• 98/09/17 - 09:30
  • 54
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
معاون آموزشی وزارت بهداشت در دیدار با قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان عنوان کرد؛

موفقیت ایران در اخذ تاییدیه ۱۰ ساله اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی از فدراسیون جهانی آموزش پزشکی عمومی

 دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با دکتر الله بخش ملک قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.

 به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی در این نشست که با حضور دکتر محمد آسائی، مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی، دکتر محسن اسدی لاری، مدیر کل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت و جمعی از مدیران حوزه آموزش وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به پیشینه علوم پزشکی در کشور، ادغام آموزش علوم پزشکی در نظام ارائه خدمات را یکی از خصیصه های مهم نظام سلامت ایران برشمرد و افزود: دانشگاههای علوم پزشکی ایران، خدمات آموزش، پژوهش، بهداشتی و درمانی را به صورت یکپارچه به جامعه تحت پوشش خود ارائه می دهند.

 دکتر لاریجانی گفت: تبدیل پزشکی ایران از سنتی به نوین از حدود سال ۱۲۳۰ هجری با تاسیس دارالفنون آغاز شد و با تاسیس دانشگاه تهران آموزش عالی به طور رسمی آغاز و در سال ۱۳۶۴ آموزش علوم پزشکی با ارائه خدمات ادغام و اقدامات توسعه ای زیادی در زمینه آموزش پزشکی صورت گرفت.

 وی با بیان اینکه ادغام آموزش و ارائه خدمات یکی از الزامات پاسخگویی آموزش در استانداردهای بین المللی است، اظهار کرد: در هر استان ایران حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که مسئولیت آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را در استان بر عهده دارد.

 معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ادغام باعث ارتقای کیفیت ارائه خدمات و برنامه ریزی برای خدمات مبتنی بر نیاز جامعه شده است، گفت: نیروهای انسانی، به خصوص اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور همزمان امور مربوط به آموزش، پژوهش و ارائه خدمات را پیگیری می کنند که این امر باعث ارتقای نیروی انسانی نظام سلامت شده است.

 وی از گسترش آموزش عالی در سطح جهان سخن گفت و افزود: تعداد دانشجویان در جهان در دهه اول قرن ۲۱ بیش از مجموع ۱۰ قرن گذشته بوده است.

 دکتر لاریجانی با اشاره به توسعه آموزش علوم پزشکی در ایران، بیان کرد: از سال ۶۵ تاکنون تعداد دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی از ۱۵ به ۶۷ رسیده و در حال حاضر ۵۱ دانشکده پزشکی و ۹۷ دانشکده پرستاری در کشور داریم و در سایر رشته ها نیز به همین ترتیب رشد داشته ایم‌.

 معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه توسعه چشمگیری در تحصیلات تکمیلی و آموزش های تخصصی و فوق تخصصی داشته ایم، تصریح کرد: علاوه بر توسعه آموزش در تمامی مقاطع، در آموزش های مداوم جامعه پزشکی به منظور ارتقای توانمندی نیروی انسانی حوزه سلامت نیز تلاش های زیادی صورت می گیرد.

 وی به توسعه های آموزش علوم پزشکی در طی چند سال گذشته در قالب برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاههای علوم پزشکی افزایش چشمگیری داشته است.

 دکتر لاریجانی توسعه آموزش مجازی را یکی از دستاوردهای این برنامه خواند و اظهار کرد: همه دانشجویان در دانشگاههای کشور می توانند به دروس سایر دانشگاهها دسترسی داشته باشند.

 وی اجرای برنامه پودمانی پزشکی خانواده برای آموزش ۱۵ هزار پزشک عمومی شاغل در نظام سلامت را از جمله دوره های مهم مجازی برشمرد و گفت: این پزشکان در حین خدمت آموزش می بینند و نیازی نیست برای طی دوره از محیط کار خود منفک شوند.

 معاون آموزشی وزارت بهداشت به ارتقای آزمون های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: حدود ۷۳ درصد این آزمون ها به صورت الکترونیک برگزار می شود.

 وی آمایش سرزمین را از دیگر برنامه های مهم حوزه آموزش برشمرد و گفت: کشور به ۱۰ منطفه تقسیم شده و دانشگاههای مستقر در هر منطقه با یکدیگر همکاری می کنند، که این خود هم افزایی خوبی را فراهم می کند.

 دکتر لاریجانی با اشاره به فعالیت های بین المللی در آموزش علوم پزشکی عنوان کرد: علاوه براینکه تمام دانشگاهها و دانشکده های علوم و همچنین بیمارستان های آموزشی کشور اعتباربخشی شده اند، موفق شدیم تاییدیه ۱۰ ساله اعتباربخشی دوره پزشکی عمومی را از فدراسیون جهانی آموزش پزشکی عمومی اخذ کنیم.

 در این نشست، دکتر محسن اسدی لاری، مدیر کل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت به بیان کلیات اهداف سفر هیات پاکستانی به ایران و توضیحاتی در خصوص آموزش پزشکی خانواده در کشور پرداخت.

 اهمیت برنامه پزشکی خانواده و لزوم اجرای آن در تمام کشورها

 

در ادامه، دکتر محمد آسائی، مشاور وزیربهداشت در امور بهداشتی با اشاره به اهمیت برنامه پزشکی خانواده و لزوم اجرای آن در تمام کشورها، تاکید کرد: لازم است دقت شود که ما تیم پزشکی خانواده لازم داریم و کشور پاکستان بهتر است به تربیت نیروی پرستاری برای کار در تیم پزشکی خانواده اهمیت دهد.

علاقه مندی پاکستان برای انتقال تجارب موفق ایران درخصوص نظام ارجاع و ادغام خدمات سلامت در آموزش و پژوهش

 دکتر الله بخش ملک، قائم مقام وزارت بهداشت نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، بیان کرد: ما در پاکستان نیاز داریم درخصوص نظام ارجاع در ایران و بحث ادغام ارائه خدمات سلامت در آموزش و پژوهش بیشتر بدانیم.

 لزوم برنامه‌ریزی برای تامین سلامت جمعیت در پاکستان

 وی بر لزوم برنامه‌ریزی برای تامین سلامت جمعیت در پاکستان تاکید و اضافه کرد: ما حداقل به ۳ هزار پزشک نیاز داریم و لازم است با ایجاد زیرساخت های مناسب مانند دانشکده های پزشکی و پرستاری نسبت به تربیت نیروی انسانی اقدام کنیم.

 همچنین، در بخش پایانی این نشست، سایر اعضای هیات پاکستانی سوالاتی درخصوص آموزش پزشکی در کشور ارائه و توضیحاتی توسط مدیران وزارت بهداشت ارائه شد./223/201

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197641
کلمات کلیدی