدوین راهنماهای بالینی از جمله راهکارهای غلبه بر این موانع ذکر شد.

همچنین با توجه به تعدد و تنوع مباحث ویژه در مراقبت تسکینی کودکان و نوزادان، دیدگاه های تخصصی صاحب نظران در حوزه مراقبت تسکینی، پرستاری، پزشکی، روانپزشکی، اخلاق زیستی و طب اطفال در قالب سه پنل جداگانه ارائه شد.

گفتنی است، در پایان سمپوزیوم، بیانیه ای صادر شد که بر اساس آن، با توجه به اهمیت سنین کودکی و بار بیماری های صعب العلاج و لاعلاج و مزمن بر کودک و خانواده های آنها به اهمیت حمایت و سطح مدیریت و نظارت و ارائه خدمات، سطح آموزش و پژوهشی و سایر موارد اشاره شد. این بیانیه از طرف اعضای حاضر امضا و مقرر شد به دفتر مقام وزارت برای پیگیری های بعدی ارائه شود.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 199678
کلمات کلیدی