• 98/08/15 - 11:23
  • 36
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون پرستاری وزارت بهداشت:

طرح پوشش بیمه مراقبت در منزل، محدود به پنج بیماری نخواهد ماندمعاون پرستاری وزارت بهداشت  گفت: اگرچه "طرح پوشش بیمه ای مراقبت در منزل" درباره پنج بیماری آغاز شده اما مطمئناً محدود به پنج بیماری نخواهد ماند.

به  گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی در گفت و گو با برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع پوشش بیمه ای مراقبت در منزل برای پنج بیماری، گفت: "طرح پوشش بیمه ای مراقبت در منزل" در نظام سلامت و در جهت تأمین آسایش و رفاه مردم و ارائه خدمات مراقبتی، درمانی در منزل بیماران طراحی شده است.

وی افزود: طبق مطالعات، اجرای این طرح می تواند مدت زمان بستری، هزینه درمان و عوارض ناشی از بستری شدن در بیمارستان ها مانند عفونت های بیمارستانی را  تا حد زیادی کاهش دهد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگرچه این طرح با پوشش بیمه ای پنج بیماری آغاز شده اما مطمئناً محدود به پنج بیماری نخواهد ماند و بیماری های دیگر را نیز شامل خواهد شد.

وی با اشاره به وجود یکهزار مرکز فعال مراقبت در منزل در کشور بیان کرد: پنج کارگروه متشکل از 40 نفر از صاحب نظران در معاونت های درمان، بهداشت، توسعه، حقوقی و نمایندگان بیمه و انجمن های علمی و صنفی مراقبت در منزل و انجمن های علمی پزشکی و پرستاری  و مدیران پرستاری تشکیل شد تا استاندارهای خدماتی مراقبتی در منزل را تعریف و تعیین نمایند و به دنبال این جلسه مشترک پنج کارگروه تخصصی در حیطه بیماریهای سکته مغزی، سرطان، بیماران بستری در آی.سی.یو که نیاز به مراقبت دارند، بیماران مزمن نارسایی قلبی و زردی نوزادان تشکیل و استاندارهای مراقبتی در حال تدوین است که به زودی به شورایعالی بیمه اعلام خواهد شد. 

دکتر حنانه حاجی محمودی مدیرکل  خدمات تخصصی سازمان بیمه نیز
در ادامه برنامه  "صبح و گفتگو"، بیان کرد: طرح پوشش بیمه ای پنج بیماری از بهمن ماه سال گذشته با تصمیم هیات مدیره سازمان و دستور وزیر بهداشت آغاز شد.

وی افزود: این طرح درخصوص بیماری های مزمن، هزینه بر و نیازمند به بستری طولانی مدت در بیمارستان شامل بیماران بستری در ICU، مشکلات قلبی، سکته های مغزی، سرطان و زردی نوزادان است از این رو بسته های خدماتی را تعریف و این طرح را درخصوص دو بیماری در پنج استان اجرایی کردیم.

مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بیمارستان ها باید در این راستا مشارکت کنند تا بیماران از سر زدن پزشکان به آنها مطمئن شوند.

حاجی محمودی در خاتمه ابراز داشت: کاهش هزینه ها از طریق نظام پرستاری ثابت شده است اما استانداردها نیز باید تعریف شوند تا مجددا باعث تحمیل هزینه های اضافی نشود.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196712
کلمات کلیدی