• 98/07/24 - 19:35
  • 32
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز اورژانس تهران عنوان کرد:

نجات جان مشاور عالی مدیرکل سازمان جهانی بهداشت با امدادرسانی به موقع اورژانس

رییس مرکز اورژانس تهران گفت: با عملکرد به موقع اورژانس تهران جان مشاور عالی مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از مرگ نجات یافت.

پیمان صابریان در حاشیه شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی در گفت وگو با خبرنگار وبدا با اشاره به اینکه اورژانس تهران بزرگترین اورژانس کل کشور است و ما در اورژانس باید بیشتر از صحبت کردن، عمل کنیم، توضیح داد: مدت هاست درباره کد 247 در اورژانس تهران صحبت می کنیم که راه اندازی شده است. افرادی که دچار سکته حاد قلبی می شوند، موقعی که دچار درد قفسه سینه می شوند با تماسی که با اورژانس می گیرند، بلافاصله موتورلانس و آمبولانس ما به محل افراد اعزام می شود و نوار قلب از این افراد گرفته می شود و نوار قلب توسط یکی از کاردیولوژیست های اورژانس تهران که در دیسپچ مستقر است، دیده می شود و در صورتی که تغییراتی داشته باشد بلافاصله با نزدیکترین کت لب (آنژیو گرافی قلب) هماهنگ می شود و به آنجا منتقل می شود بدون اینکه به اورژانس مراجعه کنند و دیگر زمانی هم از دست نمی رود. افراد وارد کت لب شده و آنژیوپلاستی می شوند. 

وی گفت: تاکنون 70 هزار نفر از این خدمات استفاده کرده اند. نمونه عملی این خدمت دو شب پیش برای یکی از مشاورین مدیرکل سازمان جهانی بهداشت رخ داد و در عمل نشان دادیم که در این زمینه موفق عمل کرده ایم. براین اساس همکاران ما ساعت 1.5 شب متوجه درد در قفسه سینه مشاور عالی مدیرکل سازمان جهانی بهداشت می شوند که بلافاصله به محل مربوطه اعزام شده و وی را به کت لب بیمارستان شهید رجایی رساندند. تقریبا 15 دقیقه کل عملیات ما طول کشید، بدون اینکه عارضه ای برای وی رخ دهد. وی درحال حاضر در سی سی یو هستند و و به زودی از بیمارستان ترخیص می شوند. خود آن فرد به ما می گفت اگر در شهر یا کشور دیگری این اتفاق برای او می افتاد، قطعا مرده بود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود 2600 نیرو در اورژانس تهران داریم، عنوان کرد: در دو سال اخیر سعی کردیم خیلی از کمبودها را از طریق خریدن تجهیزات، آمبولانس و موتورلانس جبران کنیم و الان شرایط مناسبی داریم به جز از نظر نیرو که کمبود زیادی داریم اما در مجموع شرایط بهتری نسبت به سایر نقاط کشور داریم. هم اکنون تقریبا با 50 درصد استاندارد کار می کنیم و اگر 5500 نیرو، 450 آمبولانس و 450 موتورلانس به مجموعه اضافه شود به استانداردهای مصوب هیات دولت در سال 1386 نزدیک می شویم. از مجوز استخدام 9000 نفری اخیر برای وزارت بهداشت حدود 3000 نفر مربوط به اورژانس کشور می شوند که امیدواریم از این تعداد سهمیه خوبی به اورژانس تهران اختصاص یابد./402

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اجلاس وزرای بهداشت ,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196173
کلمات کلیدی