• 98/12/08 - 19:47
  • 111
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد:

ضرورت استمرار اهدای خون در روزهای پایانی سال

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه در روزهای پایانی سال میزان مراجعه مردم به مراکز اهدای خون کمتر از گذشته است، گفت: درحال حاضر، با تقویت شبکه خونرسانی کشور میزان ذخایر خون و پلاسمای اکثر استان ها قابل قبول است و امیدواریم با سطح آمادگی کافی به استقبال تعطیلات نوروزی برویم.

به گزارش وبدا، دکتر بشیر حاجی بیگی، درخصوص وضعیت ذخایر خون و فرآورده های خونی کشور، اظهار کرد: در مراکز اهدای خون سراسر کشور تمامی نکات بهداشتی و دستورالعمل های علمی رعایت شده و اهدای خون همچون گذشته تحت شرایط کاملا استریل انجام می شود.

تمامی تجهیزات انتقال خون استریل است

وی ادامه داد: تمامی تجهیزات انتقال خون استریل است و در هرفرآیند اهدای خون نیز از ملزومات یکبار مصرف مصرف استریل و استاندارد استفاده می شود.

حاجی بیگی جمعیت اهداکنندگان مستمر خون را سفیران خودمراقبتی نظام سلامت برشمرد و گفت: اهداکنندگان مستمر خون در سراسر کشور با اصول اولیه خود مراقبتی آشنا هستند و با رعایت این اصول و دیگر مسائل بهداشتی در هر شرایطی به حفظ سلامت خود و دیگران کمک می کنند.

وی از افرادی که دارای علائم بیماری سرماخوردگی مانند عطسه یا سرفه و یا تب هستند خواست تا حداقل یک ماه پس از بهبودی به مراکز انتقال خون مراجعه نکنند.

وی با تاکید بر اینکه انتقال خون هیچگاه کمیت را فدای کیفیت خون و فرآورده های آن نخواهد کرد ، اظهار کرد: طبق روال گذشته معاینه و مشاوره پزشکی در مراکز اهدای خون در حال انجام است.

وی یادآور شد: در صورتی که شهروندانی با علائم بیماری سرماخوردگی  به مراکز اهدای خون مراجعه کنند، توسط پزشک بخش اهداکنندگان از اهدای خون معاف می شوند.

دکتر بشیر حاجی بیگی همچنین بر اهمیت تامین خون مراکز درمانی تهران تایید کرد و گفت: کلانشهر تهران دارای 160 بیمارستان و این استان پرمصرف ترین استان کشور از نظر خون و فرآورده های آن است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خاطر نشان کرد: در حال حاضر از نظر تامین خون و فرآورده های اورژانسی در بیمارستان های تهران هیچ مشکلی نداریم.

وی در عین حال یادآور شد: اهداکنندگان جوان و مستمر خون می توانند در تهران حتی در روزهای تعطیل به مرکز انتقال خون که آدرس آنها در وب سایت های سازمان انتقال خون و اداره کل انتقال خون استان تهران موجود است، مراجعه کنند و بیماران نیازمند به خون را یاری بخشند.

حاجی بیگی افزود: نیاز به خون و فرآورده های آن روزانه و همیشگی است و سازمان انتقال خون نیازمند حضور روزانه اهداکنندگان خون است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در پایان خاطر نشان کرد: 25 درصد خون اهدایی در کشور در تهران مصرف می شود و این در حالی است که تنها 16 درصد خون های اهدایی در تهران اهدا می شود.

گفتنی است، آمار اهدای خون در روزهای اخیر کاهش یافته است و سازمان انتقال خون از اهداکنندگان خون به ویژه اهداکنندگان مستمر خون خواسته است تا به مراکز اهدای خون مراجعه کنند

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 199995
کلمات کلیدی