• 98/08/06 - 09:59
  • 36
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد؛

مسمومیت های دارویی، شایع ترین علت ایجاد مسمومیت در کشور

دکتر جهانپور با بیان این که شایع ترین علت ایجاد مسمومیت در کشور، مسمومیت های دارویی است که می تواند تعمدی یا تصادفی ایجاد شود، گفت: هنگامی که یک دارو بیش از مقادیر درمانی و یا در فواصل زمانی نامناسب مصرف شود و یا نوع دارو به اشتباه و نابجا مصرف شود، می تواند منجر به بروز مسمومیت شود.

 دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفت و گو با وبدا ضمن بیان این مطلب افزود: کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به افسردگی یا افرادی که تعادل رفتاری ندارند، بیش از دیگران در معرض خطر بروز مسمومیت، بویژه مسمومیت های دارویی هستند.

وی گفت: شایعترین علت مرگ و میر ناشی از مسمومیت نیز ناشی از مواد اعتیادآور مخدر و محرک از جمله ترامادول و متادون است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با بیان این که هفته پیشگیری از مسمومیت ها از اول تا هفتم آبان هر سال برگزار می شود، گفت: در این هفته به روال هرساله در سراسر کشور، تمرکز بر اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش پیشگیری از مسمومیت در کودکان، مسمومیت ناشی از داروها، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، سوء مصرف مواد و داروهای روانگردان، گازها و بویژه منوکسید کربن و قارچهای سمی خواهد بود.

وی افزود: محوریت اقدامات نظام سلامت در این رابطه، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش عمومی نحوه پیشگیری از مسمومیت ها از جمله ایمن سازی منازل، محلهای کار، مدارس و مهدهای کودک و آموزش و نحوه استفاده صحیح از فرآورده های دارویی و شیمیایی است.

وی افزود: متاسفانه شایعترین علت مسمومیت گزارش شده کماکان مسمومیت دارویی است.

دکتر جهانپور با بیان این که یکی از شایعترین علل مرگ و میر در تمام دنیا نیز مسمومیت هاست، گفت: تحقیق و بررسی علل مرگ و میر ناشی از مسمومیت ها در اتخاذ تصمیمات و بهبود استانداردهای لازم برای پیشگیری از حوادث ناگوار، نقش مهمی را ایفا می کند.

وی افزود: مسمومیت یک مشکل بهداشت جهانی قابل توجه است. براساس داده های WHO ، در سال 2012 حدود 193.460 نفر در سراسر جهان تنها بر اثر مسمومیت غیر عمد درگذشتند. از این مرگ و میرها ، 84 درصد در کشورهای کم درآمد و متوسط رخ داده است. در همان سال، مسمومیت های غیر عمدی باعث از بین رفتن بیش از 10.7 میلیون سال زندگی سالم شد.

به گفته دکتر جهانپور هر ساله تقریباً یک میلیون نفر در نتیجه خودکشی در جهان جان خود را از دست می دهند و به عنوان مثال ، تخمین زده می شود که صرفا مصرف عمدی سموم دفع آفات باعث سالانه 370،000 کشته در دنیا شود و  با محدود کردن در دسترس بودن و دسترسی به سموم دفع آفات و داروهای پرخطر و موادشیمیایی بسیار سمی، می توان تعداد این مرگ و میرها را کاهش داد.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196435
کلمات کلیدی