• 98/02/04 - 11:41
  • 1
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
با حضور رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی برگزار شد؛

سومین نشست کارگروه تهدیدکننده‌های محیطی سلامت (بلایا و حوادث غیرمترقبه) در سال ۱۳۹۸


سومین نشست کارگروه تهدیدکننده‌های محیطی سلامت (بلایا و حوادث غیرمترقبه) در سال ۱۳۹۸ با حضور دکتر علی‌اصغر فرشاد، رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، با موضوع بررسی اقدامات انجام‌شده در استان‌های درگیر سیل با موضوع بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات و بیماری‌های منتقله از حشرات، برگزار شد.
 
به گزارش وبدا، این جلسه با موضوعات محوری مربوط به تلفات دام و طیور، تبعات سلامت ناشی از آن، با حضور نمایندگان سازمان دامپزشکی، سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان پدافند غیر عامل، سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان صدا و سیما، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، وزارت جهادکشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، سازمان غذا و دارو، دفتر بهبود تغذیه جامعه و پدافند غیرعامل سلامت برگزار شد.
 
براساس این گزارش، رییس سازمان دامپزشکی کشور گزارشی از اقداماتی مانند جمع‌آوری لاشه و ضایعات دام و طیور تلف‌شده، دفن بهداشتی و گندزدایی و سم‌پاشی مناطق، واکسیناسیون دام‌ها، جابه‌جایی و انتقال دام‌ها از مناطق سیل‌زده به مناطق ایمن‌تر، بهره‌مندی از توان نیروهای علمی و اساتید دانشگاه‌ها در راهبری چالش‌های موجود و توفیق حضور داوطلبین از بخش خصوصی، دانشجویی و نظام دامپزشکی در پیشبرد اهداف راهبردی اکیپ‌های واکنش سریع از استان‌های معین و خارج از استان‌های درگیر با مشکل سیل را مطرح کرد.
 
همچنین رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر نیز گزارشی در زمینه مشکلات بیماری‌های منتقله از حیوان به انسان و منتقله از حشرات را در شرایط عادی برای سه استان سیل‌زده ارائه کرد.

وی در این گزارش ضمن اعلام هماهنگی و همکاری خوب با سازمان دامپزشکی و جلسات مشترک و تدوین دستور کار مشترک برای کنترل وضعیت موجود و مهار اپیدمی‌های محلی محتمل، بر همکاری بیشتر وزارت کشور و سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها بعد از تامین آب آشامیدنی با اولویت قرار دادن حل مشکلات بیماری‌ها و اپیدمی محتمل برخی از بیماری‌های منتقله در منطقه و امحای اجساد حیوانات و ضایعات و پسماندهای در منطقه و باقیمانده ناشی از تخریب ساختمان‌ها تاکید شد.
 
در ادامه این جلسه، رییس گروه عمران روستایی سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها، اعزام اکیپ‌های عملیاتی با ماشین‌آلات سنگین و سبک درخصوص آواربرداری، حفر کانال، جمع‌آوری پسماندها و ضایعات و عملیات سم‌پاشی مناطق و راه‌اندازی کمپین مدد (مشارکت داوطلبانه دهیاری‌ها) و هدیه (هر دهیاری یک هدیه) را به عنوان اقدامات این سازمان بیان کرد.

بنابر این گزارش، بازنگری دستور کار سازمان‌ها و دستگاه‌ها در ستاد مدیریت بحران در سطح ملی و ابلاغ به استان‌ها درخصوص اقدام به‌هنگام و ورود به منطقه و تداوم ارائه خدمات نیز یکی از مطالبات دستگاه‌ها و نمایندگان حاضر در جلسه بود.

همچنین در این جلسه مقرر شد پروتکل اقدامات و طرح موضوع و نیاز به همکاری‌های بین‌بخشی در هم‌افزایی اقدامات از نمایندگان دستگاه های اجرایی دریافت شود و به دبیرخانه سایر استان‌ها برای تشکیل کارگروه استانی و مداخلات لازم برای ارتقای وضعیت موجود با رویکرد سلامت و مشارکت تمام ارکان استانی ذیل نظر استاندار و با هماهنگی EOC استانی تهیه و تدوین شود.
 
در پایان این‌ نشست نیز، مصوب شد نشست آتی کارگروه با محوریت بررسیوضعیت آزمایشگاه‌ها، کمک و امدادهای دریافتی از سازمان‌های بین‌المللی، توزیع و پوشش در مناطق هدف برگزار شود.

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 189403
کلمات کلیدی