• 98/07/24 - 09:33
  • 22
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد:

طراحی نقشه اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تا چند ماه آینده

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه تربیت نیروی انسانی و جذب اعضای هیات علمی بر اساس نیازهای بومی و نقشه توسعه علمی دانشگاه ها یکی از اهداف مهم در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی است از طراحی نقشه جامع اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با همکاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: مجوز جذب حدود ۲ هزار عضو هیات علمی اخذ شده و فرایند جذب این افراد به زودی آغاز خواهد شد.

به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی،  معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به جایگاه اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی در ارتقای آموزش عالی سلامت، گفت: ارتقا و توانمندسازی بدنه هیات علمی نظام سلامت یکی از اهداف مهم در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی است.

دکتر لاریجانی با اشاره به بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، اظهار داشت: جلب مشارکت اعضای هیات علمی دانشگاهها در اجرای این بسته ها یکی از ارکان اصلی است که برای ایجاد تحول در آموزش عالی سلامت باید مدنظر قرار گیرد و تنها با مشارکت همکاران محترم هیات علمی است که می توان امید داشت این برنامه ها در بدنه دانشگاهها نهادینه شود.

وی خاطرنشان کرد که تربیت نیروی انسانی حوزه علوم پزشکی باید براساس نیازهای واقعی جامعه صورت گیرد و حتی لازم است ترتیبی اتخاذ شود تا نیروی انسانی هر منطقه از کشور متناسب با نیاز بومی همان منطقه تربیت شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: بر همین اساس سند برآورد نیروی انسانی مورد نیاز کشور در حوزه علوم پزشکی تدوین شده و این سند برای تمامی کلان مناطق آمایشی نیز در دست تدوین است.

وی به احصای ماموریت های ویژه حوزه آموزش علوم پزشکی از اسناد بالادستی کشور اشاره و عنوان کرد: غالب این ماموریت ها مرتبط با توسعه علمی کشور در علوم بین رشته‌ای و حوزه های بومی مورد نیاز، برای تامین نیازهای جامعه و همچنین حرکت به سمت مرجعیت علمی است. این ماموریت ها باتوجه به ظرفیت ها و نیازهای مناطق آمایشی و دانشگاه های علوم پزشکی به آن ها سپرده شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه بدنه هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی لازم است برای پاسخگویی به این نیازها هم به لحاظ کمی و هم کیفی تقویت شود گفت: طبق برآوردها ضروری است تا در سال های آتی، متناسب با شرایط کشور حدود ۱۰ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور جذب شوند، که امیدواریم با حمایت نهادهای بالادستی این هدف محقق گردد.

وی عنوان کرد: در سال جاری مجوز جذب حدود ۲ هزار عضو هیات علمی اخذ شده که به زودی فرایند جذب در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز می شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: همانطور که ذکر شد اعضای هیات علمی می بایست در دانشگاه های علوم پزشکی متناسب با ظرفیت جذب دانشجو، نیازهای بومی  و مأموریت های ویژه دانشگاه جذب شوند.

وی افزود: بر همین اساس چارچوب نقشه جامع اعضای هیات علمی حوزه علوم پزشکی تدوین و به دانشگاه ها ابلاغ شده است.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس شاخص های ذکر شده در این چارچوب و برآورد وضعیت دانشگاه در این شاخص ها با هماهنگی مرکز امور هیات علمی و تیمی که به منظور تدوین نقشه اعضای هیات علمی دانشگاه ها در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت تشکیل شده این نقشه را تدوین می کنند.302/223

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196141
کلمات کلیدی